Przy opłatku o Janie Pawle II

Przy opłatku o Janie Pawle II

Jedną z najmłodszych, bo działającą zaledwie od dziewięciu miesięcy, polonijnych organizacji w Chicago jest oddział Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Piętnastego grudnia ponad sto osób uczestniczyło w pierwszym spotkaniu opłatkowym tej organizacji, która za główny cel swojej działalności przyjęła propagowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu dziedzictwa błogosławionego Jana Pawła II.

_DSC0026

15 grudnia odbyło się świąteczne spotkanie chicagowskiego oddziału Centrum Jana Pawła II

_DSC0074

Opłatkiem z Janem Jaworskim dzieli się Tadeusz Pałka, z lewej

– Podczas ubiegłorocznej wizyty w Stanach Zjednoczonych Jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz wystąpił z inicjatywą powołania do życia fundacji Przyjaciele Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” – powiedział kierujący chicagowskim oddziałem dr Jan Jaworski. – Jeszcze w lipcu ubiegłego roku pod Nowym Jorkiem powstał pierwszy oddział fundacji, a od marca tego roku mamy oddział w Chicago, którym mam przyjemność kierować. Chcemy szerzyć nauczanie Jana Pawła II, organizując seminaria i konferencje oraz akcje na rzecz wsparcia budowy centrum w podkrakowskich Łagiewnikach.

Jak mówił Jan Jaworski z przesłaniem fundacja che docierać do rodaków i wszystkich ludzi, którzy wielką sympatią darzą naszego wielkiego rodaka. – Pamiętajmy, że rośnie nam już nowe pokolenie Polaków, którzy nie zetknęli się z Janem Pawłem II i właśnie tym młodym ludziom trzeba przekazywać jego dziedzictwo i myśli.

_DSC0068

Życzenia konsulowi Robertowi Rusieckiemu składa sekretarz oddziału Małgorzata Tys

Uczestnicy spotkania wysłuchali świątecznych życzeń kapelana organizacji ks. Andrzeja Iżyka i obejrzeli film z pierwszej wizyty papieża Polaka w Wietrznym Mieście. Oprócz kilkunastu księży i sióstr zakonnych wśród gości obecny był konsul Robert Rusiecki oraz polonijny kandydat na szeryfa powiatu Cook Tadeusz Pałka. Okolicznościowe życzenia nadesłał kardynał Stanisław Dziwisz. Opłatkowe spotkanie zakończyło wspólne kolędowanie.

W ramach akcji pomocowej chicagowski oddział zorganizował w lutym bankiet, z którego dochód w kwocie ponad 23 tysięcy dolarów został przekazany do Krakowa na budowę centrum. Tempo realizacji całego projektu jest imponujące. Latem poświęcone zostało Sanktuarium Błogosławionego Jana Pawła II, w którym znajduje się m.in. kościół i kaplica z relikwiami. Centrum będzie nie tylko miejscem modlitwy, chociaż ono będzie stanowiło jego serce. Częścią tego kompleksu będzie także dom formacyjny dla młodych wolontariuszy i dom rekolekcyjny, gdzie będzie można spotkać się na różnego rodzaju konferencjach, pogłębiać myśli i nauczać dziedzictwa, które pozostawił nam błogosławiony Jan Paweł II.

Jedną z pierwszych osób, które wsparły budowę centrum był śp. Chester Sawko, polonijny biznesmen i filantrop, który przeznaczył na ten cel 100 tysięcy dolarów.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*