Ściany mówią

Ściany mówią

W miniony czwartek, na uniwersytecie Northeastern, otwarto niecodzienną wystawę polonijnego artysty Wojciecha Sawy, zatytułowaną „Wall Speaks”, czyli „Ściana mówi”.

Wojciech Sawa z organizatorami wystawy

Wojciech Sawa z organizatorami wystawy

– Projekt ten opowiada o ludziach, którzy byli dziećmi podczas II wojny światowej i przez nią doświadczyli traumy, która odbiła się na ich dorosłym życiu – mówił autor wystawy. – Idea polega na tym, żeby nie była to jedynie opowieść o przeszłości, ale żeby było to zaproszenie do dialogu na temat niewolniczego wyzysku, nieludzkiego traktowania, pozbawiania głosu i odzierania z człowieczeństwa, czego niestety jesteśmy świadkami do dzisiaj.

Wojciech Sawa zrealizował swój projekt na podstawie wywiadów z ludźmi, którzy przeżyli gehennę II wojny światowej. Wszyscy bohaterowie wystawy to Polacy.

Poza wielkoformatowymi fotografiami przedstawiającymi dzieci i młodzież z czasów II wojny światowej, na wystawie pojawiło się wiele ciekawych rekwizytów, jak chociażby szklanki, czy cegły, pokryte wymownymi tekstami.

Autor ma nadzieję, że przesłanie wystawy dotrze do młodych. Szanse ku temu są wielkie, bo Northeastern University to jedna z największych wielokulturowych uczelni na terenie Chicago.

Zdj. Robert Wachowiak

Cincopa WordPress plugin

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*