Ś.p. por. Filip Ożarowski 1922-2019

Ś.p. por. Filip Ożarowski 1922-2019

Konsulat Generalny RP w Chicago z głębokim żalem i smutkiem przyjął wiadomość o śmierci w dniu 13 września 2019 r. porucznika Filipa Ożarowskiego ps. „Mietlica”, weterana II wojny światowej, ostatniego żyjącego w Stanach Zjednoczonych żołnierza 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i naocznego świadka polskiej gehenny na Wołyniu. Porucznik Ożarowski urodził się w Zasmykach koło Kowla 31 kwietnia 1922 r. Po wybuchu wojny był żołnierzem samoobrony na Wołyniu i oddziału partyzanckiego pod dowództwem porucznika Władysława Czermińskiego ps. „Jastrząb”, a następnie 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Był członkiem honorowym Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Chicago. Zmarły jest autorem książek wydawanych w jęz. polskim i angielskim: „Gdy płonął Wołyń”, „Wolyn Aflame” i „Wołyńska Grenada”.

Uroczystości pogrzebowe porucznika Filipa Ożarowskiego odbędą się w najbliższą sobotę, 21 września. Msza św. w kościele pw. św. Jana Brebeuf, 8305 North Harlem Avenue, Niles, IL 60714 o godz. 11 am.

Po mszy św. kondukt żałobny uda się na cmentarz Wszystkich Świętych, 700 N. River Road, Des Plaines, IL 60016.

Dzień przed pogrzebem, w piątek 20 września, w godz. 3 pm – 8 pm będzie miało miejsce czuwanie przy Zmarłym w domu pogrzebowym Skaja Terrace Funeral Home, przy 7812 N. Milwaukee Ave., Niles.

Serdeczne wyrazy współczucia Rodzinie oraz wszystkim bliskim Zmarłego!

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie!

Cześć Jego Pamięci!

Piotr Semeniuk

Wicekonsul

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago

Na zdjęciu: Por. Filip Ożarowski “Mietlica” (z prawej) z premierem RP Mateuszem Morawieckim w Chicago
fot.arch. Konsulatu Generalnego RP w Chicago

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*