Pamiętając św. Jana Pawła II w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago

Pamiętając św. Jana Pawła II w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago

W piątek, 18 maja, w dniu urodzin Karola Wojtyły, Gmina 91 Związku Narodowego Polskiego uroczyście, już po raz trzynasty, uczciła pamięć papieża Polaka. Spotkanie z tej okazji odbyło się w siedzibie Związku Narodowego Polskiego w Chicago.

Stanisława Rawicka, prezeska Gminy 91 ZNP, przywitała licznych gości, wśród których znaleźli się komisarka okręgu XIII ZNP Wanda Juda, prezesi aktywnych grup gminy: Maria Roszek, Kazimierz Chlebek, Mirosław Niedziński i Michał Niemkiewicz, jak również Anna Zalińska, która przybyła na spotkanie wraz z zespołem Wiyrchy przy kole Burstyk ZPPA.

Uroczysty wieczór rozpoczął się od wspólnej modlitwy oraz odśpiewania majowej pieśni „Chwalcie łąki umajone” pod przewodnictwem Elżbiety Cimochowicz, członkini Gminy 91. Miłą niespodziankę sprawiła gościom Katarzyna Piątek ze stowarzyszenia biznesowego Pod 1 Dachem, prezentując pamiątkowy transparent, który towarzyszył jej w dniu historycznej beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie.

Spotkanie uświetnili recytacją własnej poezji: Jan Żółtek, czytający swoje wiersze „Wróćmy pamięcią” i „Kanonizacja”, oraz Zofia Bukowska. Dzięki zespołowi Wiyrchy, który pod kierownictwem Andrzeja Nędzy odśpiewał popularną pieśń „Góralu czy ci nie żal” zgromadzeni goście mogli poczuć się przez chwilę jak podczas niezapomnianych wizyt papieża Polaka na Podhalu.

Z serdecznym przyjęciem spotkał się koncert zespołu Lednica 2000, dedykowany pamięci św. Jana Pawła II. Zespół wykonał wiązankę pieśni bliskich sercu papieża, m.in. popularną „Barkę”. Zachwycona i wzruszona publiczność włączyła się do wspólnego śpiewu. Przed występem prezeska zespołu Jolanta Waśko wygłosiła ciekawą prelekcję na temat historii i obchodów Lednicy w Polsce.

Zebrani goście uczcili również minutą ciszy pamięć żołnierzy poległych w zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Na zakończenie uczestnicy spotkania, zgodnie z tradycją, zostali poczęstowani papieskimi kremówkami z chicagowskich polonijnych cukierni. Organizatorzy dziękując gorąco sponsorom za hojność oraz gościom za przybycie, zaprosili wszystkich na kolejne papieskie urodziny za rok.

(Inf. wł.)

Zdjęcia: Anna Zalińska

  • IMG_7942
  • IMG_7948
  • IMG_7975
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*