Senator Kirk: zniesienie wiz dla Polaków jest priorytetem

Senator Mark Kirk podczas spotkania z Polonią w Centrum Kopernikowskim. Z lewej, prezes ZNP i KPA Frank Spula fot.Alicja Otap

Senator Mark Kirk podczas spotkania z Polonią w Centrum Kopernikowskim. Z lewej, prezes ZNP i KPA Frank Spula
fot.Alicja Otap

Zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków było dominującą kwestią podczas spotkania przedstawicieli środowisk polsko-amerykańskich z senatorem Markiem Kirkiem 20 października w Centrum Kopernikowskim w Chicago. Jak powiedział nam polityk, kwestia włączenia Polski do programu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) będzie dla niego priorytetem podczas drugiej sześcioletniej kadencji w Senacie Stanów Zjednoczonych.

− Chcę, aby wizy dla Polski zostały zniesione i zrobię wszystko co w mojej mocy − stwierdził Kirk i dodał, że zastanowi się nad strategią działania odnośnie tego, czy ponownie przedłożyć pod obrady Kongresu ustawy, których już wcześniej był wnioskodawcą, czy optować za zupełnie nowymi projektami.

Odpowiadając na pytania zgromadzonych senator Kirk wyjaśnił, że zniesienie wiz nie tylko ożywiłoby ruch turystyczny między Polską a USA, ale również relacje biznesowe. − Polskie firmy chętniej podejmowałyby inicjatywy w Chicago i w Illinois, gdyby zniknęły bariery w podróżowaniu − mówił republikanin, ubiegający się o reelekcję 8 listopada.

Pytany, czy popiera republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa, senator Kirk zaprzeczył. − W dalszym ciągu uważam, że Trump ze względu na swój temperament i charakter nie nadaje się na prezydenta. Wyraziłem takie stanowisko jako pierwszy wśród republikanów i nadal je podtrzymuję − skonstatował.

fot.Alicja Otap

fot.Alicja Otap

Senator Kirk mówił też o swych bliskich więzach z polsko-amerykańską społecznością i Polakami w Polsce. Żartował nawet, że musi zmienić nazwisko na „Kirkowski”, ponieważ tak bardzo bliskie są mu polskie sprawy.

Podczas spotkania przywódcy polonijnych organizacji apelowali o popieranie senatora Kirka, który był zawsze przyjacielem Polaków i Polonii. Sam Kirk przyznał, że wyścig o miejsce w Senacie jest bardzo wyrównany, a kongresmenka Tammy Duckworth jest poważną rywalką.

Mityng z senatorem odbył się z inicjatywy Ariego Zweiga, prezesa Polish American Lideadership-Political Action Committee (znanego jako PAL-PAC). W spotkaniu z senatorem wziął udział konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki oraz przedstawiciele różnych środowisk i organizacji polonijnych, w tym m.in.: prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula, prezes wydziału na stan Illinois KPA Romuald Popławski, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Anna Morzy i honorowy prezes izby Bogdan Pukszta, a Fundację Kopernikowską reprezentował jej dyrektor Gregg Kobelinski.

Alicja Otap

Categories: Polonia

Comments

 1. Demokrata
  Demokrata 20 października, 2016, 18:58

  Nie ma znaczenia co mowi kirk altualnie przegrywa 10-15procent w sondazach Mark miales na to 10 lat teraz to kielbasa wyborcza dla polonii Dzieki trumpowi republikanie straca wiekszosc tak trzymac

  Reply this comment
 2. Zniesmaczony
  Zniesmaczony 21 października, 2016, 23:40

  Frank Spula zaprasza do siebie samych przegranych Kirk Trump czyzby sam byl na straconej pozycji ?

  Reply this comment
 3. Jacek
  Jacek 22 października, 2016, 10:19

  Clinton chociazby zaprosil to nie przyjdzie bo ma nas wszystkich POLAKOW w swoich 4 literach!!!!!!! Przeciez ona oficialnie juz oznajmila ze jezeli wygra to pierwsze co zrobi dla Polski to zarzada odszkodowania od Polski dla zydow!!! I co ona by miala niby mowic u Spuli?????

