Obrady dyrektorów krajowych KPA w Waszyngtonie zakończone

Dyrektorzy krajowi KPA przed Kapitolem w Waszyngtonie

Dyrektorzy krajowi KPA przed Kapitolem w Waszyngtonie

W Waszyngtonie zakończył się w czwartek Zjazd Dyrektorów Krajowych Kongres Polonii Amerykańskiej. Uczestniczyło w nim ponad 60 delegatów z wydziałów stanowych oraz organizacji członkowskich z całego kraju.

Obrady członków Zjazdu koncentrowały się na omówieniu spraw wewnątrzorganizacyjnych, przedstawieniu raportów i sprawozdań z ostatniego roku działalności i wprowadzeniu zmian statutowych. Dyrektorzy KPA spotkali się także z wysokiej rangi przedstawicielami amerykańskiego rządu, by omówić kwestie bezpieczeństwa Polski i objęcia obywateli polskich programem ruchu bezwizowego (VWP). Z członkami Kongresu USA rozmawiano także o bezpieczeństwie Polski w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

– Na progu wyborów prezydenckich w 2016 r. przywódcy i działacze KPA przybyli do Waszyngtonu, by poznać opinie przedstawicieli obu partii na temat problemów bliskich sercu amerykańskiej Polonii oraz problemów naszych przyjaciół i krewnych mieszkających w Polsce, jednym z najbardziej demokratycznych krajów w Europie. Należymy bowiem do tych w obu partiach politycznych, o których się mówi, że najlepsze lata mają przed sobą – mówił otwierając obrady Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W środę 22 lipca dyrektorzy krajowi KPA uczestniczyli na Kapitolu w dyskusjach z ponad 50 kongresmanami i senatorami ze swoich stanów, a rozmowy głównie dotyczyły gwarancji NATO o przyjściu Polsce z pomocą w razie zagrożenia ze strony Rosji. Delegacja z Illinois spotkała się z senatorem Markiem Kirkiem. Polityk z Illinois zapewniał, że obecna administracja przestrzega słynnego już hasła „Boots on the ground”, gwarantując Polsce obecność amerykańskich żołnierzy w razie zagrożenia bezpieczeństwa.

Podczas popołudniowej konferencji dyrektorzy KPA wysłuchali raportów na temat aktualnego stanu stosunków polsko-amerykańskich. Raport przedstawiła Brittany Boulieu z senackiego komitetu ds. stosunków międzynarodowych, Kyle Parker i Philip Bednarczyk z komitetu ds. stosunków międzynarodowych Izby Reprezentatów oraz H. Martin MccDowell, zastępca dyrektora ds. Europy Środkowej w biurze spraw eurazjatyckich Departamentu Stanu.

Na forum Zjazdu wystąpił senator Charles Schumer z Nowego Jorku, zapewniając o swym niezmiennym poparciu dla sprawy włączenia Polski do programu o ruchu bezwizowym Visa Waiver Program. Członkowie Izby Reprezentantów Marcy Kaptur z Ohio, Mike Quigley z Illinois i Daniel Lipinski z Illinois również przedstawili swoje poparcie na rzecz włączenia Polski do programu VWP.

Za swe wieloletnie działania na rzecz poprawy stosunków polsko-amerykańskich oraz wspieranie polonijnej społeczności w Stanach Zjednoczonych kongresmani Schumer, Kaptur i Quigley zostali wyróżnieni najwyższym odznaczeniem – Medalem Wolności Kongresu Polonii Amerykańskiej.

W ostatnim dniu obrad przemawiał dr Michael Carpenter, specjalny doradca wiceprezydenta Joe Bidena, który jednoznacznie zapewnił zgromadzonych, że „Stany Zjednoczone staną w obronie Polski i użyją wszelkich dostępnych im środków, by bronić sojuszników”. Po przemówieniu Carpentera wystąpił Mark Koumans, zastępca sekretarza ds. międzynarodowych w Departamencie Bezpieczeństwa Kraju, który zapoznał dyrektorów ze szczegółami programu VWP.

Poza spotkaniami z przedstawicielami Kongresu i rządu dyrektorzy krajowi mieli okazję złożyć wizytę w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, gdzie zapoznali się z działaniami na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa Polsce oraz z obecną polityką ekonomiczną RP. Szczególny nacisk położono na kwestię zwiększenia eksportu z Polski do Stanów Zjednoczonych.

Kongres Polonii Amerykańskiej to największa organizacja polonijna na świecie. Powstała w 1944 r. w Buffalo w stanie Nowy Jork. Reprezentuje ponad 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia. W roku 2013 Kongres Polonii Amerykańskiej został podzielony na 28 wydziałów terytorialnych w osiemnastu stanach USA i Dystrykcie Kolumbia.

