Poseł PiS: przygotujemy nowe prawo dot. Polonii i Polaków za granicą

fot.Leszek Szymański/PAP/EPA

fot.Leszek Szymański/PAP/EPA

PiS przygotuje nowelizację ustawy o Karcie Polaka, która „pozwoli traktować naszych rodaków posiadających kartę niemal jak obywateli polskich”. PiS przygotuje też nową ustawę o repatriacji oraz ustawę o opiece nad Polonią – zapowiedział poseł PiS Michał Dworczyk.

Jak tłumaczył podczas debaty nad expose premier Beaty Szydło, znowelizowana ustawa o Karcie Polaka wprowadzi też możliwość „osiedlania się elastycznego w Polsce tych, którzy ze Wschodu chcą wrócić do kraju, chcą wziąć sprawy w swoje ręce, nie chcą obciążać budżetu państwa polskiego, nie chcą żyć na garnuszku społeczeństwa polskiego”.

Dzięki tej nowelizacji – zaznaczył – państwo polskie będzie mogło udzielać skutecznej pomocy posiadaczom Karty Polaka, „a jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło sprawnie ich ewakuować”. „Nam nie będzie potrzebny nacisk opinii publicznej” – dodał, odnosząc się do kwestii ewakuacji Polaków z Mariupola i Donbasu. Według niego poprzednia ekipa zaniedbała tę kwestię, bo „dopiero śmierć jednego z nich doprowadziła do tego, że ta ewakuacja został przeprowadzona”.

Dworczyk zapowiedział też, że rząd PiS przygotuje nową ustawę o repatriacji, która „pozwoli zrealizować zobowiązanie moralne, jakie Polska ma wobec rodaków na Wschodzie”. Jak mówił, PiS zamierza też przygotować ustawę o opiece Rzeczpospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą, która „uporządkuje kwestię opieki państwa polskiego nad Polakami poza granicami kraju” oraz „uczyni tę opiekę o wiele bardziej efektywną”.

„Każdego roku państwo polskie wydaje (na ten cel) ponad 180 mln zł, a te pieniądze są rozdysponowywane przez siedem ministerstw. Do skoordynowania, do tego, by te środki były efektywnie wydawane, potrzebna jest ta ustawa i my tę ustawę wprowadzimy” – powiedział. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia
Tags: PiS, Polonia, prawo

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*