Premier May rozmawiała z Tuskiem o Polakach w W. Brytanii

Spotkanie Donalda Tuska i Theresy May w Londynie fot.Andy Rain/EPA

Spotkanie Donalda Tuska i Theresy May w Londynie fot.Andy Rain/EPA

Stan przygotowań do Brexitu, kryzys na Ukrainie, umowa UE-Turcja, porozumienie klimatyczne i bezpieczeństwo Polaków w Wielkiej Brytanii były przedmiotem czwartkowych rozmów brytyjskiej premier Theresy May i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Rozmowy na Downing Street 10 w Londynie były pierwszym formalnym spotkaniem brytyjskiej premier z Tuskiem po objęciu przez nią stanowiska szefa rządu w połowie lipca.

Tusk zaznaczył w wypowiedzi dla mediów, że oczekuje od Wielkiej Brytanii uruchomienia procedury wyjścia z Unii Europejskiej – tzw. artykułu 50. – „najszybciej, jak to będzie możliwe”. Jak podkreślił, to wspólne stanowisko 27 państw członkowskich wspólnoty. „Piłka jest po waszej stronie” – powiedział.

Komentując przebieg rozmów, rzeczniczka May zaznaczyła jednak, że premier jednoznacznie wykluczyła w rozmowie z Tuskiem rozpoczęcie tego procesu przed końcem bieżącego roku.

Pośród tematów, które były omawiane, znalazły się między innymi sytuacja na wschodzie Ukrainy, przyszłość relacji handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, a także kryzys uchodźczy, umowa UE-Turcja i porozumienie klimatyczne z ubiegłorocznej konferencji paryskiej, które wciąż czeka na brytyjską ratyfikację.

Przedmiotem rozmów były też przestępstwa motywowane nienawiścią do polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Premier May zapewniła byłego szefa polskiego rządu, że jej kraj „pozostaje tolerancyjny, a jego wartości nie zmienią się wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej”.

„Premier przedstawiła również działania mające na celu zwalczanie przestępstw na tle nienawiści” – podkreśliła rzeczniczka szefowej rządu.

W przyszłym tygodniu w Bratysławie odbędzie się nieformalny szczyt 27 państw członkowskich, bez udziału Wielkiej Brytanii, na którym liderzy mają rozmawiać o przyszłości Wspólnoty.

Pierwsze spotkanie Rady Europejskiej z udziałem premier May odbędzie się 20-21 października w Brukseli.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

Categories: Polonia, Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*