Maria Zakrzewska wyróżniona przez Fundację Kościuszkowską

Maria Zakrzewska wyróżniona przez Fundację Kościuszkowską

Działaczka polonijna, pedagog, autorka podręczników i bibliotekarka Maria Zakrzewska została laureatką dorocznego wyróżnienia Chicagowskiego Oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, przyznawanego w dniu imienin patrona w ramach obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w Ameryce.

Zakrzewska jest członkinią Fundacji Kościuszkowskiej od 18 lat i byłą prezes tej organizacji. Środowiska polonijne znają jej osiągnięcia na polu pedagogicznym oraz społecznym, a przede wszystkim pamiętają ją jako organizatorkę październikowych obchodów dni kultury i sztuki polskiej w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej, gdzie pracowała od 1993 r. aż do przejścia na emeryturę w 2013 roku. Właśnie w tej placówce − w trosce o potrzeby polonijnego czytelnika − zajmowała się też powiększaniem kolekcji polskojęzycznych tytułów oraz rekomendowaniem pozycji literatury i poezji anglojęzycznej. Wiele księgozbiorów powstało dzięki uzyskanym przez nią grantom. O jej inicjatywach wielokrotnie pisaliśmy na łamach „Dziennika Związkowego”.

Prof. Donald Pienkoś opowiada o patronie fundacji

Prof. Donald Pienkoś opowiada o patronie fundacji

Dziękując fundacji za wyróżnienie Zakrzewska zaapelowała o przyłączenie się do organizacji, która propaguje kulturę i sztukę polską w Ameryce, a także przyznaje stypendia i pomaga młodym Amerykanom polskiego pochodzenia studiować w Polsce i młodym Polakom w Stanach Zjednoczonych.

Do wstąpienia w szeregi powstałej w 1925 r. Fundacji Kościuszkowskiej (FK) zachęcała też jej długoletnia działaczka dr Ewa Radwańska, reprezentująca centralę krajową organizacji.

Patron FK został uhonorowany wykładem prof. Donalda Pienkosia, który jest ekspertem jeśli chodzi o postać generała, autorem publikacji nt. bohatera dwóch narodów oraz kopalnią wiedzy, ciekawostek i dykteryjek na jego temat.

Uroczystość uświetnił koncert duetu − Danuty Berger (fortepian) i Sary Berger (wiolonczela). Wyśmienite artystki zaprezentowały kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki i Davida Poppera.

Sarah Berger podczas koncertu

Sarah Berger podczas koncertu

Doroczne imieniny Tadeusza Kościuszki FK odbyły się w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w Chicago. Uroczystość prowadziła prezes Chicagowskiego Oddziału FK prof. Lidia Filus, szefowa katedry matematyki na Uniwersytecie Northeastern Illinois w Chicago.

Do udziału w loterii na rzecz stypendiów zachęcały uczestników spotkania: Anna Kordylewska, wiceprezes COFK, i Joanna Rudnicka, przewodnicząca komisji ds. stypendiów w tej organizacji. Sympatyczną uroczystość zakończyło spotkanie towarzyskie z poczęstunkiem.

Warto dodać, że COFK otrzymał z okazji imienin patrona listy gratulacyjne i podziękowania za dotychczasową działalność od Konsulatu Generalnego RP, Kongresu Polonii Amerykańskiej i Muzeum Polskiego w Ameryce.

Informacje dotyczące Fundacji Kościuszkowskiej i członkostwa w organizacji można znaleźć na jej witrynie internetowej: http://www.thekf.org/kf/.

Tekst i zdjęcia: Alicja Otap

a.otap@zwiazkowy.com

Na zdjęciu głównym: Maria Zakrzewska prezentuje wyróżnienie.  Obok laureatki – dr Ewa Radwańska. Z lewej prowadząca uroczystość prof. Lidia Filus

W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób

W uroczystości wzięło udział kilkadziesiąt osób

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*