Ośmieszający wizerunek polskich sprzątaczek w serialu NBC

 

fot.NBC/ChicagoMed/screenshot

fot.NBC/ChicagoMed/screenshot

W 11. odcinku serialu „Chicago Med” pt. „Graveyard shift”, wyemitowanym 19 stycznia przez telewizję NBC, pokazane zostały polskie sprzątaczki − krzywdząco i nieprawdziwie. Kobiety w chustkach na głowie, mówiące nie tylko między sobą po polsku, ale także zwracające się tak do personelu szpitalnego – wpisują się w szkodliwy stereotyp. Postanowiliśmy zareagować.

Według opinii zebranych w środowisku branżowym i etnicznym – wszyscy są zgodni, że doszło do niestosownego nadużycia. Nasze uwagi dotyczące tendencyjnego sportretowania Polek zaadresowaliśmy do rzeczniczki producenta serialu.

Swego oburzenia serialem nie kryje Joanna Lata, tłumacz medyczny m.in. w szpitalu Rush, gdzie kręcony jest serial, i gdzie − jak podkreśla − pracują mówiący po polsku lekarze, pielęgniarki, salowe i laboranci. − Dlaczego twórcy serialu nie pokazali w nim polskiego personelu medycznego tylko polskie sprzątaczki, które nawet nie są ubrane w odpowiednie uniformy do pracy. A na dodatek na głowach mają chustki, których tak naprawdę nikt nie nosi. Najwyraźniej, ktoś, kto napisał scenariusz w ogóle nie zna Chicago i nic nie wie o mieszkających tu Polakach. A, jak na ironię losu, w prawdziwej rzeczywistości, a nie filmowej, szpitala Rush w ogóle nie sprzątają Polacy tylko Afroamerykanie i Latynosi − dodaje Lata.

Zdaniem prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej Franka Spuli, sposób w jaki zostały przedstawione Polki w „Chicago Med” jest krzywdzący i nieprawdziwy. − Najwyraźniej twórcom serialu brakuje wiedzy na temat współczesnych Polaków. Myślę, że samo zajmowanie się sprzątaniem nie ma w sobie niczego złego, ale chustki na głowach polskich sprzątaczek to prymitywne uproszczenie. Pamiętam, że co najmniej pięćdziesiąt lat temu takie chustki zakładały starsze kobiety, gdy szły do kościoła − wspomina prezes Spula.

Również krytyk filmowy i wykładowca historii filmu na Uniwersytecie Loyola w Chicago Zbigniew Banaś uważa sposób przedstawienia Polek za stereotyp, nie tylko krzywdzący dla polskiej grupy etnicznej, ale też mocno anachroniczny. Razi go to, że twórcy serialu naruszyli jego realistyczną konwencję dodając karykaturalne postaci Polek, niepasujące do chicagowskiej współczesności. − Polacy zostali pokazani w sposób bardzo tendencyjny, przykry i ośmieszający. To jest stereotyp tak grubo ciosany, że właściwie w telewizji amerykańskiej dziś nie powinien mieć miejsca. Nie wiem, jaki był zamiar realizatorów. Dlaczego właśnie w ten sposób przedstawili Polki na ekranie. Cenię sobie swobodę twórczą. Uważam, że kreatorzy filmowi mają zupełne prawo do tego, by tworzyć autonomiczne dzieła, ale w tym przypadku doszło do niepotrzebnego i niesympatycznego przegięcia − konstatuje Banaś.

Marzena Żukowska, działaczka National Domestic Workers Alliance − zrzeszającego również sprzątaczki − wyraża przekonanie, że najlepszym sposobem na uniknięcie błędu w sztuce jest konsultacja z osobami z branży w celu uzyskania rzetelnych o niej informacji. − Szkoda, że często filmy powstają przy wykorzystaniu szkodliwego stereotypu, bo realizator nie zna ani charakteru pracy, ani ludzi, którzy ją wykonują − mówi Żukowska, przyznając, że nie widziała jeszcze 11 odcinka „Chicago Med”.

Również Anna Jakubek z organizacji Arise Chicago, prowadzącej szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla sprzątaczek (i w ogóle zatrudnionych w branży domowej), jest zdania, że realizatorzy serialu „Chicago Med” nie sprawdzili faktów związanych z utrzymaniem czystości w szpitalu Rush. − Akurat często bywam w tym szpitalu i wiem, że nie ma tam polskich sprzątaczek, do utrzymania czystości są zatrudnione duże firmy, których pracownicy noszą specjalne uniformy i na głowach na pewno nie mają chustek. Ktoś, kto w serialu odpowiedzialny jest za kostiumy i scenografię nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, jak wygląda profesjonalna ekipa sprzątająca − podkreśla Jakubek.

