Prezes Frank Spula zaproszony na Polsko-Amerykański Kongres KUL-u

Od lewej: Art Tobolski, ks. prof. Jarosław Jęczeń, prezes Frank Spula i Bartosz Rybak fot.Ewa Malcher

100 lat wspólnego dziedzictwa. To motto Polsko-Amerykańskiego Kongresu organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, na który zaproszony został prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula. Zaproszenie wręczył ks. prof. Jarosław Jęczeń, któremu towarzyszył przedstawiciel wojewody lubelskiego Bartosz Rybak i Art Tobolski z Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej.

Jak powiedział nam ks. prof. Jarosław Jęczeń, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej w KUL, inicjatywa – której jest pomysłodawcą – składa się z kilku elementów. Jednym z nich jest wymiana biznesowa, czyli spotkania ludzi biznesu polonijnego z przedstawicielami z Lubelszczyzny. Inne elementy to tożsamość polska, sto lat odzyskania niepodległości Polski i potencjał ludzki. – Nic się nie dzieje bez ludzi, czy to będzie wiara kultura, język, biznes. Chcemy zaprezentować ten potencjał ludzki w okresie ostatnich stu lat – zaznaczył ks. profesor

Polsko-Amerykański Kongres organizowany jest w ramach obchodów jubileuszu stulecia KUL. Podczas swojej krótkiej wizyty w ubiegłym tygodniu w Chicago ks. prof. Jarosław Jęczeń kontaktował się z przedstawicielami polonijnych mediów nagłaśniając przedsięwzięcie.

Ks. profesor Jęczeń powiedział nam, że w konferencji wezmą udział osobistości, które wystąpią w posiedzeniu plenarnym w obecności premiera RP, ministrów, marszałków Sejmu i Senatu. Planowane są też dyskusje panelowe z udziałem głosów tak ze strony amerykańskiej, jak i polskiej.

Pomysł zorganizowania kongresu powstał na bazie doświadczeń ks. profesora Jęczenia, który od 20 lat odwiedza Polonię amerykańską. – Znam potencjał ludzki. Znam Polonię, jej aktywność, organizacje i myślę, że to trzeba pokazać. Ale także zadaniem KUL-u jest odwdzięczyć się za pomoc wieloletnią, której żeśmy doświadczali. Jest też kwestia jubileuszy, bo to piękna zbieżność 100 lat niepodległości Polski, istnienia KUL-u i prawie 100 lat nawiązania relacji dyplomatycznych polsko-amerykańskich – zaznaczył ks. profesor Jęczeń.

Na zakończenie krótkiego spotkania ksiądz profesor przypomniał wypowiedź św. Jana Pawła II, który w 1987 r. podczas wizyty na KUL-u powiedział: „Uniwersytecie służ prawdzie”.

Zdaniem ks. profesora jest to także przesłanie zarówno do ludzi pracujących w środkach społecznego przekazu, jak i dla czytelników, którzy w ogromie informacji, w internecie i w drukowanych mediach, muszą szukać i strzec prawdy, po to, żeby się nie pogubić w chaosie i dać drogowskaz swoim dzieciom.

Ks. prof. Jarosław Jęczeń, przedstawiciel wojewody lubelskiego Bartosz Rybak i Art Tobolski z Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej spotkali się 23 lutego z prezesem Frankiem Spulą w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Categories: Polonia
Tags: Chicago, KPA, KUL, Polonia

Comments

  1. Piotr-elder
    Piotr-elder 4 marca, 2018, 05:03

    Na prezesa Spulę to psiarnia od Jarmakowskiego ciągle ujada. Taka ich polskojęzyczna mać żeby haukać na Polskę. .

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*