Prezydent Duda uhonorował Polonię w Teksasie

Prezydent Duda uhonorował Polonię w Teksasie

Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Teksasie wręczył odznaczenia organizacjom polonijnym w Houston. W czwartek 14 czerwca Andrzej Duda uhonorował zasłużonych w działalności na rzecz środowisk polonijnych i popularyzowaniu polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych.

Najstarsza w Stanach Zjednoczonych polska osada, założona w 1854 r., powstała właśnie tu, w Teksasie – była to miejscowość Panna Maria, która istnieje do dziś. Andrzej Duda uhonorował zasłużonych w działalności polonijnej. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał m.in emerytowany biskup John Yanta, założyciel Ośrodka Polskiego Dziedzictwa w Santa Maria, prawnuk jednych z pierwszych polskich osadników i założycieli Panna Maria.

Prezydent wręczył też polskie flagi państwowe kilku instytucjom, m.in. Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej, polskim szkołom w Houston i w Dallas oraz ośrodkowi Polish Heritage Center. Flagę w imieniu Polish Heritage Center odebrał wiceprezes John Cebrowski.

John Cebrowski reprezentuje Polonię, która przebywa w USA od kilku pokoleń i często nie zna już języka polskiego. Nadal kultywuje jednak polskie tradycje i obyczaje, a także szerzy wiedzę o historii Polski.

Polish Heritage Center to supernowoczesny ośrodek, którego budowa jest w trakcie ukończenia. Centrum ma opowiadać historię przybycia pierwszych Polaków do Teksasu, założenia Panna Maria i rozprzestrzeniania się Polonii w innych miejscowościach. Centrum ma służyć całej amerykańskiej Polonii, a jego otwarcie planowane jest na początek roku 2020. będący obecnie jest w trakcie ukończenia.

Była to pierwsza w historii wizyta urzędującego polskiego prezydenta w Teksasie.

Na podst. mat. Małgorzaty Schulz
Polonia PR Director
Polish Heritage Center

  • 5
  • 4
  • 3
  • 2 2
  • 2
  • 1
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*