Minister Czaputowicz w Chicago: Polonia jest naszym sojusznikiem

Minister Czaputowicz w Chicago: Polonia jest naszym sojusznikiem

Rola Polonii w nadchodzących wyborach parlamentarnych, jej relacje z władzami w Polsce, a także podtrzymywanie polskości w Stanach Zjednoczonych były wśród tematów wystąpienia ministra spraw zagranicznych RP Jacka Czaputowicza w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce.

Podczas krótkiego expose wygłoszonego 21 sierpnia w Muzeum Polskim w Ameryce minister Czaputowicz wyraził uznanie i wdzięczność za podtrzymywanie i propagowanie polskości przez Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że rząd polski czuje się odpowiedzialny za wsparcie tych starań, a zwłaszcza oświaty i życia kulturalnego.

Minister zaapelował też o liczny udział Polonii w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Polsce, który jego zdaniem, jest „najbardziej dojrzałym wyrazem związku z polskością”. Podkreślił tu rolę organizacyjną konsulatu w Chicago i zachęcił do rejestracji się do głosowania.

Minister nie zgodził się z opinią, że Polonia nie powinna mieć głosu w wyborach w Polsce. – Do katalogu praw przysługujących Polakom należy też możliwość udziału w wyborach – powiedział. Potwierdzeniem zainteresowania Polonii sprawami w kraju jest, zdaniem ministra, choćby udział przedstawiciela chicagowskiej Polonii w najbliższych wyborach do Senatu.

– Jest jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o kształtowanie prawdziwego i właściwego wizerunku Polski za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych i Polonia jest w tym naszym sojusznikiem – powiedział minister.

Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie z władzami muzeum oraz wymiana upominków. Minister otrzymał od muzeum publikację z korespondencją Tadeusza Kościuszki z Thomasem Jeffersonem, zaś muzeum otrzymało od ministra upominki osobiste z bursztynem.

Tego samego dnia min. Czaputowicz oddał hołd ofiarom Katynia i Smoleńska na cmentarzy św. Wojciecha w Niles k. Chicago, odwiedził parafię Trójcy Świętej oraz spotkał się z liderami organizacji polonijnych Konsulacie Generalnym RP.

Do chicagowskiej wizyty min. Czaputowicza powrócimy w  weekendowym wydaniu (piątek, 23 sierpnia 2019 r.), w którym też opublikujemy wywiad, którego minister udzielił naszej gazecie.

Joanna Marszałek

j.marszalek@zwiazkowy.com

Zdjęcia: Dariusz Lachowski

  • DSC_7837
  • DSC_7530
  • DSC_7788
  • DSC_7973
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*