Śniadanie modlitewne u gubernatora Illinois

Prezes KPA i ZNP Frank Spula spotkał się z gubernatorem Brucem Raunerem

Prezes KPA i ZNP Frank Spula spotkał się z gubernatorem Brucem Raunerem

Doroczne spotkanie modlitewne z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i grup etnicznych odbyło się w czwartek w rezydencji gubernatora stanu Illinois w Springfield. Wśród gości Bruce’a Raunera byli także przedstawiciele Polonii: prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula oraz była prezes KPA-IL i nowo wybrana wiceprezes tej organizacji Mary Anselmo.

W willi gubernatora we wczesny czwartkowy poranek zebrało się w sumie około 150 gości, reprezentujących różne wyznania i grupy etniczne zamieszkujące stan Illinois. Gospodarzami tegorocznego śniadania były Abundant Faith Christian Center, One Nation Under God Foundation oraz Illinois Executive Mansion Association. Do wspólnej modlitwy zaprosił zebranych wielebny Robert Vanden Bosch. Po powitaniu gości przez wicegubernator Evelyn Sanguinetti odczytane zostały fragmenty Nowego i Starego testamentu oraz Koranu. Gubernator Bruce Rauner w swym wystąpieniu apelował, aby odłożyć na bok różnice i podejmować dialog i współpracę dla dobra stanu i jego mieszkańców. – Bóg nie stworzył nas demokratami czy republikanami. On stworzył nas na swoje podobieństwo, abyśmy wypełniali jego misję. Abyśmy sobie pomagali i czynili świat lepszym – mówił gubernator.

Gościem honorowym i głównym mówcą podczas modlitewnego śniadania w Springfield był były sekretarz transportu Ray LaHood. Polityk podkreślał, jak ważną rolę w kreowaniu lepszego jutra i powodzenia Ameryki odgrywają zwykli ludzie. – Możemy w Waszyngtonie przyjmować ustawy i regulacje, zatwierdzać nowe przepisy. Możemy wygłaszać przemówienia w Kongresie czy w Springfield; wprowadzać poprawki do ustaw i występować przed kamerami. (…) Jestem jednak przekonany, że bez mieszkańców USA i stanu Illinois, kierujących się na co dzień wartościami takimi jak ciężka praca, rodzina, wiara w Boga, pomoc innym, miłość do stanu i ojczyzny, żaden przepis przyjęty w Waszyngtonie czy Springfield, nie uczyni naszego kraju wspaniałym.

Uczestniczący w spotkaniu prezes KPA i ZNP Frank Spula przyznał, że śniadanie było okazją do nawiązania kontaktów z przedstawicielami innych grup etnicznych i religii oraz dyskusji na temat wspólnego działania. – To ważne, że gubernator oraz obecni na spotkaniu przedstawiciele legislatury stanowej wyrażają wolę współpracy ponad podziałami i chęć podejmowania działań na rzecz zwykłych mieszkańców naszego stanu – powiedział Frank Spula. Prezes KPA i ZNP przyznał, że miał okazję rozmawiać z gubernatorem i że w najbliższym czasie dojdzie do jego kolejnego spotkania z Bruce’m Raunerem.

To, czy dojdzie w tym roku do śniadania modlitewnego jeszcze kilka tygodni temu stało pod dużym znakiem zapytania. Odwołanie spotkania rozważano ze względu na wciąż nie rozwiązany, trwający od blisko roku kryzys budżetowy. Modlitewne śniadania organizowane są w Springfield od 1963 roku. Ich celem jest „podkreślenie ważnej roli jaką w funkcjonowaniu amerykańskiego społeczeństwa odgrywają religie i duchowość”.

(mp)

Zdjęcia i wideo: Shirley Johnson

Bruce Rauner i Mary Anselmo

Bruce Rauner i Mary Anselmo

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*