Nabici w garnek. Oszustwo na „Zeptera”

Fałszywe "Zeptery" sprzedawane na ulicach Chicago fot.Zepter International USA

Fałszywe „Zeptery” sprzedawane na ulicach Chicago fot.Zepter International USA

Grasują w pobliżu polskich sklepów i firm. Eleganccy, w dobrych samochodach. Oferują luksusowe garnki firmy Zepter, które każdemu Polakowi kojarzą się z najwyższą jakością. Naiwni kupują je przekonani, że trafili na wyjątkową okazję. W rzeczywistości trafili na oszustów.

Pani Irena (woli nie podawać nazwiska) mieszka na południu Chicago, w okolicy Archer Avenue, na „góralowie”. Kilka tygodni temu, w niedzielne popołudnie wyszła na spacer z psem. Przy krawężniku zatrzymał się elegancki samochód, w którym siedziało dwóch dobrze ubranych mężczyzn i kobieta. Wyglądali na biznesmenów, jakby wracali z ważnego spotkania albo konferencji. Mężczyzna zapytał panią Irenę, czy mówi po polsku, bo są z Polski i potrzebują pomocy. – Pomyślałam, że może się zgubili i chcą zapytać o drogę. Zapytałam, jak mogę pomóc, bo przecież rodakom z Polski pomóc trzeba. Ale nie chodziło o wskazanie drogi. Zaraz wyskoczyła taka elegancka blondynka, ubrana w długą modną spódnicę, włosy spięte w kok. Wyjaśniła, że są sprzedawcami Zeptera z Warszawy i właśnie wrócili z Ohio, gdzie mieli serię pokazów garnków. Nawet powiedziała „ohjo”, jakby miała problemy z wymówieniem nazwy stanu. Przedstawiła się jako Ania, pokazała dokument przypominający polski dowód osobisty. Następnie, bardzo uprzejmie poprosiła mnie o pomoc – opowiada pani Irena.

„Ania” powiedziała, że został im ostatni zestaw garnków Zepter, z certyfikatem autentyczności. Za kilka godzin cała grupa odlatuje do Warszawy i nie mogą zabrać garnków z powrotem do Polski z uwagi na wysokie cło. Centrala w Warszawie mówi, żeby wyrzucić je do śmieci. A przecież wyrzucić szkoda, bo to piękne garnki. Wobec czego chętnie sprzedadzą pani Irenie ten ostatni zestaw za jedyne 800 dolarów. Zestaw sztućców dołożą gratis.

– Ucieszyłam się, bo zawsze marzyłam o tych garnkach, ale nigdy nie mogłam sobie na nie pozwolić. Nie miałam przy sobie ani w domu tyle gotówki, ale poszłam do sąsiada i zgodził się pożyczyć. „Ania” poszła ze mną, zaprosiłam ją do domu, zaproponowałam herbatę albo wodę, ale nie chciała. Była bardzo miła, zaproponowała nawet, żebym kiedyś, przy okazji odwiedziła ją w Warszawie. Zapłaciłam jej i kupiłam garnki. Rozpakowałam je, ale coś mnie tknęło. Poszłam do sąsiadki, która ma garnki Zeptera, żeby porównać. Gdzie tam, tandeta. Sprawdziłyśmy później z córką w internecie, ten zestaw kosztuje 151 dolarów. Tego sąsiada, który pożyczył mi pieniądze, ci sami ludzie zaczepili kilka godzin później pod polskim sklepem. Powiedział im tylko „jedną już dzisiaj naciągnęliście” – mówi pani Irena.

Pani Irena dała się nabrać. Nie ma nawet do oszustów specjalnie dużego żalu, że to przez jej naiwność dała się naciągnąć. Śmieje się, że przynajmniej ma nowe garnki. Tyle że to żaden Zepter. Ostrzega znajomych, bo wielu z nich było zaczepianych przez oszustów pod pobliskim Shop’n’Save.

