Reakcja Kongresu Polonii Amerykańskiej ws. wizerunku polskich sprzątaczek w serialu NBC

Tak pokazano polskie sprzątaczki w serialu NBC fot.NBC/screenshot

Tak pokazano polskie sprzątaczki w serialu NBC fot.NBC/screenshot

Po naszej reakcji na krzywdzące i nieprawdziwe przedstawienie polskich sprzątaczek w serialu „Chicago Med” w telewizji NBC, sprawą odcinka z 19 stycznia postanowiliśmy zainteresować Kongres Polonii Amerykańskiej. Czekając na odpowiedź od producenta serialu, kilkakrotnie dzwoniliśmy też do rzeczniczki prasowej Wolf Film, Inc.

Pam Golum, rzeczniczka Wolf Films, Inc. do której udało się nam przed paroma dniami dodzwonić, na wstępie zaznaczyła, że rozmowa jest nieoficjalna oraz że jej treść nie może być w żaden sposób wykorzystana w artykule. Problem w tym, że nie mamy czego wykorzystywać, bowiem jedyna informacja, którą nam przekazała rzeczniczka dotyczyła przesłania naszej wcześniejszej korespondencji e-mailowej, jak się wyraziła – „dalej”.

Jak pisaliśmy w naszej gazecie 29 stycznia, po zebraniu opinii w środowisku branżowym i polonijnym, w odcinku 11 (pt. „Graveyard Shift”) serialu „Chicago Med” w telewizji NBC, doszło do niestosownego nadużycia wizerunkowego. Polskie sprzątaczki w chustkach na głowie, mówiące nie tylko między sobą po polsku, ale także zwracające się tak do personelu szpitalnego – wpisują się w szkodliwy stereotyp.

Po naszej publikacji Kongres Polonii Amerykańskiej skierował swój protest wprost do zarządu sieci telewizyjnej NBC. „Użycie w serialu negatywnego stereotypu Amerykanek polskiego pochodzenia z klasy pracującej jest wyrazem uprzedzeń − wobec tej klasy oraz imigrantów − które są ogromną przeszkodą w służbie NBC Universal Organization na rzecz wielokulturowego społeczeństwa, a takim są Stany Zjednoczone” − czytamy w liście zaadresowanym do prezesa wykonawczego NBC Steve’a Burke’a. Korespondencja została zredagowana i wysłana przez Franka Milewskiego, przewodniczącego komitetu do walki z bigoterią, działającego pod egidą KPA.

Szkodliwy stereotyp potępił też Dan Zamoyski z organizacji Polish Media Issues od 2005 r. zwalczającej fałszowanie historii Polski oraz wizerunku medialnego Polaków i Polonii na całym świecie. Jego zdaniem, Polki zostały przedstawione w serialu „Chicago Med” w wyjątkowo ohydny sposób. − Członkowie grupy PMI zareagowali oburzeniem, posypały się wpisy (na profilu facebookowym – przyp. red.) potępiające twórców serialu. To stereotyp nie do zaakceptowania.

Kinga Kosmala, wykładowczyni języka i kultury polskiej na Uniwersytecie Chicagowskim i działaczka polonijna, skłania się ku wersji, że producenci serialu nie mieli złych intencji. Uważa, że Polacy przywiązują zbyt dużą wagę do stereotypów i zapominają, że są one przez Amerykanów używane również wobec innych grup narodowościowych i rasowych, i to raczej z lenistwa umysłowego, a nie ze złośliwości. − Stereotypy są rzeczywiście krzywdzące, ale ułatwiają myślenie, dlatego są stosowane − stwierdziła.

Konsul generalny RP w Chicago Piotr Janicki po obejrzeniu odcinka „Chicago Med” z 19 stycznia powiedział nam, że przede wszystkim chciałby, abyśmy się nawzajem szanowali. −Twórcy serialu, albo tylko odcinka 11, noszą polskie nazwiska. Producentem jest pan Peter Jankowski, a reżyserem pan Alex Zakrzewski. Prawdopodobnie są polskiego pochodzenia. Moim zdaniem, nie będziemy mogli wymagać szacunku dla siebie, jeżeli tego szacunku nie będziemy sobie nawzajem okazywać − podkreślił dyplomata.

