Polacy w Chicago głosują w wyborach prezydenckich (ZOBACZ ZDJĘCIA)

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

Polacy mieszkający w Chicago i na przedmieściach tej amerykańskiej metropolii w sobotę, dzień wcześniej niż w Polsce, głosują w wyborach prezydenta. Osoby, które się zarejestrowały, mogą głosować osobiście w komisji wyborczej albo korespondencyjnie.

Do wyborów prezydenckich w okręgu Konsulatu Generalnego RP w Chicago, obejmującego 13 stanów, zarejestrowało się 11 462 osób. Na terenie tego okręgu utworzono sześć komisji wyborczych, wszystkie na terenie miasta Chicago.

W siedzibie Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce na północnym zachodzie Chicago, gdzie mieszka dużo Polaków, po raz pierwszy stworzono punkt do głosowania. “Przed wejściem do budynku postawiliśmy dużą biało-czerwoną flagę, żeby ludzie wiedzieli, że tutaj odbywają się polskie wybory” – powiedziała PAP Michalina Maliszewska przewodnicząca komisji wyborczej nr 170.

“Na 1 313 osób zarejestrowanych w naszej komisji około 200 już zagłosowało do godz. 10 rano (czasu lokalnego). Po rozpoczęciu głosowania o godz. 7 mieliśmy kolejkę ludzi, a teraz po kilkadziesiąt osób głosuje w ciągu godziny. Myślę, że do godz. 21 (czasu lokalnego), do kiedy będziemy mieli otwarte, wszystkie osoby, które są tu zarejestrowane zagłosują” – powiedziała Maliszewka. Dodała, że nie było żadnych incydentów.

Pozostałe komisje wyborcze w Chicago mieszczą się: w Konsulacie Generalnym RP, Domu Podhalan, w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, w polskiej szkole im. Kościuszki i w budynku przy Bazylice Św. Jacka.

Mieszkający w USA od 1973 roku Stanisław Muczyński w rozmowie z PAP przyznaje, że mimo tylu lat poza krajem zawsze głosuje w polskich wyborach. „Czuję się Polakiem i dla mnie to patriotyczny obowiązek, ale nie wszyscy idą głosować. Może oni nie mają zamiaru wrócić do Polski, może chcą tu zostać, ale ja może wrócę, więc chcę mieć wpływ na to się tam dzieje” – tłumaczy Muczyński.

Zdaniem pani Wiesławy, mieszkającej od 10 lat w Chicago, dużo osób nie głosuje, ponieważ nie ma aktualnych polskich paszportów. „Gdyby nie było tego wymogu, na pewno więcej osób zagłosowałoby” – mówi.

Obywatele RP przebywający za granicą mogą wziąć udział w głosowaniu, jeżeli mają ważny polski paszport, ukończone 18 lat oraz zarejestrują się u konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy.

“W Konsulacie Generalnym RP w Chicago, w komisji nr 166, zarejestrowało się 1 072 wyborców, z których 702 zgłosiło chęć wzięcia udziału w głosowaniu korespondencyjnym, do czego placówka konsularna w Chicago zachęcała wyborców ze wszystkich 13 stanów, które obejmuje jej okręg” – poinformował PAP konsul Konrad Zieliński.

Okręg w Chicago obejmuje stany: Arkansas, Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Luizjana, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, Dakota Północna, Dakota Południowa, Wisconsin. W Stanach Zjednoczonych polskie wybory odbywają się w czterech okręgach konsularnych: Chicago, Nowy Jork, Waszyngton i Los Angeles.

Fakt, że Polacy mieszkający w Chicago w sobotę głosują w wyborach prezydenta RP, odnotowały lokalne amerykańskie media, które m.in. zwracały uwagę na to, że o urząd prezydenta w Polsce stara się aż 11 kandydatów. Publiczne radio WBEZ nadało poświęconą temu audycję z zaproszonymi gośćmi, w której m.in. przybliżono sylwetki kandydatów. Na stronach internetowych chicagowskich portali informacyjnych można zobaczyć też zdjęcia plakatów wyborczych rozwieszone w dzielnicach, gdzie mieszka Polonia.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

Pełna relacja z wyborów prezydenckich w Polsce oraz jak głosowała Polonia w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Związkowego”. Zapraszamy do lektury!

Na zdjęciach głosowanie w siedzibie PNA w Chicago. Zdjęcia: Dariusz Lachowski

 • DSC_6529
 • DSC_4405
 • DSC_4279
 • DSC_4047
 • DSC_6317
 • DSC_4037
 • DSC_4022
 • DSC_4087
 • DSC_4017
 • DSC_4059
 • DSC_4065
 • DSC_4067
 • DSC_4106
 • DSC_4115
 • DSC_4365
 • DSC_6324
 • DSC_6332
 • DSC_6351

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Comments

 1. tola
  tola 9 maja, 2015, 15:18

  czemu tak malo wyborcow ?

  Reply this comment
 2. krzys
  krzys 9 maja, 2015, 18:18

  wyrazam ubolewanie, ze w komisjach wyborczych zasiadaja prymitywni ludzie

  Reply this comment
 3. Adrian
  Adrian 9 maja, 2015, 21:53

  Głosowanie w szkole Kosciuszki to parodia. Pomieszczenie małe do tego trudno zaparkować. I nie mam pretensji do rodziców, że zablokowali parking skoro odbywały się tam zajęcia dla dzieci, ale do MSZ i konsula, że wybrał to miejsce wiedząc, że głosowanie będzie utrudnione. Zupełny brak wyobraźni!

  Reply this comment
 4. Bobby
  Bobby 10 maja, 2015, 01:49

  Tak malo wyborcow, bo rzadzacy to zadbali, glownie wymog waznego polskiego paszportu uniemozliwil glosowanie. Czyli tylko Polakiem jest posiadacz waznego paszportu, to bzdura…..ale z premedytacja narzucona! Licze na rychle zmiany!!!

  Reply this comment
 5. telewizja. radom
  telewizja. radom 10 maja, 2015, 07:33

  A w Polsce frekwencja na godzinę 12 w południe wynosiła 14,6. procent

  Reply this comment
 6. Anna
  Anna 10 maja, 2015, 23:29

  moim zdaniem jezeli ktos nie mieszka w polsce, nie ma pojecia co sie tam dzieje bo przyjechal tu w czasach prl nie powinien miec wplywu na to kto w polsce rzadzi! wybrales usa jako swoj dom? nie wpie*dalaj sie w polska polityke i nie mieszaj ludziom ktorzy tam mieszkaja bo tak naprawde gowno wiecie co sie tam dzieje! ja nie mam zamiaru do polski wracac i nawet by mi do glowy nie wpadlo zeby glosowac… dla nas sie nic nie zmieni a taka ilosc polakow jaka jest tutaj moze miec spory wplyw na wyniki glosowania, ktore nas tak naprawde nie dotyczy… shame on you!

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*