O Eciku, karlusach, grubie i szychcie. 20 lat programu „Na śląskiej fali”

DSC_8552

4 maja 1996 roku w polonijnym eterze po raz pierwszy zabrzmiała śląsko godka. Przez 20 lat, jakie minęły od emisji pierwszego programu „Na śląskiej fali” piosenki i anegdoty o Eciku, karlusach, grubie i szychcie na równi bawią Ślązaków, co i mieszkańców pozostałych regionów Polski. W każdą sobotę ze stacji WPNA 1490 AM emitowany jest dwugodzinny program radiowy realizowany przez członków Związku Ślązaków w Ameryce Północnej. Nad jego przygotowaniem i emisją czuwa obecnie pięć zespołów redakcyjnych, które prowadzą audycje w systemie rotacyjnym.

Pomysł śląskiego radia zrodził się już w 1995 roku. Śp. Janusz Kołatek i pierwsi sponsorzy ze Stanisławem Stawskim na czele zdecydowali, że 4 maja następnego roku po paradzie 3 maja program wystartuje od godziny jedenastej wieczorem do północy. – Zaczął to Jarek Maculewicz i Roman Sobański. Po pewnym czasie Jarek zrezygnował i do Romana dołączył Andrzej Gomułka. Po dwóch latach ja doszlusowałem do ekipy. Z czasem utworzyliśmy radiowe pary, które prowadzą „Śląską falę” w systemie rotacyjnym do tej pory. Kilka miesięcy temu zmieniliśmy godzinę sobotniej emisji z dziewiątej wieczorem na szóstą. Po ostatnich wyborach w związku pieczę nad radiową ekipą przejęła Jadwiga Rup. I w ten sposób 4 maja mija 20 lat naszej obecności antenowej wśród rodaków w Chicago i na całym świecie – powiedział prezes Związku Ślązaków Józef Więcek, wspominając historię programu podczas jubileuszowego balu, który 30 kwietnia z udziałem 150 osób odbył się w sali bankietowej Burbank Manor.

Emitowany w soboty program stał się platformą promocji kultury, zwyczajów i obrzędów Śląska. Audycja służy w głównej mierze popularyzowaniu charytatywnej działalności założonego we wrześniu 1993 roku Związku Ślązaków w Ameryce Północnej. Na cele dobroczynne przeznaczane są dochody z organizowanych latem dwóch pikników i dorocznej barbórki.

Sobotni bankiet stał się okazją do podziękowania osobom zaangażowanym w prowadzenie programu. Były kwiaty i okolicznościowe upominki. Życzenia radiowej drużynie złożył manager stacji red. Jacek Niemczyk. – Siłą Radia 1490 AM jest to, że ma tak dużą różnorodność programów i tak zaangażowanych radiowców, realizujących audycje przez wiele dziesiątków lat. W 2017 roku kolejne programy będą celebrowały okrągłe jubileusze. Nie ma takiej drugiej stacji w polonijnej przestrzeni radiowej naszego miasta – powiedział „zawiadowca stacji”.

Gości jubileuszowej imprezy bawił przybyły z Berlina „Stach” Stanisław Kittel, popularny wykonawca i autor śląskich piosenek, który między innymi wylansował utwór pod tytułem: „Czy anioły mają rogi?”. Popis gry na harmonijce ustnej dał salwatorianin, o. Józef Zuziak, który wraz z o. Łukaszem Kleczką oraz ks. Wojciechem Kwietniem, proboszczem parafii św. Błażeja udzielili zgromadzonym duszpasterskiego błogosławieństwa. Z okazji jubileuszu związek wydał CD pt. „20 lat śląskiej fali”. O programie oraz życiu organizacji i jej działaniach można przeczytać na prowadzonej przez Piotra Brzęka stronie internetowej: www.zwiazekslazakow.com.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Słowniczek

Godka – mowa

Ecik – bohater śląskich żartów

Karlus – chłopak

Gruba – kopalnia

Szychta – zmiana

 

 • DSC_8369
 • DSC_8405
 • DSC_8412
 • DSC_8439
 • DSC_8462
 • DSC_8471
 • DSC_8522
 • DSC_8525
 • DSC_8535
 • DSC_8552
 • DSC_8571
 • DSC_8597
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*