  Reply this comment
 4. Asia
  Asia 22 października, 2016, 14:30

  od dawna amerykanskie zydy zadaja odszkodowan od Polski,za krzywdy poniesione w okresach wojen ,to ono siedza w kogresie i senacie ,nienawidza polakow ,nigy nie zgodza sie by tu przyjezdzaly bez wiz tak jak i Clinton ,patrzy na polakow z pogarda ,glosujcie na nia ale sie bedzie z was smiala ,tym swoim szyderczym usmiechem.

  Reply this comment
 5. GT
  GT 22 października, 2016, 17:33

  Asia o zniesieniu wiz decyduje kongres a nie prezydent Jesli jescze tego nie wiesz Republikanie czyli partia Trumpa i Kirka maja w niej wiekszosc od 2 lat i to spora wiekszosc sa w stanie przeglosowac wszystko Czemu Kirk nie przekonal swoich kolegow nie wiem Trump jest za wycofaniem wojsk z Europy co jest rownoznaczne z tym ze po kilku miesiacach to co na Ukraine bedziemy mieli w Polsce Ten czlowiek jest niebezpieczny dla Polski Ma powiazania z Putinem ktory mu pomaga w kampani poprzez kradziez email i dostarczanie ich wiki leaks Pozatym nie pokazal rozliczen podatkowych w ktorych moga byc powiazania finansowe z rajami podatkowymi i Rosja Nie mowiac ze ma kilka spraw w sadzie midzy innymi o zdefraudowanie pieniedzy przez Trump University nawet jakby zostal prezydentem moglby miec impeachment Ten smrod nie pozwolilby mu nic zrobic Republikanie wybrali najgorszego kandydata sposrod wszyskich i to i dzieki takim ludziom jak ty Demokracji wygraja Milego dnia ci zycze

  Reply this comment
 6. Rachel
  Rachel 22 października, 2016, 17:41

  Asia jesli mialabys dom po rodzicach a ktos by cie z niego wygonil zabral ci pieniadze deportowal z kraju w ktorym sie urodzilas nie chcialabys go odzyskac Antysemityzm w USA jest karany zastanow sie nastepny raz co piszesz dotarcie Polici do twojego komputera zajeloby nie dluzej niz 15 minut

  Reply this comment
 7. Asia
  Asia 23 października, 2016, 09:29

  ja nie mam nic przeciwko zydom ,maja prawo fo odszkodowan jak i zwrotu swojego mienia , ale nie maja prawa diskryminowac i zywic pogardy do polakow ,to Niemcy ich mordowali a nie polacy ,
  napierw trzeba komus udowodnic antysemityzm ,zeby go atakowac ,wszyscy tu sa anonimowi a meile mozna pisac z publicznych komputerow.,mnie tez rodzinny dom zabrano i zamordowano moja rodzina prez ukraincow i nie chce go z powrotem ,bo nie chce zyc w srodowisku ukrainskim.

  Reply this comment
 8. Rebecca
  Rebecca 23 października, 2016, 11:54

  To już chyba tradycyjnie przed każdymi wyborami, by zdobyć głosy Polonii, Senator Mark Kirk i Barbara Ann Mikulski (cos w tym roku o niej chicho), oferują jak zawsze ten sam pakiet wyborczy. To się stało już tak nudne, jak Smolensk u Macierewicza.

  Reply this comment
 9. Usa
  Usa 23 października, 2016, 12:01

  nie wiem z czego Polska zaplaci takie odszkodowania ,rozgrabiona przez obce kapital i bande sprytnych cwaniakow PO
  Clinton ostatnio obrazila katoli nasmiewajac sie z ich wiary razem ze swoimi pracownikami,rowniez powiedziala ze mozna zabic dziecko nawet w 9 misiacu ciazy ,bo to nie czlowiek ,czego sie spodziewa ,ze uczciwi i wierzacy ludzie na nia beda gloswac / jedzie na meza plecach a od jego kadencji Stany zaczely spadac w dol ,zanedbal armie i araby to wykorzystaly a obecnie jego zona wszystko naprawi , klamstwa za ,klamstwami i z tego Clintony slyna wolimy prezydenta co podatki obniza a nie podnosci .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*