Mikołaj Kopernik w Fundacji Kopernikowskiej

fot.arch. Copernicus Center

fot.arch. Copernicus Center

Już w najbliższy weekend w budynku Fundacji Kopernikowskiej oficjalnie odsłonięta zostanie reprodukcja obrazu przedstawiającego jej patrona – Mikołaja Kopernika. „Rozmowa z Bogiem” w budynku fundacji pojawi się dzięki pomysłowi wieloletniego członka tej organizacji Andrzeja Trzosa.

Prawa do słynnego obrazu „Rozmowa z Bogiem” autorstwa Jana Matejki zostały zakupione od Uniwersytetu Jagiellońskiego. Reprodukcja obrazu przedstawiającego Mikołaja Kopernika została wykonana na płótnie o wymiarze 18 na 14 stóp i zawisła na trzypiętrowej ścianie, która czekała na takie wyróżnienie od 1975 roku. Wtedy to do budynku Copernius Center dodane zostały trzy piętra, tworzące pomieszczenia na drugim piętrze oraz Salę Królewską na trzeciej kondygnacji.

Jak podkreśla Gregg Kobeliński, dyrektor wykonawczy Fundacji Kopernikowskiej, obraz Jana Matejki jest dumnym symbolem polskiej kultury, przypominając wszystkim gościom Copernicus Center o osiągnięciach chicagowskiej Polonii.

Oficjalne odsłonięcie obrazu odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o godz. 15.00, podczas 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który już po raz czwarty odbędzie się w Copernicus Center. Fundacja Kopernikowska serdecznie zaprasza chicagowską Polonię do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.

(ks)

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*