Opłatek Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce

1

9 grudnia w Copernicus Center odbyło się spotkanie opłatkowe Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce. W przedświątecznej atmosferze, przy dźwiękach tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez uczennice Polskiej Szkoły im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Aleksandrę Kwasny i Wiktorię Stankiewicz,  ponad 100 nauczycieli i pedagogów szkół polonijnych złożyło sobie życzenia świąteczne i noworoczne. Uroczystość otworzyła prezes Zrzeszenia, Ewa Koch, która przywitała gości i w imieniu zarządu organizacji złożyła życzenia owocnej pracy wszystkim nauczycielom i dyrektorom w nadchodzącym roku.

Oprócz nauczycieli wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele konsulatu RP w Chicago oraz zaprzyjaźnionych organizacji polonijnych. Konsul Konrad Zieliński, składając życzenia świąteczne, podkreślił, iż Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w  Ameryce jest jedną z prężniej działających organizacji w Chicago, a jej zasługi w dziedzinie edukacji oraz krzewienia języka ojczystego i kultury polskiej są doceniane nie tylko wśród Polonii, ale także w Polsce. Micheline Jaminski, wiceprezes PRCUA, złożyła nauczycielom życzenia świąteczne w imieniu własnym i prezesa Josepha Drobota, a Anna Sokołowska, życząc nauczycielom spokojnych, rodzinnych świąt, podkreśliła własne związki z polonijną oświatą – jest absolwentką Polskiej Szkoły im. gen. Kazimierza Pułaskiego, w której przed laty zdawała maturę. Prezes Związku Klubów Polskich w Ameryce, Jan Kopeć, podziękował Zrzeszeniu za zaangażowanie w sprawy Polonii oraz wspieranie inicjatyw społecznych i kulturalnych, między innymi parady z okazji 3 maja, w której każdego roku biorą liczny udział szkoły polonijne. Życzenia świąteczne i noworoczne złożyła także redaktor naczelna „Głosu Nauczyciela”, Helena Ziółkowska oraz dr Jolanta Tatara, przewodnicząca Kongresu Oświaty Polonijnej.

Oprócz świątecznego poczęstunku były także prezenty w postaci książek. Egzemplarze pochodzące z prywatnej biblioteki śp. Danuty Schneider, nauczycielki i autorki podręczników szkolnych,  podarował nauczycielom jej mąż, Michał Schneider, a polonijny biznesmen Ryszard Lupa ofiarował egzemplarze książki „Nasza Ameryka” własnego autorstwa.

Po tradycyjnym dzieleniu się opłatkiem i życzeniach świątecznych, wspólne kolędowanie przywłasnym akompaniamencie poprowadzili nauczyciele z Polskiej Szkoły im. Adama Mickiewicza.

Anna Rosa

Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce

  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
Categories: Polonia
Tags: opłatek, Polonia, ZNP

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*