O tańcu nie da się pisać, taniec trzeba tańczyć. W Wiciach

AsiGrupa4a

A jednak próbujemy. Teatr Tańca „Wici” zainaugurował świąteczny sezon specjalnym programem. W minioną niedzielę tancerze zaprezentowali przekrój dorobku grup tańczących od wielu lat. Pokaz miał być równocześnie zachętą do dalszej pracy, dla tych, którzy dopiero zaczynają stawiać pierwsze kroki w zespole.

Ogromne wrażenie zrobiły piękne narodowe i ludowe tańce polskie. Rodzice i goście, którzy przybyli na spotkanie w niedzielne popołudnie 22 listopada mieli okazję przekonać się o ogromie pracy, która jest potrzebna, aby osiągnąć taki poziom, jaki prezentują długoletni tancerze. Doskonalenie kunsztu jest jednak warte wysiłku, owocuje późniejszą perfekcją na scenie.

Poszczególne grupy zaprezentowały tańce i pieśni, a dyrektor zespołu Magdalena Solarz przedstawiła zebranym gościom choreografów, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą: Annę Strojny, Kingę Wojdyłę-Podstawską, Johannę Wawro, Becky Lenard i Basię Dziugan, akompaniatora zespołu oraz chórzystkę Bogusię Nędzką.

DzieciDzieciom7a

Magdalena Solarz syntetycznie przedstawiła bogatą historię zespołu, który od ponad trzydziestu lat działa w Chicago i z każdym rokiem poszerza swoją działalność. Podkreśliła owocną, wieloletnią współpracę z orkiestrą PaSO. Najbliższy wspólny projekt już 16 stycznia 2016 r. w Copernicus Center. Kwitnie też kooperacja z Teatrem Polonia Kingi Modjeskiej; razem pojawią się 13 grudnia.

Dyrektorka Wici podkreśliła, że przed zespołem stoi wiele wyzwań, ale i mnóstwo przyjemności, bo latem wybiera się na trzy kontynenty, by uczestniczyć w festiwalach folklorystycznych.

Celem niedzielnego spotkania była integracja dzieci i młodzieży w zespole w takt pięknej polskiej muzyki ludowej i bez wątpienia cel został osiągnięty. A jak tańczą Wici? Nie da się napisać, ale na pewno da się zobaczyć, bo w świątecznym okresie wiele będzie ku temu okazji.

(ul)

fot.arch. Wici

Dzieci1

Categories: Polonia
Tags: Polonia, taniec, Wici

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*