Nie dała się nabrać Marzena Długosz, którą oszuści zaczepili pod sklepem na Jackowie. – Wyszłam z Aldi na Belmoncie. Wsiadałam do samochodu, kiedy minivanem na tablicach rejestracyjnych ze stanu Waszyngton podjechał elegancki mężczyzna i zapytał, czy mówię po polsku. Przypominał Cygana. Powiedział, że jest z Zeptera, machnął mi wizytówka przed nosem i zaproponował kupno zestawu garnków, ostatniego jaki został po prezentacji, którą przed chwilą miał parę domów dalej. Jedyne trzy stówy. Spławiłam go, bo jego koleżanka proponowała mi te garnki kilka tygodni temu. Ja pracuję w sklepie na Jackowie. Wielu klientów i klientek opowiada, że są zaczepiani, że elegancko ubrani ludzie proponują im na ulicy zakup Zeptera. W sąsiednim salonie fryzjerskim to samo, kilka pań, które tam się strzygą już te garnki podobno kupiło i mówią, że są super. Oryginalne. Nie wiem, nie widzi mi się, żeby one były oryginalne. Poza tym to podejrzane, żeby takie luksusowe garnki można było kupić na ulicy – mówi Marzena.

Igor Ignjic, dyrektor operacyjny Zepter International USA, z główną siedzibą w North Bergen w stanie New Jersey, w rozmowie z nami przyznaje, że o oszustwie „na Zeptera” dowiedział się trzy miesiące temu od jednego z autoryzowanych sprzedawców z Chicago. Na początku potraktował sprawę jako jednorazowe zajście, ale przybywało sygnałów o działalności oszustów, którzy biorą na cel Polaków, Rosjan i Ukraińców. Oszuści na dużą skalę działają w Chicago, ale ostatnio pojawili się także w Nowym Jorku.

Schemat ich działania jest zawsze podobny. Zaczepiają ludzi pod sklepami, na ulicy, na parkingach, proponując zakup zestawu garnków firmy Zepter. Przedstawiają się z reguły jako przedstawiciele firmy, pokazują wizytówki z jej logo, oryginalność garnków ma potwierdzać certyfikat, na którym widnieje logo Zeptera. Czasami przedstawiają się jako osoby prywatne, które wyjeżdżają do Polski na stałe i chcą pozbyć się cennych garnków, żeby nie płacić cła na granicy.

– Zacznijmy od tego, że sprzedawca Zeptera nigdy nie będzie oferował nikomu produktów firmy na ulicy, parkingu, przed sklepem albo drzwiami zakładu fryzjerskiego. Przedstawiciele Zeptera w ogóle nie mają firmowych wizytówek, posiadają natomiast identyfikatory z numerem sprzedawcy, który to numer można zweryfikować na naszej stronie internetowej – mówi Igor Ignjic. Ignjic dodaje, że działanie oszustów bardzo szkodzi wizerunkowi jego firmy. Podkreśla, że Zepter International USA nie ma nic wspólnego z uliczną sprzedażą garnków, a oferowane przez oszustów zestawy nie są produktami firmy Zepter. – Wczoraj zadzwonił do mnie mieszkaniec Chicago, którego żona kupiła garnki od oszustów.

Zapytałem, czy logo naszej firmy widnieje na pudełku. Odpowiedział, że nie. Nie było go także na garnkach ani pokrywkach. Tymczasem logo Zeptera jest widoczne na pokrywkach, wskaźnikach temperatury gotowania, a na dnie garnków widnieją ich numery seryjne. Jeśli na kupionych garnkach nie ma logo Zeptera, z całą pewnością nie są oryginalne. W rzeczywistości garnki, które sprzedają oszuści, kupić można w sprzedaży wysyłkowej na Amazon za nieco ponad 100 dolarów.

