Nasi dziennikarze w polonijnych szkołach

Nasi dziennikarze w polonijnych szkołach

W roku niepodległościowym oraz urodzinowym dla „Dziennika Związkowego” zespół naszych dziennikarzy spotka się z młodzieżą na lekcji historycznej poświęconej zarówno opowieści o polonijnych, chicagowskich rekrutach (często rówieśnikach dzisiejszych maturzystów) do Błękitnej Armii, ale także i uczestnictwu „Dziennika Związkowego” w ważnych dla Polonii wydarzeniach oraz życiu codziennym naszej diaspory. 

W miniony weekend szkołę im. Fryderyka Chopina w Palatine odwiedziła redaktor naczelna gazety Małgorzata Błaszczuk, w szkole im. Czesława Miłosza w Schaumburgu z młodzieżą spotkał się kierownik działu miejskiego red. Grzegorz Dziedzic.

45-minutowa lekcja została zaplanowana jako interaktywne spotkanie z uczniami starszych klas. W jego trakcie m.in. wspólnie pochylamy się nad pierwszym numerem gazety, jak i najnowszym kalendarzem, w którym swój udział ma także polonijna młodzież.

Uczniowie mają także szansę na debiut prasowy. Na zakończenie naszego spotkania prosimy bowiem o napisanie depeszy dotyczącej wizyty dziennikarza w ich szkole. Drukujemy najlepsze depesze. Gratulujemy ich autorom i zachęcamy do rozwijania umiejętności językowych i dziennikarskich.

Relację z kolejnych wizyt, które potrwają do końca lutego, będziemy zamieszczać w naszych numerach weekendowych.

Dziękujemy przy tej okazji dyrekcji szkół i ich kierownictwu za ciepłe przyjęcie, a młodzieży za zainteresowanie. Jesteście wspaniali. A teraz oddajemy Wam głos:

Chopin i Dziennik Związkowy

Dnia 3 lutego 2018 r. redaktor naczelna „Dziennika Związkowego” przyjechała do Polskiej Szkoły im. Fryderyka Chopina w Palatine. Pani mówiła nam ciekawe historyczne fakty o tej gazecie. Pierwszy numer ukazał się 15 stycznia 1908 roku. Ta gazeta ma już 110 lat! Czytaliśmy fragmenty artykułów z pierwszego wydania gazety. Pani Małgorzata opowiadała o atmosferze w redakcji. Rozdała nam jubileuszowe kalendarze “POLSKA WOLNA !!” Znajdują się w nim zdjęcia sprzed 100 lat i współczesne. Na końcu zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

Kaia Lechowski, Bianca Cupal kl.8

Polska Szkoła im. F.Chopina

Lekcja historii w Polskiej Szkole im. Cz. Miłosza

2 stycznia 2018 r. w Polskiej Szkole im. Czesława Miłosza odbyła się krótka lekcja historii przeprowadzone przez Grzegorza Dziedzica.Udział w niej wzięli uczniowie naszej szkoły. Tematem lekcji było: „100 lat niepodległej Polski widzianej oczami Polakó w Ameryce”. Pan Grzegorz Dziedzic rozdał nam kalendarz, w którym było wiele ciekawych zdjęć. Zdjęcia były przepiękne, ponieważ pokazano jak jest w Chicago dzisiaj i jak było w Chicago sto lat temu. Wszyscy słuchali i byli bardzo ciekawi naszej historii i jak Chicago było związane z tą historią. Dużo się dowiedziałem o polskiej historii i co dziennikarz robi dla gazety „Dziennika Związkowego”. Zrozumiałem wiele ciekawostek z polskiej historii i jestem mądrzejszym uczniem, szczególnie w historii.
Daniel Plewa

Polska Szkoła im. Cz. Miłosza

 

Zdjęcia: arch. szkoły im. Chopina, Nina Dziedzic

Szkoła Chopina:

 • IMG954140
 • IMG954102
 • IMG954042
 • IMG954095
 • 1111111
 • 2222

Szkoła Miłosza:

 • 003
 • IMG_5282
 • IMG_5356
 • IMG_5341
 • IMG_5339
 • IMG_5352
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*