Polski ambasador w USA optymistycznie o zniesieniu wiz dla Polaków

Ambasador Polski w Waszyngtonie Ryszard Schnepf jest dobrej myśli co do tego, że przy okazji reformy imigracyjnej, jaką przygotowują członkowie Kongresu USA, uda się doprowadzić do postępu w sprawie zniesienia obowiązku wizowego wobec Polaków podróżujących do USA.

fot.www.mikulski.senate.gov/ Polski ambasador w USA Ryszard Schnepf z senator Barbarą Mikulski ze stanu Maryland, inicjatorką ustawy zniesienia wiza dla Polaków, na spotkaniu w marcu br.

fot.www.mikulski.senate.gov/ Polski ambasador w USA Ryszard Schnepf z senator Barbarą Mikulski ze stanu Maryland, inicjatorką ustawy zniesienia wiza dla Polaków, na spotkaniu w marcu br.

– Jestem dobrej myśli. Trudno mi określić perspektywę czasową, ale chciałbym, by to była w nie bardzo odległym terminie miła niespodzianka dla wszystkich – powiedział Schnepf w niedzielę w rozmowie z PAP i Polskim Radiem.

Ambasador odniósł się do zapowiedzi niektórych kongresmenów, w tym Demokraty Charlesa Schumera, członka ponadpartyjnej grupy ośmiu senatorów przygotowującej od stycznia projekt ustawy imigracyjnej, by przy okazji tej reformy rozwiązać kwestię zniesienia wiz dla Polaków.

– Wyraźnie widzimy, że jest mobilizacja środowisk zarówno w Izbie Reprezentantów jak i Senacie, by polska część dotycząca Visa Waiver Program (VWP – program ruchu bezwizowego – PAP) weszła do ustawy imigracyjnej, która ma być wielkim dziełem tego prezydenta i tego Kongresu – powiedział ambasador.

Nowa inicjatywa polega na tym, by do całościowej reformy imigracyjnej, która ma wyznaczyć drogę do legalizacji pobytu i uzyskania obywatelstwa przynajmniej części z 11 milionów nielegalnych imigrantów, dołożyć zapisy z projektu ustawy JOLT, promującej zatrudnienie poprzez rozwój turystyki. Ta zgłoszona w Kongresie już w marcu ustawa proponuje tak zmienić kryteria programu bezwizowego, by spełniała je Polska.

Schnepf podkreślił, że polscy dyplomaci „pracują nad tym, by przekonać środowiska nieprzekonane”. Przyznał jednak, że największym problemem może być w ogóle przyjęcie reformy imigracyjnej. – Polski pakiet jest elementem większego ustawodawczego porozumienia. To tu jest pewne ryzyko, że środowiska parlamentarne obawiające się imigracji z Ameryki Łacińskiej mogą być temu przeciwne. Ale ja myślę, że po wyborach te opory nie powinny być znaczące” – dodał.

Aż 7 na 10 Latynosów głosowało w ostatnich wyborach prezydenckich na kandydata Demokratów Baracka Obamę. Fakt ten sprawił, iż wielu Republikanów, zwłaszcza umiarkowanych, opowiada się obecnie za warunkowym zalegalizowaniem pobytu nielegalnych imigrantów. Ale wielu Republikanów wciąż jest przeciw, argumentując, że przysporzy to wyborców Demokratom i zachęci dalsze osoby do nielegalnego przyjazdu do USA. Politycy ci najchętniej ograniczyliby reformę do modernizacji systemu legalnej imigracji – zwiększenia ułatwień dla inżynierów czy absolwentów wyższych uczelni o innych specjalnościach. Losy reformy imigracyjnej są więc niepewne, zwłaszcza w zdominowanej przez Republikanów Izbie Reprezentantów.

Senacki projekt, jak donosiła prasa amerykańska, zakłada, że przez pierwsze 10 lat nielegalni imigranci zostaliby objęci statusem tymczasowym. Dopiero potem mogliby ubiegać się o zieloną kartę i po upływie kolejnych trzech lat o obywatelstwo. O legalizację pobytu mogłyby ubiegać się tylko osoby niekarane, ze znajomością angielskiego, po zapłaceniu grzywny i zaległych podatków. Reforma ma też wzmocnić kontrolę pracodawców (czy nie zatrudniają nielegalnych imigrantów) oraz granic.

Z Waszyngtonu Inga Czerny

(PAP)

Categories: Polonia, Polska, Wydarzenia
Tags: wizy

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*