Najlepsi z najlepszych w polonijnym biznesie

Od lewej: Csaba Zongor (QwickGuide), Agnieszka ZYchowska (Qulinarnia), Jennifer Splinter (Fragomen), Marek KOwalczyk (IDEA Furniture), Anna Morzy (PACC), Tony Zaskowski (Property Consultants), Stanley Skoczen (Omega Structures), Bogdan Pukszta (PACC) fot.Andrzej Brach/PACC

Od lewej: Csaba Zongor (QwickGuide), Agnieszka ZYchowska (Qulinarnia), Jennifer Splinter (Fragomen), Marek KOwalczyk (IDEA Furniture), Anna Morzy (PACC), Tony Zaskowski (Property Consultants), Stanley Skoczen (Omega Structures), Bogdan Pukszta (PACC)
fot.Andrzej Brach/PACC

To już 21. edycja rozdania nagród Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej (Polish American Chamber of Commerce, PACC). Wyróżnienia otrzymali polonijni biznesmeni, którzy nie tylko osiągnęli w minionym roku sukcesy na polu gospodarczym w Stanach Zjednoczonych, ale w dużym stopniu przyczynili się do nawiązania i zacieśnienia współpracy z firmami i biznesmenami z Polski.

– Konkurencja była, podobnie jak w latach poprzednich, bardzo ostra. Do nagrody w każdej kategorii było nominowanych przynajmniej czterech właścicieli firm, ale kandydatów było znacznie więcej – powiedziała „Dziennikowi Związkowemu” prezes PACC Anna Morzy podczas dorocznej uroczystości uhonorowania wyróżniających się biznesów polonijnych, która odbyła się w Copernicus Center.

Wyboru laureatów spośród nominowanych członków PACC dokonała rada nadzorcza Izby. – Członkowie rady mieli twardy orzech do zgryzienia. Wyłonienie zwycięzców okazało się możliwe dopiero po wielokrotnych głosowaniach, bowiem kandydaci do nagrody byli praktycznie równorzędni. W końcu udało się wyłonić najlepszych z najlepszych, którzy w minionym roku odnosili największe sukcesy na polu gospodarczym – wyjaśniła prezes Morzy.

W kategorii Chamber Loyalty Award laureatami wybranymi spośród członków PACC, należących do organizacji od początku jej istnienia w 1994 r., zostali: Stanley Skoczeń, właściciel Omega Structures Inc. oraz Tony Zaskowski, pośrednik sprzedaży nieruchomości w Property Consultants Realty. Za ducha przedsiębiorczości i podejmowane inicjatywy biznesowe wyróżnienie Enterpreneurial Spirit Award otrzymał Marek Kowalczyk, właściciel Idea Furniture. – Marek Kowalczyk to duma Polonii – stwierdziła prezes Morzy przedstawiając przedsiębiorczego laureata.

Tegoroczna Corporate Valor Award przypadła w udziale Fragomen Worldwide, kancelarii prawnej pomagającej imigrantom na całym świecie.

W kategorii Promising Start-Up nagrodę przyznano Agnieszce Zychowskiej i jej szybko rozwijającej się restauracji Qulinarnia. Nagrodą Polish Spirit Award został wyróżniony Csaba Zongor z Qwick Guide, amerykańskiej firmy, która „w biznesie oddaje ducha polskiej społeczności i od lat aktywnie działa na polonijnym rynku”.

– Jako Izba Gospodarcza pragniemy w nadchodzącym roku i latach następnych pozostać aktywnym mentorem i promotorem małych i średnich firm polonijnych, wspomagając ich rozwój i ekspansję zarówno na rynku amerykańskim, jak i polskim – oświadczyła Morzy. Prezes PACC przyznała, że w ostatnich 2-3 latach polonijny rynek uległ gwałtownym zmianom. – Pojawili się poważni inwestorzy z Polski gotowi nie tylko zakładać swe filie, ale też inwestować w polskie szkoły czy kluby sportowe, co przynosi korzyści całej Polonii – powiedziała Morzy przypominając niedawną uroczystość podpisania umowy sponsorskiej polskiej firmy Cinkciarz.pl z koszykarską drużyną Chicago Bulls.

Gratulacje wyróżnionym liderom polonijnego biznesu oraz życzenia dalszej owocnej działalności Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej nadesłał gubernator Illinois Bruce Rauner. W imieniu władz Chicago i burmistrza Rahma Emanuela specjalną rezolucję odczytał radny Ariel Reboyras. W rezolucji rada miasta gratuluje PACC osiągnięć w promowaniu polonijnych i polskich biznesów, życząc udanego rozwoju życia gospodarczego polonijnej społeczności w Chicago.

Podczas uroczystości rozdania nagród PACC jej uczestnicy mogli podziwiać rozwieszone na ścianach prace znanych artystów polonijnych – Lidii Rozmus, Ireny Siwek i Voytka Glinkowskiego.

Andrzej Kazimierczak

a.kazimierczak@zwiazkowy.com

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*