Konsul Janicki zauważył również, że treść filmu w ogóle nie wymagała wprowadzenia postaci polskich sprzątaczek. − Ten wątek wydaje się sztuczny, zupełnie niepotrzebny. Nie uzasadnia go ani scenariusz, ani tematyka serialu, który jest z resztą dosyć dobrze zrobiony. Mam nadzieję, że wątek sprzątaczek nie będzie kontynuowany w innych odcinkach − skonstatował.

Według Kingi Kosmali, najlepszą metodą walki ze stereotypami jest kształtowanie pozytywnego wizerunku polskiej grupy etnicznej poprzez czynny udział w życiu społeczeństwa amerykańskiego i poprzez obecność we władzach państwa, stanu i miasta. − Musimy być bardziej widoczni wpływając na nasze otoczenie. I to już się zaczyna dziać w polskiej społeczności, ale jeszcze długa droga przed nami.

Ze stanowiskiem „Dziennika Związkowego”, że należy natychmiast reagować na wszelkie nadużycia wizerunkowe krzywdzące Polaków i Polonię, i nie rezygnować z żądania wyjaśnień od osób odpowiedzialnych za owe nadużycia, zgadza się szef Anti-Bigotry Committee Frank Milewski.

Dlatego nadal oczekujemy na komentarz rzecznik prasowej Wolf Films, Inc. oraz na odpowiedź od prezesa NBC na list wystosowany przez KPA.

O rozwoju sprawy będziemy na bieżąco informować.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Polonia

Comments

 1. RP
  RP 12 lutego, 2017, 18:48

  Koszerna telewizja zawsze pokazuje polakow tylko w ten jedyny, prymitywny sposob…jest tak od lat.

  Reply this comment
 2. Vici
  Vici 12 lutego, 2017, 20:32

  nie bardzo rozumiem oburzenie. W Polsce wszyscy „Prawdziwi Polacy” uważają, że każdy muzułmanin to gwałciciel i terrorysta itd. a obecny rząd RP ochoczo temu przyklaskuje. No to o co chodzi? że Amerykanie też mają stereotypy? Popatrzcie na belkę we własnym oku.

  Reply this comment
 3. Ezy
  Ezy 12 lutego, 2017, 22:51

  Byłoby dobrze, gdyby Kongres, który od lat walczy o zniesienie wiz dla Polaków, przypomniał Trumpowi o jego przedwyborczej obietnicy. Obawiam się, że na to Kongresowi odwagi nie wystarczy.

  Reply this comment
 4. zza kałuży
  zza kałuży 12 lutego, 2017, 23:07

  Panie pisrydzykowy konsulu; jak w czasie panowania pisrydzykowej wolski można nie być głęboko zawstydzonym polskim pochodzeniem?

  Reply this comment
  • RP
   RP 13 lutego, 2017, 22:52

   Zawstydzonym mozna byc ze mowi sie tym samym jezykiem co ty…

   Reply this comment
 5. Yankes
  Yankes 13 lutego, 2017, 00:15

  zaa kaluzy- Wroc z powrotem na forum ” Progres for Poland” , grzecznie prosze

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 13 lutego, 2017, 08:40

   Szanuj język polski. Język polski to coś więcej niż pisrydzykowa wolska.
   Zapytaj się wnuczka jak się instaluje polskie znaczki diakrytyczne.
   Wprawdzie ty możesz nie znać tego słowa…. w takim wypadku najpierw je sobie wygoogluj.
   I nie kalecz polskiej mowy.

   Reply this comment
 6. Yankes
  Yankes 13 lutego, 2017, 10:03

  O kaleczeniu estetyki czytania twioch postow jest tu mowa – reszta jest mniej wazna…. I wlasnie ta twoja perfekcyjnos idealnie pasuje do nieomylnosci i rzetelnosci na PfP

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*