Dyrektor Zepter International USA podkreśla, że walka ze sprzedawcami fałszywek jest niezwykle trudna: – Jak można złożyć skargę, podjąć jakieś kroki prawne przeciwko osobom, które pojawiają się znienacka, po czym znikają jak duchy? Jedyne, co możemy robić, to ostrzegać Polaków przed oszustami, którzy żerują na ludzkiej naiwności. Na pewno nie polecamy nikomu zatrzymywania oszustów na własną rękę, jedyne, co można zrobić, to spisać numery rejestracyjne samochodu i zadzwonić na policję. I oczywiście – nie kupować.

Steve Bernas, szef chicagowskiego oddziału Better Business Bureau, mówi wprost: – To oszustwo i łamanie prawa. Ci ludzie proponują kupującym fałszywki, podrabiają certyfikaty autentyczności produktów. W BBB mamy z takimi sprawami do czynienia bardzo często. Czasem chodzi o sprzedaż podrobionych gadżetów sportowych, jak koszulki i czapki chicagowskich klubów, ale handel podróbkami może narazić kupującego na poważne niebezpieczeństwo. Oszuści sprzedają przecież także fałszywe kosmetyki i lekarstwa oraz żywność. Spotkałem się z przypadkiem sprzedaży z samochodu mięsa na steki. Kto rozsądny kupuje mięso z minivana? Sam wiele lat temu, jeszcze na studiach, kupiłem w ten sposób komplet głośników, wtedy wydawało mi się, że robię świetny interes, a markowe rzekomo głośniki wyrzuciłem kilka tygodni później. Dostałem nauczkę.

Zdaniem Bernasa złapanie oszustów jest bardzo trudne, bo działają szybko i są nieustannie w ruchu: – Z reguły możemy jedynie ostrzegać konsumentów, by nie dali się oszukać. Oszuści sprzedający fałszywe produkty są z reguły świetnie przygotowani. Naciąganie ludzi to ich praca, robią to codziennie i są w tym dobrzy. Przede wszystkim dobry oszust nie wygląda jak oszust, wręcz przeciwnie, jest bardzo wiarygodny i wzbudza zaufanie. To profesjonaliści.

Na pytanie, w jaki sposób nie dać się oszukać, szef BBB odpowiada: – Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby było prawdziwe, to prawdziwe nie jest. To po prostu niemożliwe, żeby ktoś sprzedawał produkty Zeptera po kilkukrotnie niższej cenie.

Grzegorz Dziedzic

gdziedzic@zwiazkowy.com

Jak nie dać się oszukać

Sprawdź opakowanie i jego zawartość. Zwróć uwagę na etykietę. Jeśli po obejrzeniu produktu masz wątpliwości dotyczące jego autentyczności – nie kupuj.

Zwróć uwagę na brakujące informacje dotyczące terminu ważności produktu, brak dokumentów gwarancyjnych i nalepek zabezpieczających przed kradzieżą.

Nie kupuj na ulicy towarów, które zwykle sprzedawane są w sklepach: lekarstw, artykułów elektronicznych i gospodarstwa domowego.

Nie kupuj, jeśli sprzedawca nie nalicza obowiązującego podatku od sprzedaży.

Zgłaszaj przypadki oszustw policji i instytucjom broniącym praw konsumenta, np. Better Business Bureau.

Ostrzeż przed oszustami swoich znajomych i rodzinę, o fałszywych produktach rozmawiaj z dziećmi.

Ufaj swojemu instynktowi. Jeśli okazja kupna jest zbyt atrakcyjna, by mogła być prawdziwa, możesz stać się ofiarą oszustwa.

Źródło: Better Business Bureau

Categories: Polonia

Comments

 1. Oki
  Oki 6 grudnia, 2016, 15:40

  Albo kupować garnki w sklepie .

  Reply this comment
 2. Rekord
  Rekord 6 grudnia, 2016, 19:01

  Facet jezdzi czerwonym SUV Kia na tablicach Colorado o numerze: SQU-585, 100% cygan.

