Od muzyki, tańca i śpiewu po malarstwo i fotografię. Międzyszkolny Konkurs Młodych Talentów

Od muzyki, tańca i śpiewu po malarstwo i fotografię. Międzyszkolny Konkurs Młodych Talentów

Popisy muzyczne, śpiew, taniec, malarstwo, fotografia, aktorstwo, a nawet gimnastyka, to dziedziny, w których prezentowali swoje umiejętności uczniowie z 16. szkół polonijnych uczestniczący w II Międzyszkolnym Konkursie Młodych Talentów,  który 23 lutego został zorganizowany przez Akademię Języka Polskiego i Kultury dla Polonii im. św. Piotra Damiana w Bartlett.

Najliczniej była reprezentowana II kategoria konkursowej rywalizacji

Najliczniej była reprezentowana II kategoria konkursowej rywalizacji

Ponad sześćdziesięcioosobowa grupa uczestników została podzielona na trzy zespoły wiekowe. Po czterech godzinach konkursowych przesłuchań jurorzy pracujący pod kierownictwem aktorki Kingi Modjewskiej zadecydowali o przyznaniu nagród.

I tak, wśród najmłodszych uczniów pierwsze miejsce przypadło Amelii Natanek i Nicole Kwaśny. Na drugim miejscu uplasował się zespół Singing Notes, który wyprzedził Karola Stękałę. Wyróżnienia w tej grupie otrzymali: Isabella Piekut, Nicole Piekut i Jacob Kulawiak.

W gronie uczniów od 11 do 12 lat najwyżej ocenione zostały umiejętności gimnastyczno-taneczne Angelicy Popek i muzyczne Karoliny Baran. Drugie miejsce przypadło grupie instrumentalnej występującej w składzie: Zofia Rojszak, Agata Gembala, Karolina Talaga, Magdalena Kasprzak i Robert Rapciak. Trzecią lokatę zdobyła grupa teatralna występująca w składzie: Julia Florek, Zofia Florek i Artur Kot. Wyróżnienia odebrał duet Dominik Gajda i Daniel Majcher oraz zespół taneczny „Vera”.

W kategorii trzeciej jury postanowiło przyznać jedynie pierwsze miejsce oraz trzy wyróżnienia. Laur pierwszeństwa przypadł młodemu kompozytorowi Oskarowi Baszy. Natomiast w gronie uhonorowanych wyróżnieniami znaleźli się: wokalista Kacper Cebula, fotografik Michael Grzesiuk i duet gitarowy Kinga Smutek z Danielem Brożkiem.

Wszystkich uczestników nagrodzono dyplomami uczestnictwa, a zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne i rzeczowe. Organizatorzy zadbali także o posiłek dla młodych artystów.

– Konkurs młodych talentów, to wspaniała inicjatywa miejscowej placówki szkolnej, pokazujący, że polska szkoła to nie tylko nauka, ale również miejsce, w którym można realizować marzenia i rozwijać się na różnych płaszczyznach – powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej, aktorka Kinga Modjewska podkreślając, że tę inicjatywę trzeba podtrzymywać i rozwijać. Pracę komisji konkursowej utudniał brak podziału na gatunki sztuki w jakich prezentowali swoje umiejętności uczestnicy konkursu.

Szeroki wachlarz prezentowanych przez dzieci umiejętności potwierdza chociażby przykład Aleksandry Richar, która wystąpiła w pełnym ekspresji i wymagającym umiejętności stepowania tańcu irlandzkim.

Dziękując uczestnikom za udział w konkursie, założycielka szkoły Jolanta Harrison przyznała, że po powołaniu dwa lata temu tej placówki do istnienia, wspólnie z nauczycielami, postanowiła stworzyć dzieciom okazję do pokazania ich talentów. Stąd pomysł, żeby nie był to tylko konkurs recytatorski, muzyczny czy plastyczny, ale taki, który da dzieciom szansę na zaprezentowanie najróżniejszych umiejętności i zdolności. Trzeba przyznać, że założenie to znakomicie udało się wypełnić.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*