Międzyszkolny Konkurs Historyczny „Chrzest Polski 966”

SAMSUNG CAMERA PICTURES

SAMSUNG CAMERA PICTURES

 

W historii polskiego narodu jest wiele ważnych dat i wydarzeń, o których pamiętamy, szanujemy je i czcimy. Początkiem naszych dziejów jest bez wątpienia chrzest Polski w roku 966, wydarzenie, które jak żadne inne, wpłynęło na losy naszego narodu. W roku jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski szkoła im. Jana Karskiego z Palos Hills zorganizowała Międzyszkolny Konkurs Historyczny pt. „Chrzest Polski 966”.

Turniej, który odbył się 12 marca był przeznaczony dla uczniów starszych klas szkół polonijnych z aglomeracji chicagowskiej. Jego celem było uczczenie 1050. rocznicy chrztu Mieszka I i jego dworu oraz popularyzacja wiedzy o początkach państwa polskiego. Do konkursowych zmagań zgłosiło się 15 szkół, które przysłały trzyosobowe drużyny. Każda grupa miała za zadanie ułożyć rozsypankę, rozwiązać krzyżówkę oraz uzupełnić luki w zdaniach. Bardzo widowiskową konkurencją było przedstawienie legend o początkach Polski za pomocą pantomimy. W finale uczestnicy odpowiadali na pytania quizu. Należy podkreślić  znakomite przygotowanie wszystkich startujących drużyn, ogromne zaangażowanie i wolę walki. Uczestnictwo polonijnych dzieci w konkursie historycznym o tak trudnej tematyce zasługuje za prawdziwe uznanie.

W turniejowych zmaganiach zwyciężyła bezapelacyjnie drużyna Polskiej Szkoły im. Juliusza Słowackiego z Wheeling, drugie miejsce zajęła Szkoła Języka Polskiego z Willow Springs, a trzecie Polska Szkoła im. św. Faustyny Kowalskiej z Lombard.

Swoją obecnością zawody zaszczycili  przedstawiciele abp Wacława Depo, metropolity Częstochowskiego, ks. dr Adam Galek i ks. Piotr Galek, duchowy opiekun szkoły im. Jana Karskiego i sponsor nagród o. Wacław Lech, Jolanta Wiśnicki, przedstawicielka Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej z Bridgeview oraz prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce Ewa Koch. Specjalny list do organizatorów i uczestników wystosował bp Andrzej Wypych.

Młodym ludziom uczniom polskich szkół, gratulujemy rozległej wiedzy historycznej dotyczącej często kraju ich rodziców i dziadków. Cieszymy się, że wspólnie mogliśmy świętować 1050 lat wiary narodu polskiego.

Tekst: Marek Adamczyk, szkoła im.Jana Karskiego

Zdjęcia: Bogdan Siodłak

  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*