Żukowska i Jakubek uważają stereotypy etniczne i branżowe za wysoce szkodliwe społecznie, ponieważ rzutują one również na warunki pracy. Obie organizacje walczą z m.in. z takimi stereotypami. − Chcemy, żeby w naszym społeczeństwie zmienił się stosunek do sprzątających kobiet i wykonujących inne prace w branży domowej. Chcemy, żeby przestały być poniżane i lekceważone, i miały takie same prawa jak osoby zatrudnione w innych branżach. Mam nadzieję, że po artykule w „Dzienniku Związkowym” realizatorzy „Chicago Med” uważniej przyjrzą się postaciom występującym w serialu i postarają się przedstawić je poważnie i profesjonalnie − stwierdza Żukowska.

Natomiast Joanna Lata chciałaby, żeby w „Chicago Med” i w innych serialach wytwórni Wolf Films, Inc (z siedzibą w Los Angeles), zwłaszcza tych kręconych w Chicago, zostali pokazani Polacy. − Przecież nasza grupa jest jedną z najbardziej licznych w aglomeracji chicagowskiej i mamy swój wkład w rozwój tego regionu. Rozumiem, że można się z nas czasem pośmiać, bo mamy swoje narodowe wady, na przykład lubimy sobie wypić, ale nie wolno nas ignorować, albo nadużywać naszego wizerunku − uważa Lata.

W opinii Zbigniewa Banasia, to, że Polacy są w serialu pokazani w sposób bardzo tendencyjny, być może jest odzwierciedleniem słabości siły przebicia polskiej grupy etnicznej, która albo o swoje prawa nie walczy, albo nie potrafi walczyć.

O komentarz dotyczący powielania stereotypu szkodliwego dla Polaków poprosiliśmy producenta serialu Wolf Films, Inc, który skierował nas do reprezentującej go rzeczniczki Pam Golum. Rzeczniczka poprosiła o przedstawienie sprawy w korespondencji e-mailowej i obiecała odpowiedzieć na nasz list. W chwili oddawania bieżącego numeru do druku nie mieliśmy jeszcze stanowiska rzeczniczki.

Sprawie zamierza też przyjrzeć się bliżej Kongres Polonii Amerykańskiej. − Niewykluczone, że wyślemy do wytwórni filmowej w tej sprawie list − mówi prezes KPA Frank Spula.

Alicja Otap

a.otap @zwiazkowy.com

________________________________________________________________________

Oto korespondencja, którą skierowaliśmy na ręce rzeczniczki firmy producenckiej  Wolf Films, Inc.

„Szanowana Pani Golum

Jesteśmy najstarszą polskojęzyczną gazetą w USA. Niektórzy z naszych czytelników poczuli się obrażeni sposobem, w jaki zostały przedstawione polskie sprzątaczki w serialu „Chicago Med”, w odcinku 11 pt. „Graveyard Shift”, wyemitowanym 19 stycznia 2017 roku. Nasi czytelnicy są oburzeni powielaniem stereotypu Polek sprzątaczek noszących na głowie chustki, jakie nosiło się co najmniej 50 lat temu. Czytelnicy czują się też urażeni, że w filmie polskie sprzątaczki nie potrafią porozumieć się po angielsku i po polsku witają amerykańskiego lekarza; wygląda na to, że nie nauczyły się po angielsku nawet prostych zwrotów „dzień dobry” i „dobry wieczór”.Czytelnicy zwracają uwagę, że realistyczny w swej naturze film, nie zachowuje tych realiów, jeśli chodzi o polskie sprzątaczki, które są przedstawione w poniżający sposób. Nasi czytelnicy wskazują, że w szpitalu Rush − gdzie kręcony jest serial − pracuje mówiący po polsku personel medyczny, łącznie z lekarzami i laborantami, ale twórcy serialu woleli pokazać polskie sprzątaczki, a nie polski personel medyczny. Według jednego z naszych czytelników wszystko wskazuje na to, iż twórcy serialu nic nie wiedzą na temat polsko-amerykańskiej społeczności w Chicago. Prosimy o komentarz w tej sprawie na potrzeby artykułu, który ukaże się w naszej gazecie.”

