Polonia krytykuje Clintona za wypowiedź o Polsce

Bill Clinton fot.Justin Lane/EPA

Bill Clinton fot.Justin Lane/EPA

Kongres Polonii Amerykańskiej w wydanym we wtorek wieczorem oświadczeniu skrytykował byłego prezydenta USA Billa Clintona za słowa, że Polska odrzuca demokrację na rzecz „autorytarnej dyktatury”. KPA wyraził poparcie dla wybranego demokratycznie rządu Polski.

Kongres przekazał, że „jest bardzo zaniepokojony” wypowiedzią Clintona, która padła w piątek na wiecu wyborczym jego żony, Hillary Clinton, ubiegającej się o nominację Partii Demokratycznej na listopadowe wybory prezydenckie w USA.

„Jego słowa o Polsce odrzucającej demokrację na rzecz dyktatury są w sposób oczywisty absurdalne i obraźliwe dla kochających wolność Polaków”, a także „rażąco niewłaściwe oraz obraźliwe nie tylko dla Polski, ale też dla osób na całym świecie o polskim pochodzeniu” – podkreślił Kongres, dodając, że „od wieków Polacy byli orędownikami wolności i demokracji”.

Kongres Polonii Amerykańskiej wyraził też „mocne poparcie” dla „wyłonionego w wyborach rządu demokratycznej Polski”.

W wystąpieniu w New Jersey były amerykański prezydent ocenił, że Polska i Węgry, które „nie byłyby wolne” bez udziału USA, uznały, że „z demokracją jest za dużo kłopotu”. „Chcą przywództwa w stylu (prezydenta Rosji Władimira) Putina” – oznajmił. „+Dajcie autorytarną dyktaturę i trzymajcie cudzoziemców z daleka+; czy czegoś to nie przypomina? – pytał Clinton zgromadzonych, czyniąc aluzję do ksenofobicznych propozycji Donalda Trumpa, który stara się o prezydencką nominację Republikanów. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Comments

 1. roman
  roman 18 maja, 2016, 11:28

  Polonia nie glosuje i jej krytyka nikt sie nie przejmuje. W Chicago gdzie siedzibe ma KPA nie potrafi wybrac nawet jednego aldermana. Jacy liczacy sie politycy przychodza na parade majowa?

  Reply this comment
 2. Mark
  Mark 18 maja, 2016, 23:55

  W tych wyborach kazdy uczciwy Polak powinien zagłosowac na Donalda Trumpa.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*