Polskie msze w kościele św. Wojciecha będą kontynuowane

dar_7237

Kościół pw. św. Wojciecha w Chicago nie będzie zamknięty, a zgoda na odprawianie mszy świętych została przedłużona, bez wskazania terminu.

Odprawiona dla Polonii 4 grudnia 2016 roku niedzielna Eucharystia nie była ostatnią mszą świętą w języku polskim w tym roku kalendarzowym. W Wigilię, 24 grudnia o godzinie 7 wieczorem w kościele zostanie odprawiona trójjęzyczna pasterka w językach: angielskim, polskim i hiszpańskim. W kościele św. Wojciecha w Chicago pierwszą w nowym roku mszę świętą w języku polskim odprawi 8 stycznia 2017 roku, o godzinie 8 rano ksiądz Robert Frączak w koncelebrze z księdzem proboszczem Michaelem P. Enrightem. Po mszy odbędzie się noworoczny koncert.

W kolejnych miesiącach rozkład mszy świętych w języku polskim powróci do pierwotnego harmonogramu – co oznacza, że msze w języku polskim będą odprawiane w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, o godzinie 8 rano. W przyszłości rozważa się wprowadzenie dodatkowych mszy w języku polskim. W nowym 2017 roku w kościele zostanie wprowadzona spowiedź, również w języku polskim. W każdy piątek w godzinach od 7 do 9 wieczorem w kościele św. Wojciecha wierni mogą adorować Najświętszy Sakrament. To pakiet najważniejszych informacji, który przedstawiła Polonii Joanna Szmurło po zakończeniu mszy 4 grudnia.

Grudniowa msza święta w języku polskim, którą odprawił ksiądz Robert Frączak w koncelebracji z ojcem Markiem Grzelczakiem – według wytycznych zawartych w postanowieniu o zamknięciu – miała być ostatnią polską mszą w kościele św. Wojciecha. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, po mszy świętej Joanna Szmurło przeczytała ogłoszenia parafialne i przedstawiła podsumowanie z półrocznej pracy na rzecz ocalenia kościoła.

Wierni zastygli w oczekiwaniu na wiadomości. Nikt nie opuścił świątyni. Podsumowanie tradycyjnie rozpoczęło się od podziękowań. Pierwsze było zaadresowane do Polonii, która coraz liczniej uczestniczy we mszy świętej w języku polskim. Nie zabrakło słów wdzięczności dla sponsorów, darczyńców i przedstawicieli środków masowego przekazu. Szczególne wyrazy uznania i podziękowania zostały skierowane do Komitetu Ratowania św. Wojciecha na czele z Frankiem Spulą, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego. W imieniu księdza proboszcza Michaela P. Enrighta Joanna Szmurło przekazała Polonii duszpasterskie pozdrowienie i zapewnienie księdza proboszcza o gotowości do współpracy. Wspominając księdza Michała Lewonia, który przez rok odprawiał w kościele św. Wojciecha msze w języku polskim Szmurło dziękowała księdzu Robertowi Frączakowi, który kontynuuje rozpoczęte dzieło.

W podsumowaniu znalazły się też informacje przypominające o podjętych akcjach i wyzwaniach, takich jak: udział w Paradzie 3. Maja, protest przed Katedrą Najświętszego Imienia Jezusa w Chicago, piesza pielgrzymka do Merrillville, podczas której niesiono olbrzymi transparent nawołujący do ratowania kościoła czy zorganizowanie odpustu z udziałem tysiąca osób.

W kościele św. Wojciecha Polonia miała okazję spotkać się z uznanymi autorytetami z różnych dziedzin: z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier, prof. dr. hab. Piotrem Jaroszyńskim czy ks. dr. hab. Dariuszem Henrykiem Paterem. Nie zabrakło też informacji, że nowemu kardynałowi Blase’owi J. Cupichowi z Chicago jako kościół tytularny w Rzymie przypadła bazylika św. Bartłomieja, wybudowana przez Ottona III jako kościół św. Wojciecha.

Ostatnia z wiadomości informująca o tym, że kościół będzie otwarty, a msze w języku polskim kontynuowane, została przyjęta z entuzjazmem i nagrodzona brawami. Ogłoszenia parafialne zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu rodzeństwa Stękałów: Karola, Elżbiety i Teresy, w którym wykorzystano wiersze patriotyczne Jana Żółtka.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

 • dar_7205
 • dar_7208
 • dar_7212
 • dar_7215
 • dar_7221
 • dar_7225
 • dar_7233
 • dar_7235
 • dar_7237
 • dar_7243
 • dar_7244
 • dar_7247
 • dar_7249
 • dar_7251
 • dar_7255
 • dar_7258
 • dar_7263
 • dar_7264
 • dar_7268
 • dar_7273
 • dar_7281
 • dar_7283
 • dar_7287
Categories: Polonia, Religia

Comments

 1. Terenia Stekala
  Terenia Stekala 11 grudnia, 2016, 15:51

  Szanowna droga redakcio dziennika zwiazkowego,
  Slowa chce skierowac pod adresem pani redaktor j. Plesiewicz artykulu o kosciele sw. Wojciecha. Zamieszczone sprawl zdanie o tym ze kosciele I mszy sw jest bardzo glenokie wywazone I nadzwyczajnie prawdziwe. Niech inni redaktorzy I publicysci biora z niej wzor. Niecy tez progoja walczyc o ten kosciol. Dziekujemy z powazaniem I wdziecznoscia. Prosimy wszystkich o pomoc Calej polonii.

  Reply this comment
 2. lukasz
  lukasz 11 grudnia, 2016, 17:14

  Dlaczego u was kobiety w kościele są bez nakrycia głowy ? Po co w kościele flagi, np.USA? Co za miski trzymają w ręku? Ta dziewczynka chyba nie jest ministrantem ?

  Reply this comment
 3. zza kałuży
  zza kałuży 13 grudnia, 2016, 00:19

  „W kościele św. Wojciecha Polonia miała okazję spotkać się z uznanymi autorytetami z różnych dziedzin: z ks. prof. Franciszkiem Longchamps de Berier,”
  *
  Czy to ten uznany autorytet od dotykowej bruzdy?
  Zaiste, katoliccy księża sami siebie ośmieszają sto razy lepiej niż ktokolwiek inny byłby w stanie to zrobić.
  *
  *
  *
  „prof. dr. hab. Piotrem Jaroszyńskim”
  Czy chodzi o tego pociesznego człowieczka, który lata do Polonii aby Jasiów z Dachu i Zosie z Domku namawiać do studiowania w Toruniu greki, łaciny i retoryki?
  Na bazie „W pustyni i w puszczy” ma się rozumieć… 😉
  *
  Ale jaja…

  Reply this comment
  • lukasz
   lukasz 13 grudnia, 2016, 02:23

   A może ty „zza kałuży” przedstawisz ciekawszą ofertę ? Tak wszystko krytykujesz, no to posłuchamy ciebie. Napisz choć kilka zdań o czym chcesz nam opowiedzieć.

   Reply this comment
 4. Ewa
  Ewa 16 grudnia, 2016, 16:28

  To piękne, że trud pracy tylu rąk… Miejsce, które służyło wielu osobom potrzebującym SPOTKANIA z Bogiem będzie dalej służyć.
  Budujące świadectwo Polonii.
  Cenne, że powstają artykuły sięgające dalej i głębiej…

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*