Prymas Polski uhonorował działaczy polonijnych z Chicago

Prymas Polski uhonorował działaczy polonijnych z Chicago

 Jedenastu przedstawicieli Polonii chicagowskiej zostało uhonorowanych prymasowskimi medalami „Za zasługi dla Kościoła i Narodu”. Medale w imieniu księdza prymasa arcybiskupa Józefa Kowalczyka wręczył ks. biskup Andrzej Wypych – biskup pomocniczy chicagowskiej archidiecezji 19 stycznia podczas  mszy świętej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chicago.

Z Jego Ekscelencją biskupem Andrzejem Wypychem grupa laureatów prymasowskiego wyróżnienia

Z Jego Ekscelencją biskupem Andrzejem Wypychem grupa laureatów prymasowskiego wyróżnienia

Gratulując laureatom prymasowskiego wyróżnienia, Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych powiedział, że polski Kościół katolicki tymi nominacjami pokazał po raz kolejny, że nie zapomina o swoich wiernych na obczyźnie. Zaznaczył, że do zasług, jakie odznaczeni położyli na niwie pracy dla dobra Kościoła, Polski i Polonii, dojdzie im nowy obowiązek – członkostwo w kapitule, której zadaniem będzie poszukiwanie ludzi, którzy – tak jak oni sami – zrobili wiele dobrego dla społeczności i Kościoła.

Biskup Andrzej Wypych wręcza medal dr Łucji Mirowskiej-Kopeć

Biskup Andrzej Wypych wręcza medal dr Łucji Mirowskiej-Kopeć

Medalami uhonorowani zostali (w kolejności alfabetycznej): Józef Bafia – prezes chicagowskiego Komitetu Obchodów 600-lecia Matki Boskiej Ludźmierskiej, prezes koła „Białka Tatrzańska” i współautor programu radiowego „Na góralska nutę”; Eugeniusz Ballarin – dyrygent Chóru Fryderyka Chopina; Stanisław Chwała – przewodniczący Fundacji Parafii Strzelce Wielkie, członek chicagowskiego Oddziału Centrum Jana Pawła II, orędownik budowy oraz jej darczyńca; dr Jan Jaworski – działacz katolicki, wieloletni rzecznik Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego w Chicago, prezes chicagowskiego Oddziału Centrum Jana Pawła II w Krakowie, jeden z dziewięciu Polaków na świecie wyróżnionych papieskim Orderem Świętego Sylwestra; Barbara Kipta-Foran – wieloletnia prezeska Klubu Polskiego przy parafii św. Cyryla i Metodego w Lemont, sprawczyni sprowadzenia do parafii relikwii Jana Pawła II, czynnie wspierająca duszpasterstwo na Ukrainie; Tadeusz Kulasik – kierujący grupą marszałków w parafii św. Ferdynanda; Elżbieta Majchrowska – członkini Rady Parafialnej Polskiej Misji Świętej Trójcy; dr Łucja Mirowska-Kopeć – aktywna członkini wspólnoty parafialnej św. Franciszka Borgii, pierwszy polski dyrektor szkoły powszechnej w Chicago i prezes Towarzystwa Dolnośląskiego; dr Bronisław Orawiec, popularny kardiolog, działacz katolicki i społeczny, propagator sportu, inicjator wielu akcji bezpłatnych badań i szczepień dla społeczności polonijnej; ks. Michał Osuch – wieloletni proboszcz parafii św. Jacka, inicjator wyniesienia świątyni do godności bazyliki mniejszej i odnowiciel świątyni; Roman Popławski – działacz katolicki i społeczny, hojny darczyńca.

Uroczystość wręczenia medali miała miejsce podczas przedpołudniowej mszy świętej

Uroczystość wręczenia medali miała miejsce podczas przedpołudniowej mszy świętej

– Myślę, że dla każdego z nas najważniejsze jest to, że wyróżnienie jest większe niż nasze dotychczasowe zasługi – wyznała dr Łucja Mirowska-Kopeć. – Z takiej też pozycji będziemy w przyszłości patrzyć na to zobowiązanie, które podjęliśmy przyjmując te odznaczenia. Ksiądz biskup powołał nas do kapituły, której celem będzie wynajdywanie innych ludzi, którzy działają w środowisku i robią wiele dobrego. Tak jak powiedział ksiądz biskup, chodzi o to, żeby to dobro się rozszerzało i było widoczne na co dzień – powiedziała wyróżniona.

Nadanie przez prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka tych wyróżnień jest kontynuacją promocji Polonii, rozpoczętej jeszcze przez śp. prymasa Józefa Glempa, który podczas uroczystości z okazji wyniesienia do godności bazyliki kościoła pod wezwaniem św. Jacka uhonorował kilkanaście osób tym wyróżnieniem. Medale „Za zasługi dla Kościoła i Narodu” są wyrazem wdzięczności i uznania ze strony Kościoła w Polsce w stosunku do osób zaangażowanych w pracę na rzecz Kościoła, Polski i Polonii.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*