Nie żyje Joanna Sojka, radna Des Plaines. Miała 29 lat

Nie żyje Joanna Sojka, radna Des Plaines. Miała 29 lat

W poniedziałek zmarła nagle 29-letnia Joanna Sojka, radna 7. okręgu miejskiego w Des Plaines, córka polskich imigrantów. Przyczyną śmierci młodej, obiecującej politycznej liderki był rozległy udar mózgu.

Przedwczesna śmierć Joanny Sojki zaszokowała i zasmuciła środowiska polonijne, także redakcję i pracowników naszej gazety, gdzie od lat obserwowaliśmy osiągnięcia i sukcesy najpierw szkolne, a następnie zawodowe i polityczne Joasi.  Pierwszy wywiad z Joanną Sojką ukazał się w 2003 r., gdy jako najlepsza uczennica (valedictorian) ukończyła liceum Schaumburg High School. Miała już wtedy za sobą uzyskaną rok wcześniej maturę z wyróżnieniem w Polskiej Szkole im. Emilii Plater w Schaumburgu (na północno-zachodnim przedmieściu Chicago).

Dziesięć lat później, gdy wygrała wybory na radną Des Plaines,  mówiła  nam, że artykuł sprzed lat w „Dzienniku Związkowym” zachęcił ją do dalszych osiągnięć zawodowych i naukowych.

Joanna Sojka urodziła się w Chicago w 9 grudnia 1984 roku. Jej ojciec, Andrzej, przyjechał do Stanów Zjednoczonych z Krakowa w 1978 r., a  mama, Agata, z Warszawy w 1979.  Rodzice poznali się  w Ameryce. Gdy Joasia miała 2 lata, rodzina przeprowadziła  się z Harwood Heights do Schaumburga.  Na Northwestern University w Evanston ukończyła trzy kierunki – ekonomię, nauki polityczne i stosunki międzynarodowe. W czasie studiów odbyła praktykę wakacyjną w Sejmie RP w Warszawie. Uczestniczyła też w wymianie studenckiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie studiowała filologię polską i ekonomię Unii Europejskiej.

Gdy Joanna Sojka zaczynała studia, swoją przyszłość wiązała z dyplomacją lub pracą w Unii Europejskiej, ale po ukończeniu uczelni w 2007 r., zaczęła pracować w firmie konsultingowej, a następnie powróciła na Northwestern University, gdzie uzyskała tytuł magistra w dziedzinie administracji edukacji wyższej i polityki społecznej. Zaraz po ukończeniu studiów magisterskich, podjęła pracę w administracji University of Illinois, obejmującego trzy uczelnie – w Urbana-Champaign, w Chicago i Springfield oraz 70 tys. studentów.  Ostatnio pracowała w biurze biznesu i finansów, gdzie była koordynatorem w biurze wiceprezesa ds. biznesu i finansów całego systemu U of I.

Choć miała odpowiedzialną pracę zawodową, chciała coś zrobić  dla rozwoju Des Plaines, gdzie kupiła mieszkanie dwa lata wcześniej. Kandydujący na burmistrza kolega ze studiów, Matt Bogusz (też polskiego pochodzenia) namówił Joasię, by starała się o urząd radnej. Wygrała pokonując dużą przewagą głosów dwóch silnych rywali. Była pierwszą w historii Des Plaines radną biegle władającą językiem polskim w mowie i piśmie.

Joanna Sojka zmarła w poniedziałek w nocy (18 sierpnia) w szpitalu Alexian Brothers w Elk Grove Village.

W opublikowanym na witrynie internetowej Des Plaines komunikacie  burmistrz miasteczka Matt Bogusz wyraża żal po stracie współpracownicy i przekazuje wyrazy głębokiego współczucia jej rodzinie. Na znak żałoby flagi Des Plaines będą spuszczone do połowy masztu do 25 sierpnia.

Rodzicom Zmarłej przekazujemy wyrazy nagłębszego współczucia. (ao)

Zdjęcie: Joanna Sojka fot.desplaines.org

Categories: Polonia

Comments

  1. ass32656
    ass32656 19 września, 2016, 16:44

    byłem w Des Plaines, u Wojtka i Moniki z Sosnowca, pzdr i wyrazy współczucia dla zmarłej

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*