MSZ : 31,7 mln zł na nowe projekty dla Polonii w 2015 r.

MSZ : 31,7 mln zł na nowe projekty dla Polonii w 2015 r.

MSZ przeznaczy w przyszłym roku 31,7 mln zł na nowe projekty w ramach konkursu dot. współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Z tej kwoty 1,5 mln zł ma trafić na nauczanie języka polskiego, 1,6 mln zł – na media polonijne, zaś na infrastrukturę polonijną – 6 mln zl.

Jak wynika z informacji MSZ przedstawionej w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, w przyszłym roku MSZ przeznaczy 62,5 mln zł do rozdysponowania w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 roku”. Z tej sumy 9,5 mln zł trafi do Ministerstwa Edukacji Narodowej, przede wszystkim na organizację edukacyjnych kolonii i obozów letnich w Polsce.

21,3 mln zł z 62,5 mln trafi na kontynuację dwuletnich projektów, które zostały zaakceptowane w zeszłorocznym konkursie. Oznacza to, że bezpośrednio na nowe projekty przeznaczonych zostanie 31,7 mln zł.

Na nauczanie języka Polskiego MSZ przeznaczy 12,5 mln zł, z czego 11 mln zł na kontynuację już rozpoczętych projektów, a na nowe projekty – 1,5 mln zł.

Kwota przeznaczona na media polonijne w kolejnej edycji konkursu wyniesie 6,4 mln zł. Na kontynuację dwuletnich projektów resort przeznaczy w 2015 roku 4,8 mln zł; a na nowe projekty wyda 1,6 mln zł.

Na wsparcie infrastruktury polonijnej resort przekaże w 2015 roku ogółem 11,5 miliona zł, z czego na kontynuację – 5,5 mln zł, a na nowe projekty 6 mln zł. Duża część tej kwoty ma trafić na Dom Polski we Lwowie.

Na „wzmacnianie pozycji środowisk polonijnych” MSZ przeznacza w konkursie na 2015 rok 13,8 mln zł, zaś na rozwój kontaktów i wzmacnianie więzi z Polską – 8,8 mln zł.

Ministerstwo planuje, że kolejna edycja konkursu rozpocznie się w połowie października; a zostanie rozstrzygnięta do połowy lutego.

Z danych MSZ wynika, że ponad 18 mln Polaków żyje poza granicami kraju: 4,3 mln – w Europie Zachodniej, 1,5 mln – w Europie Wschodniej, ok. 12,5 mln w obu Amerykach. Z 4,3 mln Polaków w Europie Zachodniej 2,5 mln to tzw. nowa emigracja, w której przeważają w niej ludzie młodzi. Ćwierć miliona „nowej emigracji” w Europie Zachodniej stanowią dzieci. (PAP)

fot.jarmoluk/pixabay

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*