Słowacja. Prezydent Duda do Polonii: chcę, abyśmy tworzyli wspólnotę

Andrzej Duda z wizytą na Słowacji fot.Jakub Gavlak/EPA

Andrzej Duda z wizytą na Słowacji fot.Jakub Gavlak/EPA

Łączność z Polakami za granicą jest niezwykle ważna; chciałbym, abyśmy stanowili wspólnotę – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Instytucie Polskim w Bratysławie.

Prezydent Duda dziękował organizacjom, nauczycielom, duchowieństwu za działalność na rzecz polskiej wspólnoty. „To bardzo potrzebne, byśmy to poczucie wspólnoty mieli, byśmy mieli poczucie związania ze sobą nawzajem, z krajem. A przede wszystkim, żeby edukować dzieci, młodzież, by mówić im o polskiej kulturze, historii, by uczyły się języka polskiego” – powiedział.

W czasie spotkania prezydent wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu artystycznego dla dzieci i młodzieży, zorganizowanego w związku z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski.

Organizacjom polonijnym przekazał dzieła Henryka Sienkiewicza. Przypomniał, że 2016 r. jest rokiem tego pisarza, a „Quo Vadis” lekturą narodowego czytania.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele polskich organizacji na Słowacji, m.in. Klubu Polskiego, Stowarzyszenia „Polonus” i Forum Polsko-Słowackiego oraz uczniowie i nauczyciele ze szkolnego punktu konsultacyjnego przy Ambasadzie RP na Słowacji.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu prezydent nawiązał do czwartkowego meczu polskiej reprezentacji. „Mam nadzieję, że z jeszcze większą radością będziecie państwo śpiewali dziś wieczorem, po meczu” – dodał Andrzej Duda. Reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się w czwartek wieczorem z drużyną Portugalii w walce o wejście do półfinału Mistrzostw Europy.

Spotkanie z Polonią kończy dwudniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Bratysławie.

Z Bratysławy Katarzyna Nocuń (PAP)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*