  Reply this comment
 3. Bibivegas
  Bibivegas 7 grudnia, 2016, 21:01

  Byli tez w Las Vegas. Kupilam od jednego te garnki ale zaplacilam mu tylko 100$

  Reply this comment
 4. Love
  Love 12 grudnia, 2016, 10:51

  Spotkalam sie z takimi oszystami juz 2 razy na poludniowej stronie Chicago , raz w parku a raz pod sklpem ta sama spiewka ☺ ale nie dalam sie nabrac choc oferowali mi ze oddadza za $150

  Reply this comment
 5. lukasz
  lukasz 12 grudnia, 2016, 13:24

  To u was tam na wsi w Jackowie to jeszcze cep-ter w modzie ? Ale siara i zaścianek 🙂

  Reply this comment
 6. lukasz
  lukasz 12 grudnia, 2016, 13:30

  No tak, przyjechały baby z wiochy to wszystko co się świeci to szyk i modne. No pewnie jak srać się chodziło za stodołę i wiechciem dupę wcierało toż cepter to rarytas 🙂

  Reply this comment
 7. Yankes
  Yankes 12 grudnia, 2016, 14:06

  Nie – tak zle nie jest Widzalem taki kibel ze po ” grze wstepnej” jest ” czesc zasadnicza” z myciem, kibel mowi – czysto – i wstajesz . Chodz dopiero zaczoles czytac….

  Reply this comment
 8. lukasz
  lukasz 12 grudnia, 2016, 14:40

  Na dwóch kibelkach siedzą sobie Icek i Mojsze. Nagle Icek pyta:
  – Mojsze, czy to co my teraz robimy to jest praca fizyczna czy umysłowa?
  – Wiesz Icek, chyba umysłowa ?
  – Czemu tak myślisz ?
  – Bo jak by to była fizyczna to byśmy ludzi z Polski najęli…

  Reply this comment
 9. lukasz
  lukasz 12 grudnia, 2016, 15:17

  Dosyć głupawki, jak mawia młodzież -zajmijmy się czymś poważniejszym.

  Reply this comment
 10. N
  N 11 czerwca, 2017, 06:02

  W CT New Britain tez byli ale si dalam oszustom!!!!

  Reply this comment
 11. Iwona
  Iwona 11 czerwca, 2017, 07:36

  Dwa tygodnie temu byli w Darien IL pod kosciolem Lady of Peace biala Acura pan wygladal jak cygan I mowil po polsku z wyraznym akcentem

  Reply this comment
 12. ola
  ola 12 czerwca, 2017, 22:35

  ja tez kupilam te garnki, co prawda za 200$ i jeszcze dostalam do tego komlet nozy.Nawet jesli to podruba to nie zaluje, sa ladne i za ta cene takich garnkow nie kupie

  Reply this comment
 13. Anonim
  Anonim 13 czerwca, 2017, 20:33

  Grasują teraz w okolicach Burbank i proszę uważać na cyganów sprzedających garnki

  Reply this comment
 14. Anonim
  Anonim 2 lipca, 2017, 05:17

  Kasia
  Zaczepili mnie na parking przed KD przy Roselle w Schaumburgu.Ta sama „oferta” kupna garnków…wracają już do Polski i nie chcą płacić za nadwagę na lotniku, oddadzą za grosze. Panowie byli śniadej cery ale mówili po polsku bardzo dobrze. Podziękowałam i powiedziałam, ze nie jestem zainteresowana. Wydawało mi się to podejrzane, i postanowiłam sprawdzić na Google pod hasłem ” Zepter” i znalazłam artykuł o tych oszustach.

  Reply this comment
 15. Kasia
  Kasia 2 lipca, 2017, 05:21

  Kasia
  Zaczepili mnie na parking przed KD przy Roselle w Schaumburgu.Ta sama „oferta” kupna garnków…wracają już do Polski i nie chcą płacić za nadwagę na lotniku, oddadzą za grosze. Panowie byli śniadej cery ale mówili po polsku bardzo dobrze. Podziękowałam i powiedziałam, ze nie jestem zainteresowana. Wydawało mi się to podejrzane, i postanowiłam sprawdzić na Google pod hasłem ” Zepter” i znalazłam artykuł o tych oszustach.

