Młodzież z Chicago w finałach olimpiady wiedzy o Polsce w Kanadzie

2   DSC_0300

Choć wakacje we wszystkich polskich szkołach w Chicago już trwają, to reprezentacje dwóch lokalnych polonijnych placówek uczestniczyły w finale konkursu o nazwie „Olimpiada wiedzy o Polsce”, który odbył się w Mississauga w Kanadzie. Młodzież z Chicago zajęła wysokie trzecie i czwarte miejsca.

Reprezentacja szkoły im. Świętej Trójcy w składzie: Julia Jeżykowski, Aleksandra Ekiert i Artur Gromek zdobyła trzecią lokatę, czwarta przypadła drużynie szkoły im. J. Słowackiego z Wheeling z Patrykiem Laską, Łukaszem Szewczykiem i Patrykiem Wojtkowskim.

W niedzielę, 12 czerwca Centrum Kultury im. Jana Pawła II zapełniło się młodzieżą, rodzicami i gośćmi. Dziewięć szkół reprezentujących USA i Kanadę zmierzyło się w finale konkursu. Rywalizacja przebiegała na zasadzie znanej gry jeopardy. Trzeba było wykazać się wiedzą w sześciu dziedzinach: historia, geografia, literatura, zwyczaje i tradycje, sławni Polacy, zabytki i ciekawe miejsca.

Okazało się, że poziom uczestników był wyrównany i o zwycięstwie trzeba było rozstrzygać przy pomocy pytań dodatkowych.  Drużyna z Trójcowa popisała się znajomością szczegółów geograficznych, historycznych, literackich i kulturowych związanych z Polską, a także umiejętnością pracy zespołowej. Opiekunem grupy była Bernadetta Manturo.

Celem konkursu była nie tylko popularyzacja języka polskiego, pogłębianie wiedzy o kraju nad Wisłą, lecz także rozwijanie myślenia, ekspresji twórczej, kształtowanie umiejętności rywalizacji, odnoszenia sukcesu i poszanowania porażki.

Olimpiadę zorganizował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, który zaprosił do udziału różne ośrodki polonijne z Kanady i USA. Finaliści oprócz medali i nagród rzeczowych zostali zaproszeni przez organizatorów na wycieczkę luksusowym autokarem do Toronto i nad wodospad Niagara.

Uśmiech, radość i satysfakcja zagościły na twarzach młodzieży zarówno po zwycięstwie, jak też na drugi dzień, w trakcie wycieczki. Do domów powrócili zadowoleni, pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia, przyjaźnie i kontakty z rówieśnikami polskiego pochodzenia mieszkającymi zarówno w USA, jak też w Kanadzie.

Nauczycielom z Kanady należą się ogromne brawa za zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia i zadbanie o wygody dla wszystkich uczestników, a młodzieży z Chicago za godne reprezentowanie naszej społeczności.

Bernadetta Manturo

 • 1    DSC_0243
 • 2   DSC_0300
 • 2   IMG_4534
 • 3   DSC_0369
 • 4   DSC_0403
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*