Manifestacja polskości na nowojorskiej Paradzie Pułaskiego

Manifestacja polskości na nowojorskiej Paradzie Pułaskiego

Nowojorską 5. Aleją przemaszerowała w niedzielę Parada Pułaskiego. W manifestacji polskości szły w biało-czerwonym pochodzie dziesiątki tysięcy ludzi, głównie ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Connecticut.

Uroczystość odbywająca się w pierwszą niedzielę października przyciągnęła też weteranów, organizacje i parafie polonijne oraz młodzież i dzieci. Kolorytu nadawały jej stroje ludowe, kostiumy, balony, transparenty, flagi, a także – jak zwyczaj każe – odtańczony przed trybuną honorową polonez.

77. paradę prowadził wielki marszałek Richard H. Berdnik, pierwszy szeryf polskiego pochodzenia w powiecie Passaic w stanie New Jersey, w towarzystwie honorowych marszałków. Byli nimi arcybiskup Józef P. Kupny, metropolita wrocławski oraz członkini Izby Reprezentantów USA z okręgu obejmującego m.in. Greenpoint, demokratka Carolyn B. Maloney.

„Jestem dumny z polskiego pochodzenia i historii narodu polskiego. Mająca wieloletnią i wspaniałą tradycję parada jest istotną częścią naszego dziedzictwa” – powiedział PAP szeryf Berdnik.

Motywami przewodnimi demonstracji polskiego dziedzictwa na Manhattanie były kanonizacja papieża Jana Pawła II oraz 70 rocznica powstania warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.

Przed katedrą św. Patryka uczestników przemarszu witali przedstawiciele archidiecezji Nowego Jorku. Tym razem nie dopisali czołowi politycy miasta i stanu. Przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego Richard Zawisny tłumaczył to w rozmowie z PAP niewielkim udziałem Polaków w amerykańskich wyborach.

Organizowany od 1936 roku przemarsz w hołdzie bohaterowi obydwu narodów, a także dla pokazania wkładu Polaków w budowę Ameryki, jest jedną z najstarszych parad etnicznych w Nowym Jorku. (PAP)

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

fot.Salon Nowojorski from New York, USA/Wikipedia

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polonia

Comments

  1. ten co został
    ten co został 7 października, 2014, 16:07

    To wracaj Berdnik i do roboty w kochanym kraju a machanie polska flagą za amerykańskie dolary jest …

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*