Categories: Polonia

Comments

 1. Stasiu
  Stasiu 29 stycznia, 2017, 14:00

  Nie ogladalem wspomnianego w artykule epizodu wiec byc moze nie mam racji w swoim mysleniu, ale faktem jest ze wszyscy moi znajomi zaczynali swija przygode w USA od pracy na sprzataniu. Sam zaplacilem 30 lat temu 500 dolarow lapowki aby sie dostac do tzw. unijnego sprzatania w down town. Jeszcze 20 lat 80 % sprzataczy w wierzowcach to byli polacy.. Tak ze takie sa po prostu fakty..Ponadto zadna praca nie chanbi i nigdy sie nie wsydzilem ze bylem sprzataczem przez 9 lat. Problem bycia sprzataczem polega na tym ze ciezko jest sie dorobic z takiej pracy czy tez trydno miecz szczegolna satysfakcje.

  przypominam sobie taka sytuacje z przed 30 lat. Po treningu druzyny Blyskawicy, trener zwraca sie do mnie
  „Stasiu , musze juz jechac na Universytet”,” Wyklada pan?” zapyalem. „Nie, sprzatam ” odpowiedzial. A byl to byly reprezentant Polski.

  A co do husteczek, to na polskiej wsi mozna je jescze zauwazyc. Widzialem je rowniez dzisiaj w kosciele. W latach 80-tych , moja babcia sprzedala na jarmarku ponad 2 tysiace husteczek. Przebitka byla 100%.

  Byc moze kotekst w jaki polki by przedstawione byl ublizajacy ale napewno fakty historyczne byly poprawne.

  Reply this comment
 2. Anna
  Anna 29 stycznia, 2017, 14:53

  Taki wizerunek jest bardzo krzywdzacy dla Polakow i jesli my nie bedziemy z tym walczyc, to nikt inny za nas tego nie zrobi.
  Szkoda, ze autor artykulu nie podal e-emaila do pani Golum, aby wiecej rodakow moglo do niej napisac.

  Reply this comment
 3. Aga
  Aga 29 stycznia, 2017, 18:55

  Stasiu….Serial jest krecony w 2016 roku a nie w 1950????Tak?Uwazamam ze tak scena jest absolutnie zacofana. …tak samo jak wiedza ludzi ktorzy stworzyli ten serial!!!

  Reply this comment
 4. manayee
  manayee 29 stycznia, 2017, 19:11

  Pracowalam w Rush przez kilka lat do 2005 roku jako dyplomowana pielegniarka. Poznalam wiele polskich pielegniarek, technikow I rezydentow ale nie spotkalam ani jednej sprzataczki. Przewaznie sprzataja tam Afroamerykanie. Ale jednak kazdy zart ma swoje zrodlo. Duzo Polek sprzata I ogolnie mowiac , ponimo ze zart byl ostro przesadzony nie da sie ukryc ze prywatne domowe sprzataczki to przewaznie Polki czy Ukrainki.

  Reply this comment
 5. Dfe
  Dfe 29 stycznia, 2017, 20:28

  To jest tylko film . Nie ma co tak przeżywać. Tak jak w kazdym pszekazie jast troche prawdy .

  Reply this comment
 6. diwron
  diwron 29 stycznia, 2017, 20:28

  Nie oglądałem serialu, ale myślę, że ograniczone typy z Los Angeles nie są zdolne obiektywnego przedstawiania różnych grup etnicznych (oczywiście poza muzułmanami). Zresztą niektórzy przedstawiciele „polonijnych elit” (nawet na portalu DZ ) również piszą z pogardą o Polakach w Chicago. Może nawet jakiś przedstawiciel tych elit był konsultantem tego serialu. Inna sprawa, że Polacy powinni być bardziej aktywni tzn. głosować, a nie wymawiać się brakiem czasu.

  Reply this comment
 7. KM
  KM 29 stycznia, 2017, 22:01

  Niektore amerykanki nie dorastaja do piet POLKOM . <3 POLSKI NAROD TO JEST PRACOWITY NAROD <3 . Nie wazne co robia , czy sprzataja , czy maja inny charakter pracy , ale Polak w kazdej sytuacji sobie poradzi , gorzej by bylo z amerykanem . A jeszcze jedno sprzatanie to nie zadna hanba , nie kazdy umie nawet sprzatac , do tego tez trzeba miec talent Jestem dumna , ze <3 JESTEM POLKA <3 .

  Reply this comment
 8. Nitup
  Nitup 30 stycznia, 2017, 06:37

  Norwid dziadku romanie tobie juz dziekujemy stary rasisto

  Reply this comment
 9. Anonim
  Anonim 14 czerwca, 2017, 07:30

  Same zacznijcie się szanoować na wzajem bo z tym jest tam bardzo źle byłam

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*