0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPoloniaPrzeszłość i teraźniejszość w stosunkach polsko-żydowskich

Przeszłość i teraźniejszość w stosunkach polsko-żydowskich

-

Prelekcja w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Prelekcja w ramach projektów polsko-żydowskich, która odbyła się 21 kwietnia w polskiej szkole przy Konsulacie RP w Chicago, pozwoliła przybliżyć polonijnej młodzieży kulturę i tradycje żydowskie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu ze znawczynią kultury żydowskiej Susan Lynn Stone z Muzeum Holokaustu w Skokie koło Chicago i zachęceni przez prelegentkę zadawali pytania.

REKLAMA

Zebranych powitała dyrektor szkoły Ewa Krasoń. Jak przypomniała, w związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Karczewski skierował apel do Polonii na całym świecie o podejmowanie wszelkich działań, których celem będzie upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski. W wielu publikacjach i środkach masowego przekazu terminy: „polskie obozy śmierci”, „polskie obozy koncentracyjne”, czy „polski antysemityzm” używane są bardzo często, co przekłamuje historię Polski i uwłacza honorowi wszystkich Polaków, zwłaszcza tych, którzy narażali własne życie oraz życie całych swoich rodzin, pomagając w czasie II wojny osobom żydowskiego pochodzenia.

W odpowiedzi na marszałkowskie wezwanie Szkolny Punkt Konsultacyjny im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago zorganizował prelekcję w języku angielskim w swojej siedzibie w budynku Taft High School.

Rano w sobotę, 21 kwietnia biblioteka szkolna wypełniła się uczniami z gimnazjum i liceum, którzy przybyli posłuchać specjalnie zaproszonej na to spotkanie przedstawicielki społeczności żydowskiej Susan Lynn Stone, która jest profesjonalnym krasomówcą, gawędziarzem, narratorem i występuje ze swoim programem zarówno w USA, jak i w Polsce.

Prelegentka w ekspresyjny i udramatyzowany sposób przekazywała wielokulturowe opowieści. Żywiołowo przedstawiała zwyczaje, tradycje i kulturę żydowską. Prezentowała książki o polskich Żydach, legendy żydowskie, stare przedwojenne fotografie. Opowiadała o swoich licznych wizytach w różnych miastach Polski, w wielu muzeach Holokaustu oraz zachęcała zebraną młodzież do odwiedzania tych miejsc, w tym Illinois Holocaust Museum and Education Center w podchicagowskiej miejscowości Skokie, w którym sama jest przewodniczką wolontariuszką.

Susan Lynn Stone zapraszała też do zadawania pytań. Uczniowie pytali o święta żydowskie, o różnice w przepisach kulinarnych i języku hebrajskim w innych częściach świata, o ubiór i symbolikę religijną.

Jeden z uczniów zapytał, jaka jest opinia pani Stone i środowiska żydowskiego o często ostatnio słyszanym określeniu „polskie obozy śmierci”.

Stone odpowiedziała, że były to nazistowskie obozy śmierci na polskiej ziemi. – To nie były polskie obozy. (…) Zostały założone przez nazistów i Niemców z polską pomocą – stwierdziła.

Mówiła też, że ludność polska była podzielona na trzy grupy: osoby, które działały w obronie ludności żydowskiej, bierni widzowie oraz kolaboranci. Podobnie jak i w innych krajach, takich jak Czechosłowacja, Węgry czy Bułgaria. Jedynie Albania uratowała od zagłady wszystkich dwustu Żydów, którzy mieszkali w czasie II wojny na terenie tego muzułmańskiego kraju. Wspomniała również o ponad 6 tysiącach drzew zasadzonych dla Polaków w Jerozolimie, upamiętniających Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata- nie-Żydów, którzy podczas okupacji ratowali osoby żydowskiego pochodzenia.

Uczniowie ze Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP, podlegającej Ministerstwu Edukacji Narodowej i Ministerstwu Spraw Zagranicznych, przygotowali też plakaty związane z tematem sobotniego wykładu, do obejrzenia których zachęcała dyrektor szkoły Ewa Krasoń, która też podziękowała prelegentce za godzinne wystąpienie.

Po prelekcji uczniowie zapytali Susan Lynn Stone, co miała na myśli mówiąc, że nazistowskie obozy zostały zbudowane na polskiej ziemi i z pomocą Polaków. Odpowiedziała, że Polska była pod okupacją i Polacy musieli wykonywać niemieckie rozkazy, ale ta wypowiedź nie zadowoliła uczniów. Dlatego napisali do prelegentki list przedstawiający szerszy kontekst historyczny, czym dali wyraz własnej wrażliwości i znajomości historii Polski.

Susan Lynn Stone odpisała uczniom. W swoim liście stwierdziła m.in.: ,,Istotnie, wielu Polaków pochodzących z pobliskich okolic budowało obozy. Byli zatrudniani do tych prac albo zmuszani, nie wiedząc co tak naprawdę budują (hydraulicy, murarze, elektrycy). Polacy dużo wycierpieli, a praca niewolnicza była na porządku dziennym”. W liście Stone wyraziła też uznanie dla wrażliwości historycznej młodzieży i ponownie zaprosiła ją do odwiedzenia Muzeum Holokaustu w Skokie.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka

  • AV8E8161
  • AV8E8164
  • AV8E8170
  • AV8E8171
  • AV8E8175
  • AV8E8178
  • AV8E8182
  • AV8E8183
  • AV8E8185
  • AV8E8190
  • AV8E8198
  • AV8E8210
  • AV8E8214
  • AV8E8216
  • AV8E8218
  • AV8E8224

REKLAMA

2091272401 views

REKLAMA

2091272703 views

REKLAMA

2093069164 views

REKLAMA

2091272988 views

REKLAMA

2091273138 views

REKLAMA

2091273283 views