Msza Graduacyjna absolwentów polskich szkół sobotnich

Ponad sześciuset tegorocznych maturzystów z 32 polskich szkół sobotnich uczestniczyło w Mszy Graduacyjnej sprawowanej w Bazylice Św. Jacka w intencji młodzieży, nauczycieli i rodziców przez ks. biskupa Andrzeja Wypycha w asyście kapelana środowiska nauczycielskiego o. Jerzego Karpińskiego oraz miejscowych duszpasterzy. 

Radości z faktu ukończenia szkoły nie kryli absolwenci szkoły im. Trójcy Świętej

Radości z faktu ukończenia szkoły nie kryli absolwenci szkoły im. Trójcy Świętej

W wygłoszonym kazaniu bp Wypych gratulował młodym ludziom sukcesu ukończenia szkoły polskiej, mówił o potrzebie nauki, o wdzięczności wobec rodziców i nauczycieli oraz znaczeniu nawiązanych znajomości i przyjaźni.

Liturgię uświetniła orkiestra młodzieżowa PASO. W nabożeństwo włączyli się uczniowie szkoły im.Juliusza Słowackiego, która była gospodarzem zamówionej przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich uroczystości.

Po nabożeństwie maturzyści odebrali dyplomy dojrzałości wieńczące jedenastoletni cykl nauki w polskich szkołach sobotnich. Uznania dla młodzieży nie kryła prezeska ZNP Ewa Koch. – Podziwiam ich coraz bardziej dlatego, że to w głównej mierze dzieci, które urodziły sie już poza granicami Polski. Praktycznie stanowią oni blisko sto procent uczniowskiego grona. Dla nich zdobywanie wiedzy w języku polskim jest znacznie większym wyzwaniem. Uczą się świetnie. Na maturze najlepiej widać ile wiedzą i jakie zawiłości językowe potrafią wyjaśniać i rozwiązywać.

Jestem bardzo dumna z nich wszystkich – mówiła prezes Koch.

Wicekonsul Konrad Zieliński gratulował uczniom i rodzicom sukcesu jakim jest ukończenie szkoły podkreślając, że nauka w polskiej szkole średniej w Stanach Zjednoczonych jest gwarancją uzyskania przez młodzież obszernej wiedzy o tradycji, kulturze i historii Polski zdobytej w języku polskim.

– Edukacja polskiej młodzieży jest absolutnie najważniejszym elementem rozwoju społeczeństwa polskiego. Tego w kraju i tego na emigracji. Ukształtowane w młodym człowieku postawy pozostaną w nim, gdy dorośnie. Poprzez edukację możemy inwestować w dumną i pewną siebie Polskę, sławioną przez wykształconych młodych Polaków i ogólnie poważaną – powiedział wicekonsul.

Niedzielna uroczystość rozdania świadectw miała podniosły charakter. Były poczty sztandarowe poszczególnych szkół. Młodzież wystąpiła w białych togach. Ale niezależnie od tej podniosłej atmosfery, królowała radość, a przede wszystkim młodość.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*