Miażdżące zwycięstwo PiS w Chicago

Miażdżące zwycięstwo PiS w Chicago

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Chicago zdecydowanie wygrało PiS, które zdobyło ponad 2 tys. głosów. Na PO głosowało 155 osób.  Frekwencja jednak była bardzo niska, choć w tegorocznych wyborach do głosowania zagranicą w punktach utworzonych przez MSZ zarejestrowało się o 36 proc. osób więcej w odniesieniu do poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego.

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

Głosowanie dla obywateli polskich przebywających w Stanach Zjednoczonych odbyło się w sobotę 24 maja. W pięciu komisjach wyborczych nr 136 – 140 w okręgu konsularnym KGRP w Chicago zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które oddało głosy 2023 wyborców. Platforma Obywatelska zdobyła 155 głosów; na kolejnych miejscach uplasowały się Nowa Prawica (54), Solidarna Polska (44), Europa Plus (33), Polska Razem (28), Ruch Narodowy (26), SLD-UP (17), Partia Zieloni (3) i PSL (2).

Najlepszą frekwencję odnotowano w komisji nr 138 w kościele pw. św. Konstancji (99,26 proc.). Natomiast w komisji nr 139 w kościele pw. św. Ferdynanda najwięcej głosujących wybrało PiS (830).

W kraju wygrała PO z poparciem 32,13 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęło PiS z 31,78 proc. głosów – podała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego Państwowa Komisja Wyborcza. Dalej uplasowały się: SLD -UP – 9,44 proc., Nowa Prawica – 7, 15 proc. i PSL – 6,8 procent.

Frekwencja wyborcza wyniosła 23,82 procent.

PO zdobyła 19 mandatów, PiS również 19 mandatów, SLD-UP – 5 mandatów, Nowa Prawica – 4 mandaty i PSL – 4 mandaty.

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-proc. i nie zdobyły mandatów. Do PE reprezentantów nie wprowadziły: Solidarna Polska, Europa Plus-Twój Ruch, Polska Razem i Ruch Narodowy.

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

O przebiegu wyborów w komisjach podległych KGRP w Chicago rozmawialiśmy z konsulem Konradem Zielińskim oraz przedstawicielami komisji wyborczych:

Jak od strony technicznej zostało zorganizowane głosowanie przez lokalną placówkę dyplomatyczną? 

Konsul Konrad Zieliński: – Konsulat odpowiada za okręg konsularny wielkości Midwest tj. łącznie 13 stanów. Na zachód sięgamy, aż do Nebraski, Dakoty Północnej i Dakoty Południowej na południe sięgamy aż do Luizjany, a na wschodzie są to wschodnie rejonu stanu Michigan, a na północ to oczywiście stan Wisconsin i północne krawędzie Michigan. To ogromne przestrzenie na których mieszkają Polacy.

Czy, aby oddać głos, Polacy z wymienionych terenów musieli przybyć do Chicago?

– Aby ułatwić i umożliwić oddanie im głosów konsulat oprócz głosowania osobistego w czterech komisjach w Domu Podhalan, parafii św. Konstancji, parafii św. Ferdynanda oraz w Michigan w Instytucie Piasta umożliwił głosowanie w piątej komisji. W Konsulacie Generalnym RP w Chicago zorganizowaliśmy dodatkowe głosowanie korespondencyjne dla tych wszystkich właśnie, którzy tego dnia, z różnych powodów, czy to odległości, czy innych, nie mogli przybyć do Chicago, by oddać swój głos. Wszyscy zainteresowani mogli się zarejestrować w terminie do 12 maja do spisu wyborców i tam zaznaczyć jako komisję do głosowania korespondencyjnego właśnie Konsulat RP w Chicago.

Wówczas nasza placówka rozesłała do 15 maja pakiety korespondencyjne do głosowania w których znalazły się: karta do głosowania, koperta zwrotna zaadresowana na adres konsula RP w Chicago, instrukcja do głosowania i co bardzo ważne, oświadczenie o osobistym i tajnym głosowaniu. Po wypełnieniu tego pakietu do głosowania korespondencyjnego wyborca odsyłał go do konsulatu. Pakiety takie wpłynęły do nas, gdzie komisyjnie przez obwodową komisję wyborczą w konsulacie zostały policzone, a następnie włożone do urny do głosowania korespondencyjnego i zaplombowane. Stąd w miejscu głosowania stoją dwie urny jedna zaplombowana i zaklejona z napisem „głosowanie korespondencyjne” oraz ta druga, do której zarejestrowani wyborcy wrzucają swoje głosy.

_________________________________

Joanna Kosoń, przewodnicząca Okręgowej Komisji Wyborczej w Konsulacie Generalnym RP w Chicago: 

– Frekwencja głosowania w porównaniu do tego sprzed pięciu lat jest w zasadzie podwójna choć w samym konsulacie mamy niezbyt wiele zarejestrowanych wyborców w porównaniu do tych z innych punktów wyborczych.

Czy wyborcy wiedzą jak oddać swój głos?

– W zasadzie udzielamy informacji technicznych o sposobie oddania głosu każdemu kto przychodzi do głosowania i o to zapyta. Wyborcy są bardzo dobrze zorientowani i nie zadają dodatkowych pytań dotyczących procedury, czy sposobu oddania głosu. Wręcz sprawiają wrażenie, że dokładnie wiedzą jak to się robi, że są tu po raz kolejny i wiedz, jak głosować.

_______________________________

Roman Walczak przewodniczący Komisji Wyborczej nr 138 przy parafii świętej Konstancji

fot.Dariusz Lachowski

fot.Dariusz Lachowski

Ile osób zostało zarejestrowanych w tej komisji?

– Zarejestrowanych na liście wyborców, mogących oddać dziś swój głos, jest 890 osób.

Czy wyborcy nie mają kłopotów z procedurą głosowania?  

– Wydaje mi się, że osoby młodsze wiedzą jak należy głosować i to oni nie zadają prawie żadnych pytań. Osoby starsze pytają nas przede wszystkim o to, ile osób można wybrać z listy. Pytają także o to, gdzie znajdują się wywieszone informacje o sposobie głosowania.

Czy to tylko jedyne problemy jakie są podczas wyborów?

– Wielu wyborców zgłosiło nam kłopot z rejestracją, którą przeprowadzali online. Wydaje mi się, że wyborcy używali różnych platform komputerowych czyli systemów operacyjnych i przeglądarek internetowych, i to mogło spowodować właśnie te lekkie kłopoty podczas procesu rejestracji.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski

(PAP, PKW)

Cincopa WordPress plugin

Categories: Polonia, Wybory 2014

Comments

  1. nemo
    nemo 1 czerwca, 2014, 09:14

    Nie ważne kto zwyciężył w Chicago,bo Sikorski transportuje głosy do Warszawy bez komisji i okazuje się,że zwycięzcy z Chicago są przegranymi w Warszawie.Tym co liczą głosy w kraju nie wierzcie.Nie takie przewalany były w kraju.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*