Prestiżowe wyróżnienia dla szefa Amicus Poloniae

3  ASP_5498

Działacz polonijny Marek Dobrzycki otrzymał dwa prestiżowe wyróżnienia za swą pracę w charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae działającej pod egidą Związku Narodowego Polskiego. Nagrody zostały wręczone podczas dwóch uroczystości z udziałem sędziów i prawników, a także przedstawicieli polonijnych organizacji i mediów.

Vanguard Award, doroczne wyróżnienie stowarzyszenia prawniczego Chicago Bar Association, jest przyznawane za całokształt działań na rzecz udostępnienia bezpłatnej pomocy prawnej osobom, które nie mogłyby jej uzyskać w związku z barierą materialną, społeczną, czy językową.

Dobrzycki jest pierwszym Amerykaninem polskiego pochodzenia, który uzyskał to wyróżnienie od czasu jego ustanowienia w 1998 roku. Dodatkowo, spośród dwunastu tegorocznych laureatów, był jedynym wyróżnionym, który nie jest prawnikiem. Marek Dobrzycki jest byłym dziennikarzem i byłym radnym miasteczka Harwood Heights, a z wykształcenia magistrem zarządzania i administracji.

Warto dodać, że w poprzednich latach laureatami Vanguard Award byli m.in. sędzia Sądu Najwyższego Illinois Mary Jane Theis (2015 r.) oraz szef Sądu Okręgowego Powiatu Cook, sędzia Timothy C. Evans (2014 r.).

1  ASP_5794

Marek Dobrzycki

Wręczenie Vanguard Award odbyło się 20 kwietnia podczas przyjęcia z udziałem około 350 osób − głównie sędziów i prawników − w śródmiejskim The Standard Club. Obecni też byli przedstawiciele organizacji polonijnych, m.in. ZNP, KPA i Advocates Society. List z gratulacjami przysłał Konsulat Generalny RP.

Tego samego dnia wieczorem w Venue Six10, również w śródmieściu, Dobrzycki odebrał nagrodę zrzeszenia charytatywnych poradni prawnych − Chicago Volunteer Legal Services i to już po raz drugi. Po raz pierwszy uzyskał ją w 2008 roku.

Poradnia Amicus Poloniae funkcjonuje od 25 lat dzięki mecenatowi Związku Narodowego Polskiego. Frank Spula, prezes ZNP i Kongresu Polonii Amerykańskiej, pogratulował Dobrzyckiemu wyróżnień i wyraził uznanie dla jego osiągnięć. − Cieszę się bardzo, że Marek Dobrzycki otrzymał dwie prestiżowe nagrody i że dzięki niemu rozwija się nasza poradnia. To bardzo potrzebne usługi, które bez poradni, byłyby niedostępne dla dużej części naszej społeczności − stwierdził Spula.

Przyjmując wyróżnienia Dobrzycki podziękował Spuli i ZNP za wspieranie Amicus Poloniae oraz wszystkim adwokatom i wolontariuszom za ich ofiarną pracę. Jak podkreślił, gdy osiem lat temu zaczął pracować w poradni była mało znana; w pierwszym zorganizowanym przez niego spotkaniu z prawnikami wzięło udział tylko trzech adwokatów i dwóch interesantów. Obecnie z placówką współpracuje około dwudziestu adwokatów, a z porad prawnych korzysta kilkadziesiąt osób podczas jednego spotkania. − Poradnia współpracuje także z innymi organizacjami środowiskowymi, z Konsulatem Generalnym RP, biurem kongresmana Mike’a Quigleya oraz z polonijnymi mediami − podkreślił Dobrzycki.

Przypomnijmy, że spotkania w charytatywnej poradni prawnej Amicus Poloniae odbywają się co miesiąc w siedzibie Polskiego Centrum Informacyjnego ZNP w Chicago pod adresem 5711 N. Milwaukee Ave. w Chicago. Zapisy na bezpłatne konsultacje z adwokatami przyjmowane są pod nr. Tel.: 773.763.8520.

Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy. com

Zdjęcia: Al Podgorski, Alicja Otap

 • SAMSUNG DIGITAL CAMERA
 • 2   ASP_5395
 • 3  ASP_5498
 • 1  ASP_5794
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*