Red. Piotr Domaradzki nie żyje

Piotr Domaradzki fot.arch. Dziennika Związkowego/Facebook

Piotr Domaradzki fot.arch. Dziennika Związkowego/Facebook

Były redaktor naczelny „Dziennika Związkowego” red. Piotr Domaradzki zmarł 4 listopada rano w wieku 69 lat.

Piotr Domaradzki był działaczem opozycji niepodległościowej, wieloletnim dziennikarzem, aktywnym wikipedystą, jednym z filarów społeczności polskojęzycznej Wikipedii, którą współtworzył pod nickiem Belissarius.

Z wykształcenia historyk, z zamiłowania żeglarz, grafik, muzyk i malarz, związany z Gdańskiem i Chicago.

Działacz i pracownik etatowy Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w 1981 roku odpowiedzialny za kombatantów oraz prasę i wydawnictwa „Solidarności”. W styczniu 1984 z przyczyn politycznych wyemigrował z PRL. Po dziesięciomiesięcznym pobycie we Francji uzyskał wraz z rodziną w listopadzie 1985 roku azyl polityczny w Stanach Zjednoczonych, od roku 1996 obywatel USA.

Piotr Domaradzki w latach 1985–1987 i 1998–2009 był sekretarzem redakcji „Dziennika Związkowego”, a od 1 października 2009 do 15 marca 2013 roku pełnił obowiązki redaktora naczelnego naszej gazety.

W latach 1996–2004 współzałożyciel, wspólnie z Wojciechem Wierzewskim, i organizator polonijnego panelu dyskusyjnego Konwersatorium „Dialog 96”, poświęconego ważnym wydarzeniom kulturalnym i politycznym w kręgach amerykańskiej Polonii.

Dziennikarz znajdował się w stanie krytycznym od 20 października 2015 r. na skutek zaczadzenia w czasie pożaru, który wybuchł w jego domu przy 5144 W. Grace St. w Chicago w dzielnicy Portage Park.

Ciągle nieznane są przyczyny wybuchu ognia. Według ustaleń w domu nie działały czujniki dymu; ogień wybuchł na pierwszym piętrze jednorodzinnego domu od strony ogrodu. Przybyłej na miejsce straży pożarnej udało się wydostać z palącego się domu nieprzytomnego Piotra. Przetransportowano go do Community First Medical Center, a następnie na oddział specjalistyczny szpitala Loyola.

Od chwili wypadku Piotr nie odzyskał przytomności. Pozostawił żonę Janinę oraz dwoje dzieci Krystiana i Sarę.

(inf. wł., Wikipedia)

Pożegnanie Zmarłego odbędzie się w niedzielę, 8 listopada w godz. 15.30-21.00 w Lawrence Funeral Home przy 4800 N. Austin Ave. w Chicago

domaradzki

Categories: Polonia

Comments

 1. Awersowy
  Awersowy 4 listopada, 2015, 12:31

  Jako wikipedysta miałem z nim niejeden kontakt za pośrednictwem Wikipedii. To był niezwykle aktywny, bardzo pracowity edytor, autor mnóstwa artykułów wysokiej jakości. Jego odejście to ogromna strata dla Wikipedii. RIP [‚]

  Reply this comment
 2. Z
  Z 5 listopada, 2015, 00:17

  Również miałem z nim kontakt na polu wikipedyjnym. Rzadko się zgadzaliśmy w różnych kwestiach, jednak szacunek do Pana Belissariusa mam. Był to niezwykle wartościowy użytkownik, który napisał wiele przydatnych i świetnych haseł, zawsze dbając o źródła.

  Reply this comment
 3. Szoltys
  Szoltys 5 listopada, 2015, 09:19

  Wciąż nie mogę uwierzyć w to co się stało… Świetny człowiek, zasłużony wikipedysta, zawsze służący pomocą, także w sprawach prywatnych. Będzie nam Ciebie brakowało, Beli.

  Reply this comment
 4. Ireneusz Z.
  Ireneusz Z. 5 listopada, 2015, 14:56

  Piotrze, mam Cię w pamięci jeszcze z Gdańska. Nie wierzę, że już Cię nie ma. Jesteś i zawsze będziesz. Łączę się w bólu z Rodziną .

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*