Katechetka Roku

Katechetka Roku

Archidiecezja Chicagowska corocznie, zwykle w maju, przyznaje nagrody za wzorową służbę katechetyczną i oddanie w służbie Kościoła. W tym roku uhonorowano siedem osób spośród kilkudziesięciu nominowanych, m.in. Grażynę Kołtyś z Polskiej Szkoły im. generała Kazimierza Pułaskiego. Nagrody wręczał osobiście Jego Eminencja Kardynał Francis George.

Po otrzymaniu nagrody, od lewej: Agata Woźny – prezes Polskiej Szkoły im. Gen. K. Pułaskiego, Jolanta Kłopotowski, Jola Plesiewicz, Grażyna Kołtyś, Marta Stępniak – koordynator z Archidiecezji Chicagowskiej, Agata Michałkiewicz – dyrektorka Polskiej Szkoły im. Gen. K. Pułaskiego, Daniel Kołtyś

Po otrzymaniu nagrody, od lewej: Agata Woźny – prezes Polskiej Szkoły im. gen. K. Pułaskiego, Jolanta Kłopotowski, Jola Plesiewicz, Grażyna Kołtyś, Marta Stępniak – koordynator z Archidiecezji Chicagowskiej, Agata Michałkiewicz – dyrektorka Polskiej Szkoły im. gen. K. Pułaskiego, Daniel Kołtyś

Bankiet archidiecezjalny odbył się już po raz 19. Na uroczystym spotkaniu organizowanym przez Biuro Katechetyczne Archidiecezji Chicago ogłaszane są nazwiska osób, które za szczególne działania w służbie Kościoła otrzymują główną nagrodę archidiecezjalną. Specjalnie powołana komisja wytypowała siedem osób, w tym Grażynę Kołtyś, nauczycielkę i katechetkę z 18-letnim stażem pracy z Polskiej Szkoły im. generała Kazimierza Pułaskiego w Harwood Heights. Nagroda jest podziękowaniem za jej oddanie w służbie katechetycznej, głównie zaś za jej trud włożony w pracę z dziećmi szczególnej troski.

Kardynał Francis George rozmawia z Grażyną Kołtyś

Kardynał Francis George rozmawia z Grażyną Kołtyś

Komisja typująca kandydatów do nagrody doceniła również zaangażowanie Grażyny Kołtyś w zorganizowanie katolickiego pogrzebu tragicznie zmarłej samotnej polskiej emigrantki oraz okazane przez nią szczere współczucie i wsparcie bliskim zmarłej, zamieszkałym w Polsce, którzy nie mogli być obecni na pogrzebie.

Laureatom nagrody przyświeca papieskie wezwanie „Nie lękajcie się być świętymi!”, ale jest ono skierowane do wszystkich wiernych Kościoła katolickiego, by rozbudzić w nich odwagę dążenia do świętości. Wezwanie to ma również przypomnieć, że świętość nie jest przywilejem i wszyscy jesteśmy do niej powołani.

We współczesnym świecie świętość nie może pozostawać jedynie abstrakcyjną ideą, ale musi się urzeczywistniać poprzez ludzkie postawy i działania w codziennym życiu. W zależności od światopoglądu te same zdarzenia, w których realizuje się pełnia człowieczeństwa, jedni zdefiniują jako dążenie do świętości, a inni jako swego rodzaju bohaterstwo. Jednak najważniejsze jest to, by o niezwykłych ludziach i o tym, co robią dla innych, mówić publicznie.

Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka

"Katechetka Roku 2014" Grażyna Kołtyś z synem Danielem po odebraniu nagrody

Katechetka Roku 2014 Grażyna Kołtyś z synem Danielem po odebraniu nagrody

Categories: Polonia

Comments

 1. Ida
  Ida 17 sierpnia, 2014, 14:25

  Gratuluję Pani Grażynie.
  Dzięki temu artykułowi my również możemy usłyszeć o dobrych ludziach ,niosących pomoc innym nie oczekując nic w zamian. Taka postawa przywraca wiarę w ludzi.
  Ida

  Reply this comment
 2. Janina
  Janina 2 stycznia, 2015, 12:19

  Grażynko, z całego serca serdecznie Ci gratuluję pięknej pracy jaką wykonujesz. Na pewno pochłania Ci dużo czasu, ale też daje dużo satysfakcji.
  Dzisiaj otrzymałam od Was życzenia świąteczne za które serdecznie dziękuję.Wpadłam na pomysł żeby Cię odszukać w internecie bo często o Was myślę. Tą drogą, serdecznie Ciebie i Twoją rodzinę pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze. Nina.

  Reply this comment
 3. Janina
  Janina 2 stycznia, 2015, 13:02

  Wiadomość dla Grażynki Kołtyś , adres mojej szkoły : http://www.sosw1.lublin.eu Nina.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*