Podróż szlakiem patrona. Piknik Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki

W 2017 roku przypada 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki – Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania, zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddając hołd wielkiemu Polakowi, ustanowił rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki.

Polska Szkoła im. Tadeusza Kościuszki pragnąc uczcić rok swojego patrona, postanowiła przygotować dwie uroczystości z nim związane. Pierwsza odbyła się w niedzielę 17 września – był to piknik szkolny pod hasłem „Pociąg historii amerykańskim szlakiem Kościuszki”. Wydarzenie w każdym roku cieszy się ogromną popularnością, a w tym roku – jubileuszowym – szczególną. Rodzice i nauczyciele przygotowali wiele ciekawych atrakcji. Dzieci pociągiem jeździły i odwiedzały miejsca w Ameryce związane z Kościuszką. Najpierw pociąg zatrzymał się przed domem Kościuszki w Filadelfii. Generał mieszkał tam po walkach w Polsce przeciwko Rosji. To w tym domu leczył rany nabyte podczas walk i spotykał się m.in. z Thomasem Jeffersonem. Pierwsze zadanie konkursowe polegało na namalowaniu farbami popiersia Kościuszki i jego domu. Prace były przepiękne i wszyscy otrzymali nagrody.

Kolejny konkurs to najpiękniej upleciony warkocz, podobny do tego, jaki nosił Kościuszko. I tu zręczność dziecięca nagrodzona została adekwatnie do wysiłku.

Ważnym miejscem w życiu Kościuszki i na szlaku pociągu historii była rzeka Hudson. To właśnie tam Kościuszko otrzymał jedno z najważniejszych zadań, jakie mu powierzono w 1777 roku – ufortyfikowanie Bemis Heights, wzgórz pod miastem Saratoga, czym przyczynił się do przełomowego zwycięstwa w walce z Anglikami.

Nauczyciele wraz z uczniami przygotowali fortyfikację rzeki Hudson, a konkurs polegał na przepłynięciu przez rzekę okrętów mimo łańcuchów i ostrzału. Bitwa pod Saratogą, podczas której uczniowie musieli trafić do celu, strzelając z pistoletów na wodę, rozbawiła zawodników. Nagrody osłodziły porażki.

Ostatnim przystankiem była miejscowość Kosciusko – nazwana na cześć bohatera rewolucji amerykańskiej – położona w powiecie Attala, w amerykańskim stanie Missisipi. W mieście Kosciusko dzieci miały za zadanie ułożyć hasła z rozsypanek literowych, oczywiście związanych tematycznie z Kościuszką. Zadania były wykonywane w grupach. Uczniów Polskiej Szkoły im. Tadeusza Kościuszki nie należy przekonywać, że patron szkoły był bohaterem dwóch narodów. Ostatnim zadaniem do wykonania przez zawodników uczestniczących w pikniku było kolorowanie Krzyża Virtuti Militari, którym był odznaczony Kościuszko za swoje bohaterstwo.

Podczas tego dnia szkoły w plenerze dzieci nie tylko jeździły pociągiem, ale także bawiły się w moonwalk, malowały twarze, zajadały się pysznościami przygotowanymi przez członków Koła Rodzicielskiego. Dla wszystkich były przygotowane atrakcje w postaci meczów piłki nożnej i piłki siatkowej, podziwiano popisy judo w wykonaniu dzieci i Katarzyny Łapińskiej, mamy ćwiczyły zumbę, a na koniec były wspólne tańce.

Pikniki szkolne integrują szkolną społeczność, dostarczają miłych i relaksujących chwil, stwarzają bliskość poprzez zabawę, która jednocześnie uczy i wychowuje.

Wszystkim sponsorom, rodzicom, nauczycielom i członkom Koła Rodzicielskiego z prezes Anetą Dudek bardzo dziękujemy za wsparcie i ogrom pracy włożony w przygotowanie pikniku.

Już dziś pragniemy zaprosić wszystkich na drugą uroczystość szkolną poświęconą Tadeuszowi Kościuszce, która odbędzie się w Muzeum Polskim w Ameryce 15 października 2017 roku o godz. 15; będzie to wbicie gwoździa w drzewce sztandaru szkoły z okazji 200. rocznicy śmierci patrona szkoły.

Urszula Gawlik, dyrektor szkoły

  • 1 Piknik zdjecie 2
  • 2 Piknik zdjecie 4
  • 3 Piknik zdjecie 6
  • Piknik zdjecie 1
  • Piknik zdjecie 3
  • Piknik zdjecie 5
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*