Polonia-wybory. Do środy zgłaszanie głosowania pocztą za granicą

fot. Tomasz Gzell/EPA

fot. Tomasz Gzell/EPA

Do środy można zgłaszać konsulowi chęć oddania głosu korespondencyjnie za granicą. Można to zrobić m.in. ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej np. za pomocą portalu ewybory.msz.gov.pl. Wybory parlamentarne odbędą się 25 października.

W zgłoszeniu należy podać oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie, nazwisko i imię (imiona), imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania lub pobytu za granicą, adres zamieszkania w kraju (w przypadku osób przebywających za granicą czasowo), a także numer ważnego polskiego paszportu, miejsce i datę jego wydania.

W państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego.

Konieczne jest też wskazanie adresu, na który ma zostać wysłany pakiet wyborczy albo zadeklarować jego osobisty odbiór. Na podstawie takiego zgłoszenia konsul wpisze osobę do spisu wyborców i wyśle pakiet wyborczy, zawierający m.in. karty do głosowania, kopertę zwrotna? i instrukcje?.

Głosowanie korespondencyjne można zgłosić m.in. za pomocą portalu internetowego ewybory.msz.gov.pl. Po udanej rejestracji z portalu można pobrać potwierdzenie. Potwierdzenie przesłane zostanie też na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.

Głosowanie korespondencyjne jest możliwe w wybranych komisjach wyborczych.

Resort spraw zagranicznych zaznacza, że dla obywateli polskich, którzy chcą głosować za granicą, w wyborach parlamentarnych utworzono 250 obwodów wyborczych. Wyborcy ci – przypomniano – będą głosować na kandydatów do Sejmu i Senatu zarejestrowanych w okręgu warszawskim. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*