Okruchy malarskie Aliny Szymczyk

Okruchy malarskie Aliny Szymczyk

Malarka, poetka, scenarzystka, etnograf, animatorka i znawczyni kultury ludowej. Tak można scharakteryzować Alinę Szymczyk, założycielkę Teatru Ludowego „Rzepicha” i Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II w Chicago.

Alina Szymczyk uwielbia malować, chociaż na realizację tej pasji ciągle brakuje jej czasu

Alina Szymczyk uwielbia malować, chociaż na realizację tej pasji ciągle brakuje jej czasu

W minioną sobotę w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago odbyło się spotkanie autorskie Aliny Szymczyk, na którym prezentowała swoje prace malarskie i wiersze z kilkunastu tomików wydanych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Słowo o autorce wygłosił ojciec Jerzy Karpiński. Wiersze czytali koledzy i koleżanki ze Zrzeszenia Litertów. Wersję śpiewaną poezji bohaterki wieczoru zaprezentował Marcin Kowalik. Goście obejrzeli również krótki program kabaretowy, a całość prowadził Władysław Panasiuk.

– Uwielbiam malować na dużych płaszczyznach – wyznaje Alina Szymczyk. –Szczególnie kwiaty, łódki, morze, zachody słońca. Większość prac po ukończeniu trafia do przyjaciół i znajomych, dlatego tutaj można obejrzeć jedynie okruchy tego, co robię. Malarstwo to jedna z moich pasji i chyba jedyny talent, jaki posiadam. Tutaj pokazałam kilka moich prac malowanych olejem i trochę akwarel w technice gwasz. Malarstwo było takim pretekstem, żeby się dzisiaj spotkać, pośpiewać i posłuchać poezji – dodaje skromnie artystka.

Autorka z grupą wykonawców, którzy prezentowali jej utwory

Autorka z grupą wykonawców, którzy prezentowali jej utwory

Bohaterka sobotniego wieczoru przez 27 lat pracowała w placówkach kultury w Polsce. Brała udział w ogólnopolskich konfrontacjach artystycznych „Sceny Ludowej”. Należała do krajowego „Klubu Kabaretów Wiejskich”. Jest pomysłodawczynią i realizatorką ogólnopolskiego festiwalu „Dziecko w folklorze”, który w latach 1992 – 1996 odbywał się w Baranowie Sandomierskim. Została nagrodzona przez ministra kultury i sztuki odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

Wydała siedem tomików poezji oraz monografię o Baranowie Sandomierskim i okolicach. Jej wiersze drukowane były w kilkunastu tomikach zbiorowych i regionalnych, także w ogólnopolskich gazetach. Jest laureatką kilku konkursów literackich. Do USA przyjechała w 1997 roku. Założyła teatr ludowy i zrzeszenie poetyckie. Od 2000 roku przygotowuje dożynki w Chicago. Jest autorką licznych scenariuszy widowisk patriotycznych i ludowych. Promuje kulturę ludową na falach polonijnego eteru. Swoje zamiłowanie do sztuki ludowej stara się przekazywać uczniom szkół polonijnych.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*