Nowojorski adwokat: Polonia złożyła pozew ws. pomnika w Jersey City

Nowojorski adwokat: Polonia złożyła pozew ws. pomnika w Jersey City

Nowojorski adwokat i działacz polonijny Sławomir Platta oświadczył we wtorek, że do sądu trafił pozew dotyczący Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Polonia nie chce, by do skutku doszły plany usunięcia monumentu z placu Exchange Place.

„Dzisiaj zatrzymaliśmy burmistrza miasta Jersey City. Jest to wielki dzień dla Polonii” – mówił Platta. „Nie pozwalamy na to, żeby ktokolwiek o nas decydował bez nas” – dodał.

Według adwokata złożony we wtorek pozew „zatrzymuje jakiekolwiek akcje burmistrza skierowane przeciwko polskiemu, katyńskiemu pomnikowi”.

Zaliczany do przywódców polonijnych Platta podkreślił, że burmistrz „odmówił rozmowy” z Polonią. „Myśmy próbowali z nim rozmawiać, teraz jego podatnicy będą musieli zapłacić za ten pozew, bo będzie musiał się przed nim bronić” – powiedział.

Z wcześniejszych informacji PAP wynika, że przedstawiciele Polonii planowali wniesienie pozwu przeciw miastu Jersey City i jego burmistrzowi Stevenowi Fulopowi; domagają się m.in. wydania zarządzenia uniemożliwiającego usunięcie pomnika.

Pomnik Katyński stał się przedmiotem kontrowersji z powodu decyzji burmistrza Fulopa o usunięciu monumentu z Exchange Place, a później o przeniesieniu go w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie.

Liderzy społeczności polonijnej, m.in. mieszkańcy Jersey City oraz autor Pomnika Katyńskiego Andrzej Pityński zarzucają burmistrzowi brak szacunku dla Polaków. Ich zdaniem Fulop w celu przeniesienia monumentu naruszył proces regulacyjny, którego zasad powinien był przestrzegać.

Pomnik Katyński usytuowany jest w Jersey City w atrakcyjnym i często odwiedzanym przez mieszkańców miejscu przy rzece Hudson z widokiem na znajdujący się po drugie stronie Manhattan.

Exchange Place przyciąga uwagę deweloperów, którzy zamierzają tam stworzyć kosztem 90 mln dolarów park. Media w New Jersey informowały o powiązaniach deweloperów z burmistrzem i o finansowaniu przez nich m.in. kampanii wyborczej Fulopa, gdy ubiegał się o urząd gubernatora stanu New Jersey.

fot.Gane/Flickr.com

Categories: Polonia

Comments

 1. Mike
  Mike 8 maja, 2018, 20:18

  Shame on you mayor!!! You don’t deserve to be a mayor of great city of jersey city

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 9 maja, 2018, 02:41

  Tylko „uderzenie imienne” po nazwisku w Fulopa -polakożercę, może zatrzymać decyzję o usunięciu pomnika i zniechęceniu innych do antypolskich wystąpień.

  Reply this comment
 3. Mr. J
  Mr. J 10 maja, 2018, 23:20

  To realnie pokazuje naszą siłę w USA, która równa się zeru!!! I nawet trump którego tak kochacie ma was w 4 literach, taka smutna prawda…

  Reply this comment
 4. Andy
  Andy 11 maja, 2018, 14:43

  „w 4 literach” to ma was w dupie znaczy sie.Mowmy po imieniu bo trumpisci tego nie zrozumieja.
  Trzeba byc skonczonym debilem zeby wierzyc w to co trump mowi.
  Moja rodzina miala z tym gosciem do czynienia juz w latach 80-tych i widze ze nic nic sie nie zmienil od tamtego vzasu.Przestancie ogladac fox news i sluchac rasistowskiego propagandziste rzepkowskiego a wtedy moze przejrzycie na oczy.

  Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 12 maja, 2018, 00:16

  Rodacy, nie jest tak źle! Pamiętajcie, że w jedności nasza siła. Wiadomo, że decyzja Fulopa była antypolska, że Fulop to polakoźerca w dodatku łapówkarz i przekupna menda. A Trump którego Putin zrobił prezydentem – to zwykły pajac

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*