  Reply this comment
 16. Anonim
  Anonim 27 października, 2017, 12:29

  Firma Zepter, też oszukuje swoich klientów. Kupiłem w roku 1989, bardzo drogie garnki typu LD, do których trzeba było regularnie dokupywać części w postaci zaworku i gumowej uszczelki ( do pokrywy). Przestali produkować te części w roku 2002 i teraz namawiają na zakup nowego zestawu albo samej nowego typu pokrywki za 750 do 950 zł. Totalne oszukaństwo.

  Reply this comment
 17. Kazimierz
  Kazimierz 27 października, 2017, 12:30

  Firma Zepter, też oszukuje swoich klientów. Kupiłem w roku 1989, bardzo drogie garnki typu LD, do których trzeba było regularnie dokupywać części w postaci zaworku i gumowej uszczelki ( do pokrywy). Przestali produkować te części w roku 2002 i teraz namawiają na zakup nowego zestawu albo samej nowego typu pokrywki za 750 do 950 zł. Totalne oszukaństwo.

  Reply this comment
 18. *blondynka
  *blondynka 28 października, 2017, 08:45

  Juz pojawili sie w Kanadzie, zestaw za 300 CAD, jeden mial wizytowke zeptera, Roman Goman niby sie nazywal. Sa bezczelni, natretni, potrafia przyjsc kilka razy w to samo miejsce i naciskac.

  Reply this comment
 19. MaX
  MaX 14 listopada, 2017, 16:53

  Tak to jest jak Polska biedota z Chicago kupuje garnki z Zeptera od
  Polaków z Warszawy 😀 To w USA garnków nie mają ???

  Reply this comment
  • Anonim
   Anonim 26 lutego, 2018, 08:25

   Niechęć moja do tych garnków jest na tle bezpośredniego spotkania z prezesem tej firmy na Polskę.Zero szacunku dla pracownika.Mentalność i wygląd wschodniego satrapy.

   Reply this comment
 20. Anonim
  Anonim 16 lutego, 2018, 20:38

  SA W TORONTO, MISSISSAUGA – W OKOLICACH POLSKICH BIZNESOW , PROSZE BYC OSTROZNYM.
  MANIA

  Reply this comment
 21. Piotr-elder
  Piotr-elder 27 lutego, 2018, 01:51

  Ale wiocha-kto dziś kupuje Zeptera i daje się na to nabrać. Chyba tylko szikagowskie buraki 🙂 To było dobre w latach 90 jak wciskano – ale teraz nikt w Polsce nie kupuje.

  Reply this comment
 22. BlackRussian
  BlackRussian 21 marca, 2018, 09:36

  Dziś spotkałem Włocha przed Kauflandem w Żyrardowie. Też miał garnki i nie chciał ich brać do samolotu, bo właśnie wracał. No cóż globalizacja.

  Reply this comment
 23. Naiwna
  Naiwna 1 grudnia, 2018, 19:24

  Sa w Rhode Island, dokladnie ta sama spiewka, wracamy do Polski, nie mozemy tego zabrac spowrotem, bo clo itp itd Elegancki Pan w bialym SUV, przedstawial sie jako przedstawiciel z Poznania.

  Reply this comment
 24. JX
  JX 9 grudnia, 2018, 09:08

  Coa za zbiegi okolicznosci . Pod koniec listopada babcia kupila taki komplet od pana co ponoc przyjechal do nich bialym suvem co nie mowil dobrze po polsku ale mimo to wcisnal im te garnki za 300 zeta albo i wiecej nie powiedza…. ;((( Tyle tylko że to bylo w Żaganiu

  Reply this comment
 25. Poznań
  Poznań 16 stycznia, 2019, 16:16

  Naciąganie na zeptera, fałszywe garnki pod auchan w Poznaniu.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*