Na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie… Góralskie posiady opłatkowe w Chicago

Na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie… Góralskie posiady opłatkowe w Chicago

Wizyta kolędników z gwiazdą, pastuszków, góralskie życzenia, piękny śpiew kolęd i pastorałek w wykonaniu członków szkółki pieśni i tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan w Ameryce Północnej oraz występ reprezentacyjnego zespołu Siumni, uświetniły noworoczne posiady opłatkowe z udziałem blisko 250 osób. Odbyły się one w pierwszą sobotę stycznia.

Szkółka przy Zarządzie Głównym ZPwAP wystawiła program bożonarodzeniowy

Szkółka przy Zarządzie Głównym ZPwAP wystawiła program bożonarodzeniowy

Błogosławiąc opłatki i zebranych, ks. biskup Andrzej Wypych życzył wszystkim zdrowia, opieki Bożej oraz wrażliwości społecznej, zaangażowania w życie własne, rodziny oraz świętości na co dzień.

O góralach pamiętał poseł Adam Kwiatkowski. W świątecznych życzeniach odczytanych przez prowadzącą posiady wspólnie z Józefem Cikowskim Helenę Studencką nawiązał do słów Ojca Świętego Jana Pawła II, który podczas pobytu w Zakopanem powiedział do górali: „Na was zawsze można liczyć”.

– U progu nowego roku, w którym Ojciec Święty Jan Paweł II będzie kanonizowany, te słowa wypowiedziane u podnóża Giewontu trzeba przypomnieć. Wiem, co one znaczą i za to szczególnie jestem wam wdzięczny – napisał poseł, życząc góralom trwania na straży wartości tradycji i wiary.

Dziękując za zaproszenie na opłatkowe spotkanie, zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki nawiązał do trzech znamiennych rocznic z najnowszej historii Polski, które w tym roku będziemy celebrować: ćwierćwiecza obalenia komunizmu w Polsce, 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO i 10. rocznicy wejścia do Unii Europejskiej.

Przekazując życzenia w imieniu władz krajowych Związku Narodowego Polskiego, skarbnik organizacji Marian Grabowski zaapelował o wspólnotę działań na niwie polonijnej w Chicago, aby osiągać sukcesy na arenie politycznej w mieście, w stanie i na szczeblu federalnym.

Wśród składających życzenia byli obecni także: prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Joseph Drobot oraz wiceprezeska Zjednoczenia Anna Sokołowska, dyrektor Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński, polonijny kandydat na szeryfa powiatu Cook Tadeusz Pałka, prezes Związku Ślązaków Marek Niezgoda oraz prezesi kół i innych organizacji.

Dziękując za życzenia, prezes Andrzej Gędłek powiedział, że to już jego trzecie spotkanie opłatkowe od momentu objęcia przez niego funkcji szefa związku. W tym czasie organizacji udało się w miarę skutecznie sprostać problemom finansowym, jakie związane są z utrzymaniem Domu Podhalan. Prezes przypomniał również, że w tym roku przypada 85. rocznica założenia góralskiej organizacji w Stanach Zjednoczonych i wygasa mandat obecnych władz. Związek przygotowuje się także do uroczystości kanonizacyjnych Ojca Świętego Jana Pawła II.

Po podzieleniu się opłatkiem wśród uczestników spotkania kwestowały członkinie fundacji „I ty możesz zostać moim aniołem”. Góralskie kapelusze w mig zapełniły się dutkami. Zebrano 1 122 dolary dla walczącej z rakiem Alicji z Sosnowca, która czeka na operację w Niemczech. Koszt leczenia wyniesie około 200 tys. dolarów. Do tej pory energicznym wolontariuszkom udało się zgromadzić blisko 150 tysięcy.

Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP

Cincopa WordPress plugin

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*