Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie z wizytą w Polskiej Katolickiej Szkole im. św. Błażeja

Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie z wizytą w Polskiej Katolickiej Szkole im. św. Błażeja

Przybliżenie historii Polski lat. 80. z nawiązaniem do współczesności było celem wizyty Narodowych Sił Zbrojnych-Nowego Pokolenia (NSZ-NP) w Polskiej Katolickiej Szkole im. św. Błażeja w Summit (na południowym przedmieściu Chicago). Spotkanie z uczniami odbyło się 20 grudnia i termin ten nie był przypadkowy, bowiem tydzień wcześniej obchodziliśmy smutną 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Polonijna organizacja NSZ-NP przygotowała dwie lekcje  o tematyce historycznej dla uczniów klas 4-8 oraz licealistów , a także  interesujące materiały ilustrujące wykłady. Uczniowie obejrzeli  wystawę przedstawiającą kulisy działalności „Solidarności Walczącej” – organizacji antykomunistycznego podziemia z lat 1982 -1990, która czynnie walczyła z komunistycznym reżimem. Uczniom zaprezentowano oryginalne dokumenty, zdjęcia, znaczki oraz książki z tamtego okresu. Cała ekspozycja wzbogacona została aktualnymi publikacjami. Jednak największą furorę zrobił autentyczny ekwipunek milicyjny, m.in. tarcza, hełm, pałka. Wystawa oraz kolekcja i zbiory należą do Dariusza Olszewskiego, byłego działacza „Solidarności Walczącej”.

Właśnie Dariusz Olszewski wcielił się w rolę nauczyciela historii. Starał się w jak najbardziej jasny sposób zaznajomić odbiorców z genezą komunizmu i jego późniejszymi konsekwencjami. Podkreślił, że przy obalaniu tego systemu pierwszoplanową rolę odegrał Kościół katolicki oraz, że to Polska zainicjowała ustrojową przemianę w Europie.
Jesteśmy przekonani, że warto prowadzić tego typu odczyty, by w niekonwencjonalny sposób odsłaniać historię Polski młodym Polakom na emigracji.
Arkadiusz Cimoch
Narodowe Siły Zbrojne-Nowe Pokolenie

 • NOWE NSZ 073
 • NOWE NSZ 086
 • NOWE NSZ 089
 • NOWE NSZ 092
 • NOWE NSZ 093
 • NOWE NSZ 094
 • NOWE NSZ 097
Categories: Polonia

Comments

 1. zza kałuży
  zza kałuży 10 stycznia, 2015, 01:43

  Dzieci wyglądają na około 10 lat. Od 1982 roku do dzisiaj upłynęły 32 lata, czyli 3.2 raza więcej niż one mają. To tak, jakby 50-cio latkowi opowiadać o wydarzeniach sprzed 3.2×50=160 lat. Z roku 1854. Sprzed powstania styczniowego. W tym roku zmarł gen. Chłopicki, co to jeszcze pod Napoleonem wojował. Trwała Wojna Krymska. Ktoś z 50-latków może powiedzieć dlaczego wybuchła? I dlaczego powinna ona nas, mieszkających w USA w 2015 roku obchodzić?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*