Manifestacja polskości na trzeciomajowej paradzie w Chicago

fot.Ewa Malcher

fot.Ewa Malcher

Chicagowska Polonia doroczną trzeciomajową paradą uczciła w sobotę 225.rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zdaniem organizatora – Związku Klubów Polskich – to największe poza granicami Polski obchody tego święta. Paradzie towarzyszyło hasło „1050 lat chrztu Polski”.

W biało-czerwonej kolumnie w centrum Chicago maszerowały tysiące osób. Byli uczniowie z polskich szkół, przedstawiciele uczelni, zespoły folklorystyczne, orkiestry, reprezentacje organizacji polonijnych, stowarzyszenia lekarzy, prawników, inżynierów i żeglarzy, organizacje charytatywne, kluby zrzeszające imigrantów z rożnych regionów Polski. Towarzyszyły im patriotycznie udekorowane platformy.

Funkcję marszałka trzeciomajowej parady powierzono Janowi Krawcowi, weteranowi II wojny światowej i zasłużonemu dziennikarzowi polonijnemu. Wicemarszałkami zostały: pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego, senator RP Anna Maria Anders i Lucyna Migała dyrektor artystyczna i menedżer zespołu ludowego „Lira Ensemble”.

W roku wyborczym w USA na polskiej paradzie w Chicago nie brakowało amerykańskich polityków, wśród nich republikańskiego senatora ze stanu Illinois Marka Kirka oraz przedstawicieli władz Cook County, drugiego co do wielkości powiatu w USA.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski powiedział PAP, że jego obecność na chicagowskiej paradzie „jest wyrazem wsparcia dla Polonii, a także sygnałem dla amerykańskich władz, że polskie władze są zainteresowane losem swoich rodaków”.

„Jestem tutaj wysłannikiem pana prezydenta, dla którego rodacy są bardzo ważni, który pamięta o tych 20 milionach rodaków poza Polską” – podkreślił Kwiatkowski.

Jak powiedział, w Chicago bywał już wcześniej, ale pierwszy raz jest na trzeciomajowej paradzie. „To jest budujące, że tak wielu Polaków trwa w polskości i podtrzymuje ją. Myślę, że to co najbardziej cieszy to setki a nawet tysiące dzieci idących z biało-czerwonych strojach z polskim flagami. Uważam, że musimy robić wszystko, by tego typu polskie święta w tych miejscach gdzie Polacy mieszkają miały tak wielu uczestników i tak wielu widzów”.

Zdaniem ambasadora RP w Waszyngtonie Ryszarda Schnepfa trzeciomajowa parada pokazuje, że „polskość żyje w Chicago, a manifestowane tutaj poczucia związku z krajem pochodzenia napawa optymizmem w kontekście przyszłego pokolenia”.

Schnepf, który po raz pierwszy uczestniczył w paradzie w tym mieście, przypomniał w rozmowie z PAP, że „w Chicago mieszka najstarsza i najliczniejsza Polonia, która gromadzi bardzo różne środowiska z wszystkich regionów Polski”.

„W tej paradzie idą wszyscy, wszystkie organizacje, których jest wiele w Chicago i potrafią się świetnie zorganizować, a to pokazuje, że Polonia może być razem , stanowiąc poważną siłę , a my potrzebujemy tej siły” – podkreślił ambasador.

Elżbieta i Andrzej Szaflikowie od ponad 20 lat uczestniczą w trzeciomajowych paradach w Wietrznym Mieście. „Mamy trójkę dzieci, które uczęszczają do polskich szkół i dla nich jest to oczywiste, że co roku tu jesteśmy” – powiedzieli w rozmowie z PAP.

Z Chicago Joanna Trzos (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*