Obchody Bożego Ciała w Yorkville mają już 20 lat

Obchody Bożego Ciała w Yorkville mają już 20 lat

Sztandary, stroje ludowe, msza święta i uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Tak 15 czerwca w Ośrodku Młodzieżowym Związku Narodowego Polskiego w Yorkville obchodzono uroczystość Bożego Ciała organizowaną od 20 lat przez Koła Czerwienne i Ratułów ze Związku Podhalan w Ameryce, Placówkę II Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, Fundację gen. Władysława Sikorskiego, do których w tym roku dołączyło Koło Biały Dunajec.

Uroczystość rozpoczyna wspólny przemarsz uczestników nabożeństwa wraz z pocztami sztandarowymi sprzed budynku ośrodka do kaplicy im. św. Jana Pawła II

Uroczystość rozpoczyna wspólny przemarsz uczestników nabożeństwa wraz z pocztami sztandarowymi sprzed budynku ośrodka do kaplicy im. św. Jana Pawła II

Nabożeństwo odprawił ks. Stanisław Tabor z pobliskiej parafii w Plainfield, który witając wiernych powiedział, że nabożeństwo i procesja Bożego Ciała jest oddaniem czci Jezusowi Eucharystycznemu.

– Chciejmy uczestniczyć i pogłębić naszą wiarę, żebyśmy wiedzieli czym jest Eucharystia dla każdego z nas, wierzącego – mówił kapłan, który w wygłoszonym kazaniu nawiązał do tajemnicy Trójcy Przenajświętszej.

– To właśnie On sam, Bóg nas tutaj zgromadził, żebyśmy pośród rozhukanego świata, pełnego fałszu i zakłamania, w chwili modlitwy i zadumy odnaleźli prawdę – kontynuował ks. Tabor. Duszpasterz mówił o zagrożeniach dla wiary płynących z pogoni za awansem i pieniędzmi. – W obecnej dobie szczególnie mocno powinniśmy bronić prawdy, którą jest Jezus Chrystus – apelował kapłan.

Mówiąc o historii obchodów Bożego Ciała w Yorkville prezes Koła Czerwienne Józef Rapacz wspomina: – Wszystko zaczęło się od wybudowania naszej kapliczki, jako daru od Koła Czerwienne dla Ośrodka ZNP. Miało to miejsce dwadzieścia lat temu. Od tego czasu obchodzimy wspólnie z Kołem Ratułów i Placówką II SWAP to święto będące jednocześnie okazją do rodzinnego wypoczynku na łonie natury, tutaj w Yorkville.

Procesja Bożego Ciała na terenie Ośrodka Młodzieżowego ZNP odbywa się do czterech ołatrzy umiejscowionych w kaplicach ufundowanych i wybudowanych przez wspomniane organizacje polonijne, które od 20 lat przygotowują to szczególne nabożeństwo.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Cincopa WordPress plugin

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*