Schetyna spotkał się z Polakami w Irlandii

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna spotkał się w niedzielę w Dublinie z Polakami mieszkającymi w Irlandii. Szef dyplomacji podkreślił, że trzeba napisać nowy scenariusz współpracy na rzecz łączności z Polakami mieszkającymi za granicą.

Grzegorz Schetyna fot. Valda Kalnina

Grzegorz Schetyna fot. Valda Kalnina

Podczas spotkania zapewnił, że docenia obecność Polaków w Irlandii. „Wiemy, że musimy dużo zrobić, by ta łączność z Polakami mieszkającymi tutaj na wyspie była prawdziwa, intensywna, budująca jeszcze lepsze relacje i pokazująca związek z ojczyzną” – zaznaczył.

Szef dyplomacji powiedział, że współpraca z Polakami jest wyzwaniem. Dodał, że już dzisiaj w ramach tej współpracy realizowane są projekty. „Ale wiemy, że trzeba jeszcze dużo rozmawiać i napisać nowy scenariusz wspólnej pracy. Jesteśmy do tego gotowi” – podkreślił.

Mówił też, że obecność rodaków w Irlandii pokazuje jak dobrze Polacy mogą czuć się w innym kraju.

150 tys. Polaków mieszkających w Irlandii stanowi największą mniejszość narodową w tym kraju, a język polski jest najczęściej używanym językiem obcym.

Według zastępcy ambasadora Piotra Rakowskiego obecnie w Irlandii, gdzie mieszka ok. 25 tys. polskich dzieci, działają 42 polskie szkoły weekendowe.

Jak mówił Rakowski, Polacy w Irlandii angażują się w życie lokalne społeczności, o czym świadczy rosnąca liczba Polaków biorących udział w wyborach samorządowych. Zastępca ambasadora spodziewa się również, że w najbliższych wyborach Polacy doczekają się własnej reprezentacji we władzach lokalnych.

Polacy w Irlandii tworzą społeczność zintegrowaną, o czym w ocenie Rakowskiego świadczy zorganizowany w marcu festiwal kultury polsko-irlandzkiej Polska Eire. W ramach festiwalu w Irlandii zostało zrealizowanych 150 przedsięwzięć kulturalnych, w ich przygotowanie zaangażowani byli również Irlandczycy.

Schetyna w ramach dwudniowej wizyty w Irlandii spotka się z ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Charlesem Flanaganem. Tematem rozmowy ma być m.in. przyszłość Unii Europejskiej i sytuacja w jej najbliższym sąsiedztwie. Jest to pierwsza od dziewięciu lat wizyta szefa polskiej dyplomacji w Irlandii.

Z Dublina Magdalena Cedro (PAP)

Categories: Polonia

Comments

  1. JASIO
    JASIO 6 lipca, 2015, 15:42

    Czy to ten sam co ma korzenie ukrainskie i bawi sie w polskiego „patriote” mowiac,ze w 1945 roku wyzwalali Polske ukraincy?…powinni go izolowac od polityki bo szkodzi Polsce potomek banderowcow!

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*