(ak)

Zdjęcia: arch. „Dziennika Związkowego”

Pamiątkowa fotografia po spotkaniu z senatorem Dickiem Durbinem

Pamiątkowa fotografia po spotkaniu z senatorem Dickiem Durbinem

Spotkanie w biurze senatora Marka Kirka

Spotkanie w biurze senatora Marka Kirka

Po spotkaniu z senatrem Kirkiem.

Po spotkaniu z senatrem Kirkiem.

Categories: Polonia

Comments

 1. ADALBERT
  ADALBERT 25 lipca, 2015, 12:10

  Z powyzszego komunikatu nie wynika, aby DYREKTORZY KRAJOWI w czasie obrad plenarnych , a takze w trakcie spotkan z setatorami :KIRKIEM i DURBINEM w jakiejkolwiek formie podjeli tematyke dotyczaca tragedii smolenskiej,naleznych nam kwot reparacji wojennych ze strony zbrodniczych w okresie II wojny swiatowej NIEMIEC . Nie podjeto rowniez, tak mozna sadzic z tego komunikatu, oceny bezpodstawnej i bezprawnej akcji diaspory zydowskiej oraz panstwa IZRAEL w zakresie zadan finansowych od NARODU POLSKIEGO kwot $ 67 mld z tytulu „mienia utraconego” . Nikt nie kwestionuje prawa wlascicieli lub ich spadkobiercow do podejmowania dzialan prawnych w tym zakresie przed wlal
  sciwymi rzeczowo i miejscowo polskimi sadami, tak jak to jest elementem abecadla prawnego prawie we wszystkich krajach swiata,dokladniej:tych mieniacych sie cywilizowanymi. Nie ma rowniez ani slowa w tym komunikacie , ze NAROD POLSKI jako suwerenny ma niezbywalne prawo do dochodzenia naleznych roszczen w stosunku do zobowiazanych, ale takze to niezbywalne prawo do skutecznego odrzucania roszczen bezpodstawnych i bezprawnych . A przeciez Kongres Polonii Amerykanskiej jest znaczaca czescia spolecznosci polskiej , ktorej na sercu leza w/w problemy, wiec dlaczego ten Kongres milczy,wrecz uporczywie milczy w sprawach zywotnych dla POLAKOW i POLONUSOW?

  Reply this comment
 2. ADALBERT
  ADALBERT 25 lipca, 2015, 12:16

  z zalaczonych zdjec wynika,ze w obradach DYREKTOROW KRAJOWYCH uczestniczli takze wiezniowie niemieckich obozow koncentracyjnych sprawujacy aktualnie zaszczytne i zobowiazujace funcje „dyrektora krajowego”. Czy oni tez milczeli w sprawie reparacji wojennych naleznych ze strony NIEMIEC oraz w sprawie bezprawnych zadan diaspory zydowskiej tej mitycznej kwoty$67 mld- ?

  Reply this comment
 3. ADALBERT
  ADALBERT 25 lipca, 2015, 12:25

  Ciekaw jestem kto byl reprezentantem Kongresu Polonii Amerykanskiej – Oddzial Illinois na tych obradach . Czy sa dostepne materialy obrad,protokoly posiedzen i protokoly ze spotkan do powszechnego wgladu?

  Reply this comment
 4. ADALBERT
  ADALBERT 27 lipca, 2015, 12:00

  Uczestnicy Zjazdu Dyrektorow Krajowych Kongresu Polonii Amerykanskiej spotkali sie z wysokiej rangi przedstawicielami amerykanskiego rzadu,aby w trakcie swych obrad w Waszyngtonie odbytych w dniach 20-23 Lipca b.r. omowic rowniez kwestie bezpieczenstwa Polski.Oczywistym wydaje sie,ze ten temat powinien zostac umieszczony na stronie tytulowej internetowego wydania Dziennika Zwiazkowego.Niestety,szczery wpis komentarza niejakiego „ADALBERTA” do zawiadomienia o Zjezdzie Dyrektorow Krajowych KPA spowodowal natychmiastowe usuniecie calosci tematu dot.Zjazdu na strony dalsze tegoz internetowego wydania Dziennika Zwiazkowego konsekwentnie utrzymywanego nadal, bo zawiadomienie o zakonczeniu Zjazdu i jego koncowych rezultatach,mimo ich nadzwyczajnej wagi, nadal lokowane jest nie na stronie tytulowej, jak zdaje sie byc powinno,ale ciagle na dalszych stronach…Rumienie sie na sama mysl o podejrzeniu,ze to moze byc wynik czyjejs zlej woli.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*