Senat. Finał konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

Senat. Finał konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

Cezary Galek z Polskiego Radia Zachód z Zielonej Góry, autor reportażu „Historia z Chopinem w tle”, zwyciężył w konkursie o nagrodę marszałka Senatu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Finał konkursu odbył się w czwartek w Senacie.

Tematem XII edycji konkursu był „Awans społeczny i zawodowy Polonii i Polaków za granicą w krajach zamieszkania”. Adresowano go do dziennikarzy publikujących w krajowych i polonijnych gazetach i czasopismach, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz portalach internetowych. Celem było pokazanie awansu społecznego i zawodowego osób polskiego pochodzenia.

Na konkurs napłynęło 45 prac, najwięcej w dotychczasowych edycji. Ich autorami są dziennikarze z Wielkiej Brytanii, Niemiec, USA, Litwy, Ukrainy i Polski. Większość prac była publikowana w mediach elektronicznych, dominowały stacje radiowe. Jak podkreślali przedstawiciele jury, prace cechował „wysoki poziom merytoryczny i warsztatu dziennikarskiego”.

„Jestem wdzięczna, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie do udziału w konkursie, że wykonaliście bardzo rzetelną pracę. Bo trzeba powiedzieć, że zgłoszone prace były przepiękne i było sporo problemów, które wybrać i jaką nagrodą nagrodzić. A że był to konkurs o tyle szczególny, że promował Polskę i Polaków za granicą, pokazywał ich osiągnięcia i to, co Polak potrafi zrobić i kim jest, to tym bardziej należą się państwu ukłony” – powiedziała przewodnicząca jury konkursu, wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej. Uczestnikom konkursu pogratulował też marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślając, że wszystkie prace są „świetne”.

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia po 2 tys. zł. Pierwsze otrzymał reportaż radiowy „Kim pan jest panie Oskarze”, autorstwa Anny Dudzińskiej, wyemitowany w Polskim Radiu Katowice. Drugie otrzymała Magdalena Grzymkowska za teksty na łamach londyńskiego „Dziennika Polskiego i Dziennika Żołnierza” opisujące młodych ludzi, którzy w poszukiwaniu lepszego życia i kariery wyjechali do Wielkiej Brytanii. Trzecie wyróżnienie dostał Andrzej Godlewski za reportaże wyemitowane na antenie TVP Białystok, w których autor podąża śladami Podlasian, którzy wyjechali do USA, gdzie osiągnęli sukces zawodowy i finansowy.

Trzecią nagrodę w wysokości 4 tys. zł jury przyznało Sławie Ratajczak za serię artykułów opublikowanych na portalu polonia-viva.eu poświęconych polskim emigrantom, którym powiodło się za granicą. Drugą nagrodę – 5 tys. zł – otrzymały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz za cykl audycji wyemitowanych w Polskim Radiu dla Zagranicy pt. „Spotkania z Polonią – różne barwy sukcesu”. Pierwszą nagrodę i 7 tys. zł odebrał Cezary Galek za reportaż radiowy „Historia z Chopinem w tle”, nadany w programie Polskiego Radia Zachód z Zielonej Góry.

„Bohater mojego reportażu, Marek Keller, to nietypowa postać. Z jednej strony nikt mu nie kazał wyjeżdżać z Polski; wyjechał, by poczuć czym jest Zachód, wolność, możliwość rozwinięcia się jako człowiek, artysta. Przez USA, gdzie pracował prasując spodnie w fabryce, trafił do Paryża. A tam już się zaczęła historia jak z bajki. Najpierw znając języki obce pomagał Polakom, którzy przymusowo wyemigrowali z kraju. Potem odnalazł się w świecie ludzi sztuki, został marszandem, osobą zamożną i ustosunkowaną. Niestety wcześniej zrzekł się polskiego obywatelstwa i to stało się powodem jego przyjazdu do ojczyzny po latach. Był to taki symboliczny powrót” – opowiadał dziennikarzom zwycięzca konkursu.

Zaznaczył, że jego bohater chciał odzyskać polskie obywatelstwo nie tylko na papierze, ale też poczuć się znów Polakiem. „I pomógł mu w tym Fryderyk Chopin. Rozpoczął starania o pozyskiwanie ważnych pamiątek z nim związanych, np. listów czy materiałów dotyczących jego życia. Szuka ich na zachodnich aukcjach, gdzie osiągają tak wysokie ceny, że często nie są osiągalne dla państwowych instytucji w Polsce. I w ten sposób stał się największym darczyńcą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie. To człowiek niebanalny, o otwartym sercu, Polak” – zaakcentował Galek.

Jak dodał, o konkursie dowiedział się przypadkowo. „Bardzo się ucieszyłem, bo zajmowałem się tą tematyką wielokrotnie, od kilkunastu lat jest to częścią mojej twórczości radiowej, zajmuję się bowiem reportażem, czyli opowieścią o człowieku. To byli różni bohaterowie, tacy jak Polonia w Belinie czy Polacy mieszkający na rumuńskiej i ukraińskiej Bukowinie, niektórzy z nich nigdy nie byli w Polsce, a są Polakami tak samo jak my. To niezwykłe, że już podczas pierwszego uczestnictwa w konkursie udało mi się zwyciężyć. Jeszcze nie mogę w to uwierzyć” – podkreślił dziennikarz. (PAP)

Na zdjęciu: Red. Andrzej Godlewski „w pracy” – podczas polskiej parady w Chicago fot.arch.pryw.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*